Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Dialog międzyreligijny

    Podstawą dialogu międzyreligijnego jest dialog życia. Jest on życzliwym współżyciem chrześcijan z niechrześcijanami w środowiskach za ...

Felietony

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Ewangelizacja

2010-03-22 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

     Ewangelizacja nie jest katechizacją, ani moralizatorstwem, ani wykładami teologicznymi. Sercem ewangelizacji jest ukazanie Osoby Jezusa Chrystusa. Trzeba sprawić, aby to On sam przemawiał przez nas. Dzieło ewangelizacji staje się skuteczne, gdy my stajemy się Jego narzędziami. Jest ono darem Ducha Świętego, który działa w sercu człowieka. Dlatego Maria od Męki Pańskiej modląc się prosiła:

 

„Duchu Święty spraw, byśmy zrozumiały, że Ty jesteś nie tylko czułością
i pocieszeniem, ale Ty powinieneś przemawiać i płonąć w Twoich misjonarkach!
Pragniemy Cię mieć w sobie!
Pragniemy, by rozszerzało się Twoje Królestwo!
Otwórz nas na nowe drogi, na nowe horyzonty, które chcesz nam ukazać!”

   

     Ewangelizacja więc winna być prowadzona z wielką gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu. Dlatego Maria od Męki Pańskiej podejmowała najbardziej nowoczesne i skuteczne środki ewangelizacji dostępne w jej czasach. Pierwszym był apostolat poprzez książki religijne i prasę. W tym celu powstała drukarnia najpierw w Paryżu a następnie w Vanves i sukcesywnie zakładano kolejne na misjach.

 

     Drugim areopagiem pracy ewangelizacyjnej była promocja kobiety. Zdjęcia z początków Zgromadzenia ukazują, że dla każdej kobiety znalazło się u FMM miejsce, pomoc i otwarte serce. Tutaj ewangelizacja stawała się bardziej bezpośrednia poprzez prowadzenie rekolekcji, przygotowanie do sakramentów, formację w pracowniach czy wspólne działania na rzecz współpracy w dziele ewangelizacji świata.
     Trzecim areopagiem była działalność socjalna. Było to wejście i solidarność ze światem robotniczym, który wymknął się w jej czasach spod wpływów i oddziaływań ewangelizacyjnych XIX wiecznego Kościoła.

   

     I mogłabym tu jeszcze wymienić długą listę apostolskiej gorliwości Założycielki. Wypływała ona z jej osobistego doświadczenia bliskości Boga i dotknięcia Jego Miłości. Autentyczna ewangelizacja rodzi się z doświadczenia nadmiaru Miłości Bożej. To doświadczenie wyzwala spontaniczne pragnienie przekazania tej Miłości innym. Człowiek, który uświadamia sobie wielkość łaski zbawienia i niejako dotyka Miłości Boga, nie może zatrzymać tego dla siebie. Odczuwa konieczność dzielenia się tym. Tej zaś miłości doświadcza poprzez zasłuchanie w słowo Boże i pragnienie wypełnienia go oraz totalne poddanie życia Bogu, we wszystkich jego wymiarach.

   

     Nowe zaś środki wyrazu pojawiają się same, naturalnie, w miarę jak wzrasta nasze pragnienie podzielenia się dobrą nowiną. Nasze dary, talenty, zainteresowania zostaną spontanicznie użyte do tego, by w sercach innych ludzi zamieszkał Chrystus. Skoro celem ewangelizacji jest człowiek, trzeba więc dotrzeć do niego, z nim się spotkać, wejść w jego świat, zrozumieć go, przemówić zrozumiałym dla niego językiem, używając różnych środków dostosowanych do konkretnej osoby, czy grupy. I by zaspokoić najgłębsze ludzkie pragnienia, stawajmy się jak św. Paweł wszystkim dla wszystkich, aby jaśniał jedynie Jezus Chrystus.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 10657   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126901
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting