Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

Patronalne święto Franciszkanek Misjonarek Maryi ...

Działalność misyjna

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Zwyczaje w Libii – wesele

2010-11-03 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

    Wesele jest jednym z największych wydarzeń w życiu Libijczyków. Trwa  około dwóch tygodni. Pierwszy tydzień świętuje się w domu pani młodej. Wtorek jest dniem, kiedy pan młody przywozi jej dary. Jest ich kilka bagażników samochodowych. Pani młodej ofiarowuje się kosmetyki, wiele strojów, a do nich odpowiednią biżuterię, której waga sięga często do czterech kilogramów. Z darami nie jedzie się bezpośrednio do pani młodej. Auta, które je przewożą z włączonymi klaksonami krążą dokoła wsi czy dzielnicy miasta, gdzie ma odbyć się wesele, zapraszając w ten sposób wszystkich.

    

     Gości podejmuje się w wielkim namiocie, albo w specjalnie przeznaczonej do tego sali. W Tripolisie w dzielnicy, w której mieszkałam, było to jeszcze prostsze. Zamykano na czas wesela najbliższą domu weselnego ulicę. Rozciągano nad nią plandekę jako dach i z dwu stron zagradzano. Powstawał w ten sposób namiot w zależności od potrzeb. W namiocie nie ustawia się stołów. Jest on cały wyścielony dywanami, które służą do siedzenia.

      

    Na weselu panie i panowie nie spotykają się razem. Jeden dzień podczas wesela przychodzą panie, w inny panowie. Istotą tego świętowania jest współradowanie się z państwem młodych i najważniejsze są śpiew oraz taniec. Niekonieczna jest orkiestra. Każdy przynosi swój bębenek i on ostatecznie wystarcza, by nadawać rytm. Do rytuału weselnego należy przygotowanie pani młodej. Przez trzy kolejne wieczory robi się jej makijaż. Na włosy oraz na dłonie i stopy nakłada się hennę. Prócz właściwości leczniczych, henna pociemnia włosy nadając im połysk, a dłonie i stopy stają się ciemnobrązowego koloru. Gdy henna się zmyje, skóra staje się piękna jak u małego dziecka.

   

    Zawsze uczestniczyłam w weselu w czwartek. Był to dzień dla pań i ostatni dzień wesela w domu pani młodej. Około północy przyjeżdża pan młody i ślub polega na wymianie obrączek. Ideałem jest, by to było ich pierwsze spotkanie w życiu. Pani młoda w Libii zakłada białą europejską suknię na ten wieczór i ma dodatkowy bardzo mocny makijaż. Wieczór ten upływa wśród śpiewów, tańców i dyskretnie wnoszonych, wyszukanych dań.

 

    Jedzenie podczas wesela jest koniecznym, ale nie narzucającym się dodatkiem. Nie pije się alkoholu. Dominuje trudna do opisania radość z przebywania razem. Od piątku wesele jest kontynuowane w domu pana młodego. W namiocie dla pań cały piątkowy wieczór pani młoda robi „rewię mody” prezentując otrzymane od męża stroje i biżuterię.

   

    Uczestniczenie w weselu było dla mnie jedną z form dialogu życia, który  prowadziłam z wyznawcami Islamu. Jest to jak dotąd najskuteczniejsza

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7862   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127098
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting