Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Zaraźliwa świętość

     Gdy chrześcijanin stawia sobie pytanie: czym jest świętość? Jest na nie tylko jedna odpowiedź. Jest ona darem Boga. ...

Apostolat

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Siać ... żąć

2010-12-10 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

 

 

 

    Siedemnaście lat naznaczonych było sianiem w nadziei zbiorów w tym, co dotyczy katechezy w Kościele Katolickim w Rosji – St. Petersburgu:

                         

    Stopniowo powstawały centra katechetyczne w 4 diecezjach katolickich, dużo publikacji ujrzało światło dzienne, otworzone zostały szkoły formacji katechistów, komitety katechetyczne z każdej diecezji spotykają się i prowadzą refleksje na temat katechezy, programów, formacji katechetów, podejmują decyzje. Na poziomie 4 diecezji odbywają się raz w roku spotkania członków komitetów z biskupem reprezentującym katechizację na Konferencji Episkopatu Rosji.  

    W naszej diecezji pod wezwaniem Matki Bożej z Moskwy, (europejska część Rosji), istnieją 3 centra katechetyczne: w Petersburgu, Moskwie i Kaliningradzie. Współpraca jest bardzo intensywna między tymi centrami a każdy z nich ma swoja specjalizację. Mając odpowiedzialność za Centrum w Petersburgu, podzielę się z wami kilkoma specyficznymi cechami naszej misji:

                                 

- zapewniamy koordynację różnych działań Centrum i bierzemy na siebie odpowiedzialność za sesje katechetyczne w diecezji, które mają miejsce w St. Petersburgu

- zapewniamy kontakt z katechizacją na poziomie Europy, europejskie kongresy katechetyczne chcą się otworzyć na Europę Wschodnią. Ja na ogół uczestniczę w spotkaniach krajowych dyrektorów katechetycznych i w kongresach. To, co jest interesujące, to poważna refleksja na tych spotkaniach. Czuje się, że wszyscy poszukują, wymieniają się przeżytymi doświadczeniami i ubogacają się wzajemnie. Są zawsze prezentacje nowych edycji i orientacji dla katechizacji. Za każdym razem proszę o pozwolenie na przetłumaczenie na j. rosyjski tego co mi się wydaje ważne dla Rosji

- na poziomie lokalnym zapewniamy formację katechistów, proponując im regularne kursy z teologii i duchowości, rekolekcje, sesje, towarzyszenie indywidualne.

                                                         

    W tym roku, widząc małą grupę katechistów, chcieliśmy otworzyć kursy przygotowujące katechistów dla nowo ochrzczonych, dla tych wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiarę i dla tych, którzy pomagają w parafiach.

Okazało się, że te kursy odpowiadają na potrzebę dorosłych, którzy dzisiaj odkrywają, że nie wystarczy być ochrzczonym ale że ważne jest znać swoją wiarę aby nią żyć. W ciągu 17 lat mogliśmy dać do dyspozycji katechistom kursy katechetyczne, pomoce wizualne i audiowizualne.

Każdej parafii udało się postawić na nogi katechezę na wszystkich poziomach i jesteśmy otwarci, żeby odpowiedzieć na prośby parafii, aby podtrzymywać działalność katechetyczną i promować spotkania wszystkich dzieci ze Szkółek Niedzielnych (katecheza odbywa się w niedziele, dlatego katechezę nazywa się katechezą niedzielną „Szkółką Niedzielną”).

Wspólna biblioteka w parafii i w Centrum jest otwarta dla chrześcijan wszystkich wyznań, dla wszystkich, którzy poszukują. Jest to jedyna w swoim rodzaju biblioteka w St. Petersburgu. Czytelnicy mają możliwość bycia wysłuchanymi, zadawać pytania, czytać na miejscu, zabierać książki do domu. Prawdziwa ewangelizacja jest realizowana w tym małym pomieszczeniu.

                                                           

Otworzyliśmy też stronę katechetyczną: www.katechein.ru, zapraszamy was do odwiedzenia jej, nawet jeśli ona jest po rosyjsku. Od przeszło 10 lat przygotowujemy i rozprowadzamy kwartalnik katechetyczny w całej Rosji i w krajach byłego Związku radzieckiego.

                                                             

    Wreszcie możemy powiedzieć, że zasiane ziarno Słowa miało możliwość zakiełkować, rosnąć i spełniać swoje dzieło w sercach. Wierzymy, że przyjęte Słowo Boże przynosi zawsze owoce. Jesteśmy tylko nieużytecznymi sługami, czyniąc to, co możliwe, aby odpowiedzieć na powołanie Boga i wyzwania, jakie nam stawia katecheza dzisiaj.  

                                         

s. Thérèse Kanacry fmm

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8483   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126871
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting