Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Neniko-Moja Mama

„Neny” to w języku malgaskim „Mama”. Dzień Matki obchodzi się na Madagaskarze w ostatnią niedzielę maja. Jest to dzień szczególny zaró ...

Misyjne wyzwania

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Dialog międzyreligijny

2010-09-04 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

    W dniach 6-8 września 2009 r. odbył się w Krakowie i Auschwitz-Birkenau Światowy dzień modlitwy o pokój, który upamiętnił 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Międzynarodowy Kongres dla Pokoju "Ludzie i Religie" trwał trzy dni. Został zorganizowany z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza przez archidiecezję krakowską i włoską Wspólnotę Sant'Egidio, która od 23 lat rozpowszechnia "Ducha Asyżu" na całym świecie. Przybyli nań przedstawiciele różnych religii świata, przywódcy państw oraz osoby ze świata polityki i kultury jak również młodzież i liczni pielgrzymi.

   

    To spotkanie uświadomiło nam, że świat nie jest klubem chrześcijan. U wielu zrodził się strach przed innością i sprzeciw wobec organizowanego spotkania. U postaw takiego lęku jest zawsze brak religijnej tożsamości i postawy dialogu. Jeżeli strony dialogu posiadają jasno określoną i pogłębioną własną tożsamość dialog pomaga im do jej umocnienia oraz do wszechstronnego wzrostu.

           

    Podstawą dialogu międzyreligijnego jest dialog życia. Jest on życzliwym współżyciem chrześcijan z niechrześcijanami w środowiskach zamieszkania, pracy i nauki. Jest on dzieleniem radości i smutków sąsiadów, którzy wyznają inną religię. Dialog ten jest zwykłą, naturalną solidarnością. Obejmuje on najszerszy krąg ludzi i w Polsce też zaczyna być realny dzięki napływającym do nas falom emigrantów. Wszyscy chrześcijanie zostali doń wezwani na mocy sakramentu chrztu. W dialogu życia nie prowadzi się dysput doktrynalnych, nie dąży się do jakiegoś teologicznego porozumienia. Chrześcijanin zanim zacznie cokolwiek mówić o swej wierze, najpierw musi o niej świadczyć swoją postawą i czynami.

     

    Inną formą porozumienia jest dialog specjalistów. Dokonuje się między oficjalnymi przedstawicielami czy przywódcami religii. Najczęściej prowadzą go teologowie, filozofowie, historycy, znawcy kultury. Uczestnicy tego dialogu podejmują trud refleksji nad kwestiami doktryny, moralności, kultu, instytucji religijnych.

       

    Jeszcze na innej płaszczyźnie spotykają się mnisi różnych religijnych tradycji. Ten dialog dotyka samej istoty religii. Płaszczyzną ich spotkania jest modlitwa, kontemplacja, asceza i doświadczenie wszechmocy Boga. Dzielą się oni duchowymi przeżyciami oraz podejmując dialog z Bogiem są zdolni do dialogu między sobą. Mnisi niechrześcijańscy żyjąc przez pewien czas w klasztorach chrześcijańskich poznają, kim jest dla chrześcijan Jezus Chrystus.

   

    Niezrównanym mistrzem dialogu był Jan Paweł II .W 1985 roku spotkał się w Maroku, na stadionie w Casablance z muzułmańską młodzieżą, a jego przemówienie stało się "wielką kartą dialogu" chrześcijańsko-muzułmańskiego.

   

    W dniu 13 kwietnia 1986 roku Jan Paweł II nawiedził rzymską synagogę w Rzymie. Tego nikt nie zrobił przez prawie dwa tysiące lat. Dlatego w encyklice "Redemptoris missio" z 1990 roku mógł napisać, że dialog międzyreligijny jest istotnym składnikiem misji ewangelizacyjnej Kościoła we współczesnym świecie.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 14830   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting