Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Radosne oczekiwanie na przyjście Pana

    Adwent jest czasem pragnienia Boga. Wtedy, gdy słońce jest coraz niżej na horyzoncie, chrześcijanie oczekują na ponowne przyjście Jezusa, ...

Apostolat

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Siać ... żąć

2010-12-10 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

 

 

 

    Siedemnaście lat naznaczonych było sianiem w nadziei zbiorów w tym, co dotyczy katechezy w Kościele Katolickim w Rosji – St. Petersburgu:

                         

    Stopniowo powstawały centra katechetyczne w 4 diecezjach katolickich, dużo publikacji ujrzało światło dzienne, otworzone zostały szkoły formacji katechistów, komitety katechetyczne z każdej diecezji spotykają się i prowadzą refleksje na temat katechezy, programów, formacji katechetów, podejmują decyzje. Na poziomie 4 diecezji odbywają się raz w roku spotkania członków komitetów z biskupem reprezentującym katechizację na Konferencji Episkopatu Rosji.  

    W naszej diecezji pod wezwaniem Matki Bożej z Moskwy, (europejska część Rosji), istnieją 3 centra katechetyczne: w Petersburgu, Moskwie i Kaliningradzie. Współpraca jest bardzo intensywna między tymi centrami a każdy z nich ma swoja specjalizację. Mając odpowiedzialność za Centrum w Petersburgu, podzielę się z wami kilkoma specyficznymi cechami naszej misji:

                                 

- zapewniamy koordynację różnych działań Centrum i bierzemy na siebie odpowiedzialność za sesje katechetyczne w diecezji, które mają miejsce w St. Petersburgu

- zapewniamy kontakt z katechizacją na poziomie Europy, europejskie kongresy katechetyczne chcą się otworzyć na Europę Wschodnią. Ja na ogół uczestniczę w spotkaniach krajowych dyrektorów katechetycznych i w kongresach. To, co jest interesujące, to poważna refleksja na tych spotkaniach. Czuje się, że wszyscy poszukują, wymieniają się przeżytymi doświadczeniami i ubogacają się wzajemnie. Są zawsze prezentacje nowych edycji i orientacji dla katechizacji. Za każdym razem proszę o pozwolenie na przetłumaczenie na j. rosyjski tego co mi się wydaje ważne dla Rosji

- na poziomie lokalnym zapewniamy formację katechistów, proponując im regularne kursy z teologii i duchowości, rekolekcje, sesje, towarzyszenie indywidualne.

                                                         

    W tym roku, widząc małą grupę katechistów, chcieliśmy otworzyć kursy przygotowujące katechistów dla nowo ochrzczonych, dla tych wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiarę i dla tych, którzy pomagają w parafiach.

Okazało się, że te kursy odpowiadają na potrzebę dorosłych, którzy dzisiaj odkrywają, że nie wystarczy być ochrzczonym ale że ważne jest znać swoją wiarę aby nią żyć. W ciągu 17 lat mogliśmy dać do dyspozycji katechistom kursy katechetyczne, pomoce wizualne i audiowizualne.

Każdej parafii udało się postawić na nogi katechezę na wszystkich poziomach i jesteśmy otwarci, żeby odpowiedzieć na prośby parafii, aby podtrzymywać działalność katechetyczną i promować spotkania wszystkich dzieci ze Szkółek Niedzielnych (katecheza odbywa się w niedziele, dlatego katechezę nazywa się katechezą niedzielną „Szkółką Niedzielną”).

Wspólna biblioteka w parafii i w Centrum jest otwarta dla chrześcijan wszystkich wyznań, dla wszystkich, którzy poszukują. Jest to jedyna w swoim rodzaju biblioteka w St. Petersburgu. Czytelnicy mają możliwość bycia wysłuchanymi, zadawać pytania, czytać na miejscu, zabierać książki do domu. Prawdziwa ewangelizacja jest realizowana w tym małym pomieszczeniu.

                                                           

Otworzyliśmy też stronę katechetyczną: www.katechein.ru, zapraszamy was do odwiedzenia jej, nawet jeśli ona jest po rosyjsku. Od przeszło 10 lat przygotowujemy i rozprowadzamy kwartalnik katechetyczny w całej Rosji i w krajach byłego Związku radzieckiego.

                                                             

    Wreszcie możemy powiedzieć, że zasiane ziarno Słowa miało możliwość zakiełkować, rosnąć i spełniać swoje dzieło w sercach. Wierzymy, że przyjęte Słowo Boże przynosi zawsze owoce. Jesteśmy tylko nieużytecznymi sługami, czyniąc to, co możliwe, aby odpowiedzieć na powołanie Boga i wyzwania, jakie nam stawia katecheza dzisiaj.  

                                         

s. Thérèse Kanacry fmm

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8457   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126577
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting