Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

26 stycznia - XII Dzień Islamu w Kościele katolickim

    Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka” przebiegnie tegoroczny Dzień Islamu w Kościele kato ...

Apostolat

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


GUANG HE SHEN MING TUAN TI, czyli Światło i Życie po chińsku…

2010-08-24 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

    Pewnego sierpniowego wieczoru Ośrodek Migranta Fu Shenfu  w Warszawie wypełnił polsko - chińsko - angielski gwar dzielonych wrażeń, pełnych entuzjazmu i radości, choć z nutka pożegnania w tle… Dla naszych gości, piątki młodych Chińczyków z x. Johnem  Zhu, był to pożegnalny wieczór: następnego dnia czekała ich już długa podróż z powrotem do kraju. Do Polski przylecieli, by wraz z młodymi z kilku innych narodowości, wziąć udział w rekolekcjach oazowych w Krościenku (niewtajemniczonych odsyłam do Gościa Niedzielnego, nr 32/2010). Młodzież odwiedziła również Kraków, Łagiewniki, Częstochowę… Tę część wyprawy można podsumować ich wymownym zadziwieniem: „Ile tu kościołów!”.

                                                               

    Wracając jednak do naszego spotkania: kiedy już gościnności stało się zadość, poprosiliśmy naszych gości o krótkie podzielenie się tym, co w tych dniach spędzonych w Polsce przeżyli. (Ponoć po chińsku nie da się „streszczać”, więc krótko nie było – ale dzielenia były naprawdę piękne i osobiste). Młodzi mówili o tym, jak bardzo dotknęło ich najpierw, to co ludzkie: życzliwość i gościnność. Dla przykładu: z podziwem wyrażali się o gospodarzach, którzy przyjmując ich na nocleg sami decydowali się na ścisk i niewygodę.

                                                             

    Ważna była również formacyjna strona rekolekcji – liturgia i modlitwa. Jedna z dziewcząt wyjaśniła, że w Chinach tego typu rekolekcje są nieznane – uczące osobistego, w ciszy spotkania z Bogiem, słuchania Słowa i dzielenia się nim… inna dodała, że dla niej prawdziwą „szkoła” była tzw. oazowa „szkoła Liturgii”. Dotąd przychodziła na Mszę świętą, bo wiedziała że to ważne i starała się robić to szczerze – teraz, mówiła, otworzył się przed nią nowy świat, wraz z poznawanych znaczeniem gestów, słów i poszczególnych części liturgii.

                                                                     

    Bardzo osobiste i wymowne było dzielenie x. Johna Zhu (ksiądz, podobnie jak dwie osoby z jego grupy, był w Polsce po raz drugi). Opowiadał o tym, że będąc w naszym kraju wcześniej słyszał o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, ale do pomysłu abstynencji nie przykładał wtedy żadnej wagi. Dodał jednak, że alkoholizm w Chinach jest obecny jako problem i że nie omija to również duchowieństwa. O sobie powiedział: pracuję w kurii i uczestniczę w wielu spotkania z urzędnikami państwowymi, na których alkohol jest punktem obowiązkowym. I zobaczyłem, że bardzo do tego przywykłem… myśl o abstynencji, wcześniej zignorowana, powracała. Ksiądz postanowił więc podjąć „rok trzeźwości” na czas Roku Kapłańskiego. Znajomi i urzędnicy przyjmowali jego tłumaczenia, ale dopytywali, kiedy ten rok się kończy – i wiele sobie obiecywali po tym 19 czerwca, mówił z uśmiechem x. Zhe. Jednak po tegorocznych rekolekcjach oazowych i bliższym zapoznaniu się z „Krucjatą” ksiądz chce przedłużyć swoje zobowiązanie – widzi sens tego szczególnego i jak przyznał niełatwego świadectwa…

                                                             

    Nasze spotkanie, jak to w takich momentach bywa, zakończyliśmy polsko – chińską modlitwa. A gdy poprosiliśmy księży o błogosławieństwo, chiński kapłan był pierwszy, by wykrzyknąć radośnie i po polsku: PAN Z WAMI!

                                                   

s. Magdalena Mitek FMM

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 6758   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126907
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting