Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Kropelka wody

Martwiła się kiedyś kropelka wody, że brak jej urody, że nie ma, jak inne kropelki, figury modelki,że nie jest tak czysta i tak idealna, jak dal ...

Działalność misyjna

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Zwyczaje w Libii – wesele

2010-11-03 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

    Wesele jest jednym z największych wydarzeń w życiu Libijczyków. Trwa  około dwóch tygodni. Pierwszy tydzień świętuje się w domu pani młodej. Wtorek jest dniem, kiedy pan młody przywozi jej dary. Jest ich kilka bagażników samochodowych. Pani młodej ofiarowuje się kosmetyki, wiele strojów, a do nich odpowiednią biżuterię, której waga sięga często do czterech kilogramów. Z darami nie jedzie się bezpośrednio do pani młodej. Auta, które je przewożą z włączonymi klaksonami krążą dokoła wsi czy dzielnicy miasta, gdzie ma odbyć się wesele, zapraszając w ten sposób wszystkich.

    

     Gości podejmuje się w wielkim namiocie, albo w specjalnie przeznaczonej do tego sali. W Tripolisie w dzielnicy, w której mieszkałam, było to jeszcze prostsze. Zamykano na czas wesela najbliższą domu weselnego ulicę. Rozciągano nad nią plandekę jako dach i z dwu stron zagradzano. Powstawał w ten sposób namiot w zależności od potrzeb. W namiocie nie ustawia się stołów. Jest on cały wyścielony dywanami, które służą do siedzenia.

      

    Na weselu panie i panowie nie spotykają się razem. Jeden dzień podczas wesela przychodzą panie, w inny panowie. Istotą tego świętowania jest współradowanie się z państwem młodych i najważniejsze są śpiew oraz taniec. Niekonieczna jest orkiestra. Każdy przynosi swój bębenek i on ostatecznie wystarcza, by nadawać rytm. Do rytuału weselnego należy przygotowanie pani młodej. Przez trzy kolejne wieczory robi się jej makijaż. Na włosy oraz na dłonie i stopy nakłada się hennę. Prócz właściwości leczniczych, henna pociemnia włosy nadając im połysk, a dłonie i stopy stają się ciemnobrązowego koloru. Gdy henna się zmyje, skóra staje się piękna jak u małego dziecka.

   

    Zawsze uczestniczyłam w weselu w czwartek. Był to dzień dla pań i ostatni dzień wesela w domu pani młodej. Około północy przyjeżdża pan młody i ślub polega na wymianie obrączek. Ideałem jest, by to było ich pierwsze spotkanie w życiu. Pani młoda w Libii zakłada białą europejską suknię na ten wieczór i ma dodatkowy bardzo mocny makijaż. Wieczór ten upływa wśród śpiewów, tańców i dyskretnie wnoszonych, wyszukanych dań.

 

    Jedzenie podczas wesela jest koniecznym, ale nie narzucającym się dodatkiem. Nie pije się alkoholu. Dominuje trudna do opisania radość z przebywania razem. Od piątku wesele jest kontynuowane w domu pana młodego. W namiocie dla pań cały piątkowy wieczór pani młoda robi „rewię mody” prezentując otrzymane od męża stroje i biżuterię.

   

    Uczestniczenie w weselu było dla mnie jedną z form dialogu życia, który  prowadziłam z wyznawcami Islamu. Jest to jak dotąd najskuteczniejsza

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7835   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126906
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting