Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Ewangelizacja po franciszkańsku

    Reguła Braci Mniejszych zaczyna się od „zachowywania Świętej Ewangelii”. Kiedy pytam się siebie, jak naprawdę wygląda ewangelizacja ...

Felietony

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Pozwólmy, by kierował nami duch wiary...

2010-08-23 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

    Wiara wprowadza w rzeczywistość nadprzyrodzoną, dlatego jest konieczna dla rozwoju naszego życia duchowego. Dzięki niej zmienia się nasz sposób myślenia, widzenia, słuchania, wartościowania. Bez ducha wiary, jak mawiała Maria od Męki Pańskiej, niemożliwa jest modlitwa, życie ślubami i autentyczne życie wspólnotowe oraz nasze uświęcenie. Wiara jest równocześnie łaską i cnotą, o którą trzeba się nieustannie modlić i ją pielęgnować.

   

    W Notatkach Duchowych (NS 394) Założycielka pisze: „Pragnęłabym uczynić moje córki kobietami poważnymi, zdolnymi uczyć innych, szczególnie poprzez przykład życia. Wychowywać je na kobiety rozsądne, obowiązkowe, o wierze żywej, która przemienia i działa”. By te jej pragnienia stały się realne proponuje niezbędne środki potrzebne do pielęgnowania wiary.

 

    Ducha wiary zdobywa się na modlitwie, czytając i zgłębiając słowo Boże (CT1/ 62 i 66), podejmując swój codzienny krzyż i życie ślubami (CS 22). W duchu wiary  należy przyjmować siostry (CT1/ 43), które Bóg nam daje. Założycielka nas prosi: „Wystrzegajmy się jak ognia przyjaźni wyłącznie tylko z jedną z sióstr z wykluczeniem innych i unikajmy nawet sąsiedztwa tej czy innej, do której czułybyśmy zbyt naturalną sympatię. Rekreacje w Zgromadzeniu powinny być przesiąknięte wonią lilii i róż, która miła jest Boskiemu Oblubieńcowi.

     

    Otóż przyjaźnie partykularne tłumią tę woń, szkodzą miłości bliźniego i naruszają świeżość naszej wierności Jezusowi, zajmując nas stworzeniem. Wystrzegajmy się więc siadania obok tych, do których pociąga nas wielka sympatia, przeciwnie starajmy się okazać większą uprzejmość tym, które się nam w naturalny sposób mniej podobają. Nie należy niczego mówić ani opowiadać, co by mogło choć trochę zranić miłość bliźniego” (CT1/ 43 i 44).

    Duch wiary pobudza też nieustannie do szukania wszędzie i we wszystkim woli Bożej.  To Bogu należy, w duchu pierwszego przykazania, oddać duszę, rozum, wolę, a z miłości ku Niemu miłość bliźniego. To Jemu też należy się coraz większa miłość, by nas mógł uświęcać. Miłość zaś do Boga przejawia się w oddawaniu Mu wszystkiego i w nie odmawianiu Mu niczego, czego od nas żąda.

 

    Wreszcie duch wiary pomaga widzieć spotykanych ludzi, zdarzenia i sprawy z punku widzenia celu ostatecznego. Dzięki temu wszystko w naszym życiu zaczyna się zmieniać. Codzienne umieranie sobie i stworzeniom zaczynamy traktować jako zysk. Duch wiary nadaje sens naszym cierpieniom i krzyżom oraz pozwala je przyjąć jako największy dar niezbędny, by uczestniczyć w zbawczym dziele Chrystusa. Zaczynamy oddychać atmosferą Bożego Królestwa, któremu coraz mniej przeszkadzamy, by zaistniało pośród nas. Coraz bardziej dostrzegamy naszą małość i kruchość oraz wielkość i moc Boga, w których szukamy oparcia.  I niewiarygodnie akceptujemy nasze znikanie, by Bóg objawiał się w naszym życiu.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7471   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126901
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting