Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

„Bądź światłem w ich ciemności”, CZYLI… wieczór modlitwy za ofiary handlu ludźmi.

18 października, obchodziliśmy VII Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi.   Tego dnia w różnych miejscach łączyliśmy się w naszym wsp ...

Wprowadzenie do liturgii

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


2 luty - Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2012-02-02 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

    W święto Ofiarowania Pańskiego, zwanego świętem Matki Bożej Gromnicznej - w Kościele Powszechnym obchodzimy XV Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Został on ustanowiony w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II.

 

    Z tej okazji osoby konsekrowane spotykają się na uroczystych Mszach św., podczas których odnawiają swe śluby zakonne. W tym dniu  odbywa się zbiórka pieniędzy na rzecz klasztorów klauzurowych. W Polsce są 83 klasztory kontemplacyjne, w których żyje niemal 1400 mniszek. Wiele klasztorów przeżywa trudności materialne spowodowane wzrostem kosztów utrzymania oraz z powodu remontów zabytkowych klasztorów.

 

     Według najnowszych danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, na terenie Polski w 239 instytutach i zgromadzeniach zakonnych żyje ok. 40 tys. osób konsekrowanych. Ponadto około tysiąca osób jest członkami 35 instytutów świeckich - najmłodszej formy życia konsekrowanego.

 

    Analizy wykazują na niewielką tendencję spadkową liczebności zgromadzeń męskich i wyraźny kryzys pod tym względem w zgromadzeniach żeńskich. Liczebność wspólnot męskich, jak np. dominikanie, franciszkanie czy karmelici bosi, utrzymuje się w ostatnich latach na podobnym poziomie. Natomiast wyraźny spadek uwidacznia się w instytutach żeńskich, np. liczba elżbietanek z 1345 spadła do 1251, a szarytek z 1202 do 1061. Tendencja ta omija żeńskie zakony kontemplacyjne, np. liczba karmelitanek bosych wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat z 406 do 464.

 

      W ostatnich latach swoje domy otworzyło w Polsce ok. 60 nowych instytutów życia konsekrowanego. Wśród nich są tak znane jak misjonarki miłości Matki Teresy z Kalkuty a także całkiem egzotyczne jak kanosjanki, czy misjonarki klaretynki. Powstały też instytuty rodzime, jak zawierzanki czy jadwiżanki wawelskie. Dlatego też w sumie liczba osób konsekrowanych w naszym kraju nie maleje, ale od 1998 roku wzrosła o 650 osób.

 

    Obecnie na terenie Polski znajduje się 149 żeńskich instytutów życia konsekrowanego, z czego 16 to zakony klauzurowe. Przełożone 100 instytutów czynnych tworzą Konferencję Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, zaś przełożone 15 instytutów klauzurowych skupia Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.

 

    Najstarsze wspólnoty żeńskie zakonne w Polsce pochodzą z XI wieku, wtedy to swój pierwszy dom założyły benedyktynki, najmłodsze - Zgromadzenie Sióstr Miłości Naszej Pani Dobrej i Nieustającej Pomocy - powstało w 1995 r. w Krakowie. Rodzimych żeńskich instytutów mamy w Polsce 67, z czego aż 16 z nich założył bł. Honorat Koźmiński.

   

    Instytuty świeckie są nową formą życia konsekrowanego. Jej oficjalnego zatwierdzenia dokonał Pius XII w konstytucji apostolskiej "Provida Mater Ecclesia" 2 lutego 1947 r. Członkowie instytutów świeckich podobnie jak zakonnicy składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Nie żyją jednak w odosobnieniu, pracują we wszystkich dostępnych dziedzinach, mogą też się udzielać politycznie.

   

     Obecnie na misjach pracuje 62 zgromadzenia żeńskie kontemplacyjno-czynne oraz 3 zakony klauzurowe z Polski. W sumie około 630 sióstr.

 

List pasterski na Dzień Życia Konsekrowanego 2012

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8241   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126581
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting