Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Udział polskich Franciszkanek Misjonarek Maryi w ewangelizacji świata.

     Obecnie jest na misjach 60 sióstr Polek FMM. W Afryce  32, cztery siostry są na Madagaskarze i sześć na Bliskim Wschodzie. W Azji prze ...

Formacja

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Europejskie spotkanie powołaniowe

2010-12-10 s. Bożena Bednarczyk FMM

 


 

 

    „Młodzi są fundamentem świata”, zwykło mówić się w Słowenii, jednak w dzisiejszych czasach niewielu tak naprawdę wierzy, iż to właśnie młodzież może zbudować nowy, lepszy świat. Wraz ze spadkiem liczby powołań w Europie, również my, jako siostry, zastanawiamy się czy wciąż jeszcze wierzymy w młodych ludzi i czy nadal jesteśmy w stanie być blisko młodzieży. Trudno zaprzeczyć, że młodzieżowa kultura zmienia się niezwykle szybko, a przepaść między pokoleniami wciąż rośnie. Możemy postawić sobie pytanie – jak my, jako FMM, „odnajdujemy się” w świecie młodych ludzi? Jak wychodzimy naprzeciw ich potrzebom? Te i podobne pytania stawiałyśmy sobie, siostry z różnych krajów Europy, pracujące w duszpasterstwie młodych i powołań. Spotkałyśmy się w Madrycie, w dniach od 8 do 10 października: cztery siostry z prowincji hiszpańskiej i po dwie siostry z prowincji Francji i Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Iraldnii i Malty, Prowincji Europy środkowej i Wschodniej. Belgia, Włochy i Portugalia przysłały po jednaj siostrze – tak więc w sumie było nas 14 FMM.

                                     

    Dzień przyjazdu podczas takich spotkań jest zwykle bardzo typowo „fmm” i tak było i w Madrycie: serdeczne powitania, radość z ponownego spotkania, widoku znajomych twarzy, przyjaciół… po prostu siostrzane spotkanie. Ze szczerą wdzięcznością zwracałyśmy się ku Panu, który dał nam siostry z tak różnych krajów, a w  każdym z nich czujemy się jak w domu. Popołudnia i wieczory spędzałyśmy razem, w siostrzanej atmosferze, korzystając również z okazji zobaczenia niektórych pięknych zakątków Madrytu. Sobotę i niedzielę wypełniły nam spotkania: każda z prowincji przedstawiła swoje działania na polu duszpasterstwa młodzieży i powołań – ta wymiana doświadczeń pomogła nam dostrzec różnorodność kontekstów, w jakich żyjemy i postawiła wiele pytań. Siostry z Europy zachodniej są mniej obecne wśród młodzieży, ponieważ nie ma tak wielu sióstr, które byłyby w stanie podjąć taki rodzaj posługi, natomiast siostry w Europie wschodniej są tu niejako na uprzywilejowanej pozycji, będąc jedną z najmłodszych prowincji w Zgromadzeniu. Po wysłuchaniu dzieleń ze wszystkich krajów zastanawiałyśmy się, jak mogłybyśmy współpracować w tym, co już robimy i co jest realizowane w każdej prowincji. Rozmawiałyśmy także o sposobach zaangażowania podczas przyszłorocznego Dnia Młodych w Madrycie. Pod koniec spotkania zadecydowałyśmy ostatecznie, że włączymy się w projekt „Franciszkańskiej wioski”, od 16 do 19 sierpnia 2011. Siedem naszych sióstr – po jednej z każdej prowincji – przyjedzie na cztery dni, by spotkać się z młodymi i pomóc w animacji tego franciszkańskiego przedsięwzięcia.

                                 

    Ponadto wszystkie siostry, które przybędą na spotkanie do Madrytu towarzysząc grupom młodzieży, są również zaproszone, by włączyć się w program tych dni poprzez przygotowanie z młodymi muzycznych, teatralnych czy innych występów. Oznacza to, iż począwszy od 16 sierpnia wszystkie FMM przyjeżdżające do Madrytu spotkają się we „Franciszkańskiej wiosce”.

    Kończąc nasze spotkanie podkreśliłyśmy również, że pragniemy kontynuować współpracę już istniejącą miedzy prowincjami; inne z wysuniętych propozycji potrzebują jeszcze czasu i dalszego rozeznawania. Zdecydowałyśmy ponadto, że nasze spotkania będą odbywały się co roku – następne w dniach od 7 do 9 października w Asyżu, gdzie siostry ze wschodu i zachodu Europy spotkają się ponownie, by wspólnie podjąć refleksję nad tym, jak docierać do młodych ludzi poprzez bardziej radykalny styl życia i odważną decyzję wkraczania do ich świata, by pozwolić im odkryć nasz charyzmat i żyć nim, na swój sposób. Niech Pan udzieli nam łaski, by to pragnienie się spełniało i abyśmy pozwoliły prowadzić się Duchowi Świętemu, aby to On uczynił nas zdolnymi do życia i prawdziwej obecności wśród młodych, którzy szukają swojej drogi w życiu. Tylko oni potrafią pokazać nam szlak, który jest przed nami.

                               

s. Metka Kos, Lublana  

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 10232   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127108
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting