Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

DROGA KRZYŻOWA Z BŁ. MARIĄ OD MĘKI PAŃSKIEJ

Wstęp „Myślę, że nadeszła godzina, by was wszystkie zaprosić do większej miłości Pana Jezusa. Zgłębiajcie Jezusa. Kiedy Go lepiej poznac ...

Wprowadzenie do liturgii

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Zaproszenie do Betanii

2013-03-03 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

     Proponuję byśmy choć  kilka chwil zatrzymali się w Betanii, do której zaprasza nas Ewangelia (J 12, 1-11;  Mk 14, 3-9; Mt 26, 6-13). Jezus przybywa tam na sześć dni przed Paschą tj. przed swoją męką i śmiercią. Trójka Jego najwierniejszych przyjaciół urządza dla Niego pożegnalną ucztę. Marta usługuje do stołu, a Łazarz jest Jego nieodłącznym towarzyszem. Mimo podniosłej atmosfery towarzyszącej biesiadzie, daje się odczuć nieuchronność przyszłego rozstania...

   

     Podczas tej wyjątkowej uczty ma miejsce wydarzenie bez precedensu...
Maria, którą św. Łukasz (10, 38-42) przedstawia jako tę, która podczas wizyt Jezusa w Betanii siadała u Jego stóp i przysłuchiwała się Jego słowom posuwa się jeszcze dalej. Ta, o której powiedział Jezus, że wybrała najlepszą cząstkę dokonuje namaszczenia Jezusa.

 

     Św. Mateusz i św. Marek mówią, że drogocennym olejkiem nardowym namaściła głowę Mistrza. Św. Jan natomiast, którego kolejność gestów jest nie do końca logiczna, mówi o skropieniu stóp Jezusa olejkiem i otarciu ich włosami. Tej bowiem ostatniej czynności według żydowskiego zwyczaju nie wykonywano po namaszczeniu. Dlatego wydaje się, że najbardziej logicznie ukazuje kolejność kobiecych gestów opowiadanie św. Łukasza (7, 36-50) o nawróconej grzesznicy: oblała stopy Jezusa łzami, wytarła je włosami i potem namaściła olejkiem. Umycie stóp zaproszonym było wyrazem gościnności w Izraelu, a spełniały je głównie niewolnice. Gdy uczeń mył nogi mistrza, uchodziło to za znak uznania i czci.

   

     Gdy kobieta umywała nogi mężczyźnie, traktowano to jako intymny znak miłości, zastrzeżony tylko dla żony i córki. W geście Marii z Betanii możemy odnaleźć wszystkie wspomniane wymiary. Ona służy, jest uczennicą Jezusa i miłuje Go. A ponieważ umywa stopy nie wodą, lecz drogocennym olejkiem, wzmacnia jeszcze siłę znaku. Zapach rozchodzi się po całym domu i wzbudza sprzeciw...

 

     Najbardziej oburzony jest Judasz Iskariota. Dlaczego to nie sprzedano olejku za więcej niż 300 denarów i nie rozdano ubogim?
     Oburzeni są inni Żydzi, bo Maria postąpiła wbrew przyjętym zwyczajom. Namaszczenia gościa przychodzącego do domu dokonuje gospodarz, a nie kobieta. Natomiast nogi namaszcza się tylko umarłym.

   

     A do tego jak długo istniał Izrael nikogo jeszcze nie namaściła kobieta. Tego aktu dokonywali kapłani lub prorocy na osobach wybranych przez Boga. To, co uczyniła Maria było nieudolnym i ośmieszającym naśladownictwem świętego namaszczenia i zgorszyło zgromadzonych.

 

      I nikt z zebranych nie mógł zaakceptować niespotykanej rozrzutności Marii. Jak można w jednej chwili rozlać olejek, na który jeden człowiek musiałby ciężko pracować przez cały rok...?

 

     Jezus stawia kres ogólnemu oburzeniu mówiąc „Zostawcie ją! Czemu sprawiacie jej przykrość? Dobry uczynek spełniła względem Mnie. Bo ubogich zawsze macie u siebie i kiedy zechcecie, możecie im dobrze czynić; lecz Mnie nie zawsze macie. Ona uczyniła co mogła. Już naprzód namaściła moje ciało na pogrzeb. Zaprawdę powiadam wam: Gdziekolwiek po całym świecie głosić będą tę Ewangelię, będą również opowiadać na jej pamiątkę to, co uczyniła.”

 

     Maria jest tą, która nie tylko miłuje Jezusa, ale głęboko przeczuwa co Go czeka. Czyni więc wszystko, by poprzez gesty być jak najbliżej Mistrza. Ona swoim życiem ukazuje, że Jezus jest w nim najważniejszy i jej gesty wyrażają głębię jej serca. Nie pyta, jaki pożytek będzie z tego, co robi. Daje się poprowadzić swojej intuicji. Robi tylko to, co dyktuje jej serce. Ona kocha Jezusa wielką miłością i wszystko co robi, z niej wypływa.

   

    Maria chce nas dzisiaj zachęcić, byśmy za jej przykładem byli rozrzutni dla Jezusa i nie szczędzili Mu czasu, szczególnie teraz, gdy zbliża się Wielki Tydzień i będziemy przeżywać misteria naszego zbawienia. Byśmy naszymi czynami objawiali Mu swoją miłość i przywiązanie oraz dogłębnie odczuli brzydotę grzechu, który Go obraża i rani oraz konieczność Jezusa Zbawiciela w naszym życiu.

 

    Prośmy więc teraz Jezusa i Jego przyjaciół z Betanii, by wspierali nas podczas Wielkiego Tygodnia i pomogli przygotować się na przyjęcie radości Zmartwychwstania.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 9509   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126894
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting