Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

15 listopada liturgiczne wspomnienie bł. Marii od Męki Pańskiej

    Bł. Maria od Męki Pańskiej powróciła do domu Pana 15 listopada 1904 r.     Na wzór św. Franciszka w naszym zgromadzeniu w przeddzie ...

Felietony

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Być uczniem Chrystusa dzisiaj...

2010-11-23 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

    Być uczniem Chrystusa oznacza bycie w szkole największego i najdoskonalszego Mistrza. Bardzo często ludzie, by się dowartościować, podają nazwiska swoich sławnych nauczycieli. A dzisiaj większość młodych ludzi choć tęskni za prawdziwymi autorytetami, za nauczycielami wielkiego pokroju nie przyjmuje Chrystusa za swego Mistrza i Pana. Ci zaś, co usiłują to robić, bardzo nieśmiało się do tego przyznają. W dzisiejszym świecie istnieje niespotykana dotąd tendencja do przeciwstawiania się zasadom głoszonym w szkole Chrystusa oraz do ostrego krytykowania i ośmieszania Jego uczniów.

 

    Istnieje więc podwójna trudność wstąpienia do szkoły Chrystusa. Pierwsza zakłada podjęcie wielkiego wysiłku pójścia w ślady Mistrza i realizowanie ewangelicznych zasad objawionych w ośmiu błogosławieństwach. Druga to opieranie się światu, który głosi zasady kompletnie przeciwstawne do ewangelicznych.

     

      Jak podjąć błogosławieństwo ubogich w duchu, gdy my boimy się ubóstwa i uzależnienia od Boga oraz od innych ludzi? Pragniemy zdobywać i pomnażać dobra materialne. Jeżeli wbrew sobie stajemy się ubodzy, to jesteśmy podobni do ewangelicznego bogacza w swoich pragnieniach i oczekiwaniach. W świecie zdominowanym poprzez dążenie do osiągania coraz większych przyjemności, wyrażenie błogosławieni, którzy się smucą wydaje się niedorzecznością. Grzech przecież przestał być przyczyną smutku, ale stał się symbolem „wolności” i szczytem nowoczesności.

     Dzisiaj, gdy tak łatwo i szybko poddajemy się złym, destrukcyjnym emocjom zasada błogosławieni cisi jest nieżyciowa. Na każde zło, odrzucenie i niegodziwość reagujemy słusznym gniewem, podniesionym głosem, oburzeniem, czasem obrazą.

   

   W czasach, gdy nie wierzymy już w siłę dobra, zasada błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości wydaje nam się realna tylko wtedy, gdy stosujemy własną miarę sprawiedliwości, inną dla bliźnich, inną dla siebie.

       

    Zasada błogosławieni miłosierni wydaje się kompletnie nierealna w świecie, gdzie każdy żyje dla siebie. Jak trudno jest nam przyjąć fakt, że mamy dzielić się z innymi naszymi dobrami duchowymi i materialnymi.

     

     W codziennym życiu, gdy staramy się obyć bez łaski innych, niełatwo jest przyjąć od Boga błogosławieństwo czystego serca, które jest darmową łaską. Wystarczy tylko z Nim współpracować. My często poddajemy się zniechęceniu i rezygnujemy z codziennej wewnętrznej walki, ulegając pokusom otaczającego nas świata.

   

     Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój wydają się przeżytkiem z minionych epok. Atakuje nas tyle niepokojących wiadomości, udziela się nam niepokój innych ludzi, ciągle się o coś zamartwiamy i nie mamy pokoju w sercach. Pokój bowiem jest darem zmartwychwstałego Chrystusa, który otrzymujemy żyjąc Błogosławieństwami.

 

    I w końcu któż z nas chce być prześladowany i cierpieć dla sprawiedliwości? Choć cierpienie jest nieodłączne od naszego życia ciągle nie zgadzamy się na nie. Ono jednak uświadamia nam, że jesteśmy żywi i wystarczy nam Bożej łaski, by płynąć pod prąd jako uczniowie Chrystusa.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 11311   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000125527
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting