Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Zamieńmy NOC w MOC MIŁOSIERDZIA!

Bezużyteczne jest otwieranie wszystkich drzwi świętych we wszystkich bazylikach świata, jeśli drzwi naszego serca są zamknięte. (Papież Franci ...

Nabożeństwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Transitus Marii od Męki Pańskiej

2011-11-15 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

Jest to komentarz do pokazu, który można nabyć u autorki transitusu.

   

Slajd 1. Gdy w listopadzie 1903 r. odbywała się Kapituła Generalna, Maria od Męki Pańskiej przygotowywała siostry, by mogły kontynuowały dzieło FMM po jej śmierci. Towarzyszyło jej bardzo mocne przeczucie zbliżającego się rozstania. Po 26 latach istnienia, Zgromadzenie FMM liczyło 3000 sióstr, 8 prowincji, 82 domy. Na zakończenie Kapituły siostry udały się do Piusa X, który udzielił im swojego błogosławieństwa i osobiście rozmawiał z Założycielką na temat misji Zgromadzenia. Podczas tej audiencji przedstawiła Ojcu Świętemu O. Rafała, jako współzałożyciela Franciszkanek Misjonarek Maryi przeczuwając, że po jej śmierci on będzie sprawował duchową opiekę nad misjonarkami Maryi.

   

Slajd 2. Rok 1904 rozpoczął się od nowej fundacji w San Remo i cudownego wyzdrowienia o. Rafała z zagrażającego jego życiu zapalenia płuc. W tymże roku powstała pierwsza fundacja w Ameryce łac. w Chile.

   

Slajd 3. Był to rok nasilenia się cierpień fizycznych Założycielki. Choroba serca, niewydolność krążenia i puchlina wodna, częste migreny i problemy z żołądkiem, który nie przyjmował żadnego pokarmu.

 

Slajd 4. Wielkanoc spędziła Maria od Męki Pańskiej w Gottaferrata. W kwietniu poprowadziła rekolekcje dla sióstr w Asyżu, by następnie odwiedzić Florencję, San Remo, Marsylię, Paryż, Lyon, Fryburg i być obecną przy nowej fundacji w Hiszpanii w Burgos. Po upałach w Hiszpanii zatrzymała się na trochę, by odpocząć w Szwajcarii, potem odwiedziła Belgię, Gooreind, by przez Paryż udać się do Chatelets. Wracając z powrotem do Rzymu zatrzymała się we Fryburgu, a potem w Lugano.

     

Slajd 5.  Dnia 5 listopada przybyła do San Remo. I mówiła tam swoim współsiostrom: „To dziwne…biegną lata, a ja nie czuję żebym się starzała. Praca staje się dla mnie coraz łatwiejsza, pali mi się w rękach. Moja inteligencja działa bez trudu i coraz szybciej. Widzę i odkrywam coraz więcej rzeczy. Moja pamięć wydaje się coraz sprawniejsza. Jeżeli dobry Bóg dałby mi trochę więcej sił fizycznych, wydaje mi się, że mogłabym jeszcze wiele zrobić. Jakie Bóg ma zamiary wobec mnie?...

   

Slajd 6. „Piękne dni młodości zakonnej szybko przemijają, ale pozostaje nam pod koniec życia głębokie zjednoczenie z Bogiem, o której można powiedzieć, że żadne wydarzenia ani jakiekolwiek stworzenie nie jest w stanie jej naruszyć. To nieporównywalne zjednoczenie przewyższa wszelkie radości.”

     

Slajd 7. Dnia 6 listopada Bracia Mniejsi z San Remo mieli uroczystość ślubów i obłóczyn ich nowicjuszy i postulantów, w której uczestniczyła Maria od Męki Pańskiej z siostrami. Podczas wieczornej rekreacji Założycielka powiedziała:

„Są pewne rodzaje śmierci, które przynoszą bardzo głęboką pustkę. Kiedy umrę, będzie to olbrzymia pustka dla Zgromadzenie, ale mimo tego nie trzeba się lękać. Zgromadzenie pójdzie swoją drogą mimo wszystko. Gdyby to było moje dzieło, umarłoby razem ze mną, ale jest to dzieło Boże.”

Maria od Męki Pańskiej od pewnego czasu bardzo cierpiała na bóle nóg, a tym razem na jednej z niej zaczął się robić ropień.

     

Slajd 8.  W niedzielę 13 listopada wyspowiadała się u o. Rafała. Widząc ją tak bardzo cierpiącą chciał opóźnić planowaną przez siebie podróż na co Założycielka się nie zgodziła.

   

Slajd 9.  Po wyjeździe o. Rafała cierpienie się wzmogło. Mówiła coraz mniej, myślami była nieobecna w miejscu, w którym się znajdywała. Nie skarżyła się. Kiedy ją pytano jak się czuje, mówiła, że nie cierpi. Była gdzieś daleko od swego ciała. Mimo wielkiego pragnienia i trzech ostatnich nieprzespanych nocy chciała zawsze pościć przed przyjęciem Komunii św. Z 14/15 listopada (z poniedziałku na wtorek) siostry, by jej skrócić cierpienie poprosiły jednego z ojców, by jej przyniósł Komunię św. zaraz po północy. Modliła się razem z siostrami.

   

Slajd 10.  O godz. 8.00 wstała mówiąc: „trzeba działać”. Wspierana przez siostry przeszła się po pokoju, usiadła w fotelu a potem położyła się do małego łóżka, podczas gdy siostry poprawiały jej własne łóżko.
O 10.00 chciała przeczytać listy, które przyszły tego dnia. Kiedy zapoznała się z najważniejszymi powiedziała: „Trzeba to było zrobić, to wystarczy.”
Siostry chciały wezwać lekarza, ale odmówiła. Kiedy w południe Matka Marie Monique zaniosła jej coś do jedzenia, Maria od Męki Pańskiej już nie odpowiadała. Kiedy ją dotknęła otworzyła lekko oczy i widząc, że przyniesiono jej rosół wypiła sama mówiąc, że czuje się bardzo dobrze.
Kilka minut później szeptała ściskając medalik Matki Bożej z Guadalupe: „Matko Boża z Guadalupe broń mnie!”

O 12.30 Matka Marie Monique oznajmiła, że Maria od Męki Pańskiej rozpoczęła agonię. Przy jej łóżku zgromadziły się jej trzy towarzyszki z Indii: Maria od św. Agnieszki, Maria od św. Weroniki, Maria od św. Teresy. Marie de la Redemption nie mogła przyjechać.

Lekarz, który przyszedł stwierdził, że na reanimację jest już za późno. O. Casimir Jurij udzielił jej sakramentu chorych. Siostry modląc się towarzyszyły jej do ostatniego tchnienia, które ustało  kilka minut po 14.00. Wcześniej dostała depeszę od papieża Piusa X, że modli się za nią. Zasnęła z uśmiechem na twarzy, który trwał niezmiennie przez 50 godzin, podczas których była wystawiona w trumnie.

Ojciec Rafał przybył w środę o 17.00, by towarzyszyć w drodze do Rzymu.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 18780   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting