Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Życie pod namiotem wśród nomadów w Maroku

Mam na imię Barbara, jestem siostrą franciszkanką. W Maroku mieszkam od 26 lat, a od 10 lat pracuję jako pielęgniarka w małej wiosce Tatiouine u ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Wakacje na Czerwonej Wyspie - Madagaskarze

2010-06-18 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

    Zaczynają się one po święcie narodowym, które przypada na 26 czerwca, i trwają do polowy września. Dzieci z naszej misji, w większości pochodzące z rodzin biednych bardziej cieszą się z otrzymanych świadectw zapewniających przejście do następnej klasy niż z wakacji. Bo wakacje dla nich to dla większości pozostanie na wiosce by pomoc rodzicom w polu, pilnować wołów albo opiekować się młodszym rodzeństwem.

                                                             

    Często na czas wakacji rodzice planują robienie cegłówek: bądź dla siebie, bądź na sprzedaż. Nawet kilkuletnie dzieci maja w tym swój udział: urabiają błoto i wkładają je do specjalnie zrobionej formy. Inne układają cegły na trawie, aby wysuszyło je słońce. Z małą przerwą na obiad, dzieci pomagają rodzicom przez cały dzien..

                                       

    Fara nosząc cegły chce zarobić trochę pieniędzy na zakup zeszytów do szkoły. Sposób noszenia rzeczy na głowie jest bardzo charakterystyczny dla krajów afrykańskich.

Zajęcie dziewczynek podczas wakacji to często przynoszenie wody z ryżowiska, przebieranie ryżu, sprzątanie, gotowanie i oczywiście pilnowanie młodszego rodzeństwa.

    W wolnych chwilach dzieci same organizują sobie czas i zabawy. Bardzo lubią  śpiewać i tańczyć. Piosenki wymyślają na miejscu i włączają do zabawy wszystkie dzieci. Nikt nie zostaje na boku. Szczególnie taniec ma wielkie powodzenie u malgaskich dziewczynek. Zawsze z radością i uśmiechem jakby tylko to istniało na świecie. Sandra bardzo lubi grę w kamyki. Siada wtedy na ziemi, bierze do ręki kilka kamyków i zaczyna się prawdziwe przedstawienie. Każdy kamyk to inna osoba. Najczęściej scenariusz brany jest z domowego podwórka. A dziewczynki to prawdziwe aktorki. Potrafią wspaniale naśladować głos dorosłych i uchwycić ich nastroje. To zabawa raczej samotna chociaż często obok siebie kilka młodych aktoreczek. I każdą na całego zaangażowana w swoim opowiadaniu.

                                 

    Dzieci dużo czasu poświęcają na majsterkowanie. Nie maja zabawek więc robią je same. Lalki w kolorowych sukienkach to wielka radość szczególnie dla przedszkolaków płci pięknej.

Z patyków, starych puszek i plastikowych butelek powstają samochody i przyczepy. Andry jest dumny ze swojej auta, które dla niego zrobił starszy brat..... Chętnie pokazuje swojej młodszej siostrze umiejętności prowadzenia samochodu. Tym razem Fara miała przewieźć piasek i była bardzo tym przejęta.

    Chłopcy bardzo lubią grać w piłkę. Sami ją sobie robią z liści i szmat. Gołymi stopami łatają po łące i co za radość jak któryś strzeli gola. Inni patrzą na niego jak na bohatera. Niektóre z dzieci na czas wakacji jadą na kilka dni do dalszej rodziny. Marzeniem każdego z nich jest gdzieś pojechać, zobaczyć inne miejsce, spotkać swoich kuzynów. I wtedy kiedy wracają do szkoły opowiadają wszystkim, że byli na wakacjach.

                                       

    Na naszej misji, w plemieniu Betsileo, organizujemy dzieciom i młodzieży czas wakacji. Są różne zajęcia sportowe, nauka śpiewu, przedstawienia, różnego rodzaju konkursy... Mówiąc krotko: czas miły połączony z pożytecznym.

Maria pochodząca z buszu nigdy wcześniej nie chodziła do szkoły. Teraz bardzo chce być dobra uczennica i w czasie wakacji przychodzi na misje, aby uczyć się pisać. W domu nie ma tabliczki ani kredy.

    Wiele dzieci nie lubi wakacji, bo jak mówią: wtedy nie ma stołówki na misji i brakuje im tego codziennego talerza ryżu.

S. Władysława fmm z Madagaskaru

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8288   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126609
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting