Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

15 maja - Niedziela Dobrego Pasterza, Światowy Dzień Modlitw o Powołania

    Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa Pawła VI. Po raz pierwszy odbył się on 12 kwietnia 1964 r. ...

Apostolat

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00




 

Serwis osób niezalogowanych


Prostota, zaufanie i światło – czyli o Spotkaniu Młodych w Rotterdamie

2011-02-13 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

 

 

 

    Na przełomie 2010 i 2011 roku dane mi było uczestniczyć w 33. etapie pielgrzymki zaufania przez ziemię, czyli w Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez wspólnotę braci z Taize. Tym razem odbyło się ono w holenderskim Rotterdamie.

    Chcąc uporządkować wrażenia i refleksje z tego wyjazdu jako klucz przyjęłam właśnie nazwę tego wydarzenia. Zapraszam, więc do popatrzenia z bliska na pielgrzymkę zaufania przez ziemię.

                   

PIELGRZYMKA…

                 

    To, co mnie osobiście zawsze zachwycało w duchowości wspólnoty z Taize, a co jest również odczuwalne na spotkaniach, to prostota. Czyż nie po to między innymi pielgrzymujemy, aby jej doświadczyć, aby krok za krokiem nasze wnętrze, spojrzenie stawało się coraz bardziej proste i przejrzyste. Modlitwa w olbrzymich halach przeplatana wielokrotnym powtarzaniem prostych kanonów, a w jej czasie momenty ciszy nieprzerwane nawet jednym słowem (milczenie i skupienie 20 tys. osób jest mocnym doświadczeniem), w końcu podróże z jednego krańca miasta na drugi, prostota nawiązywanych rozmów, posiłki spożywane na ziemi, to wszystko daje przestrzeń do pielgrzymowania i upraszczania, a więc przestrzeń do spotkania z Tym, który jest prosty i prostotę kocha.

                   

…ZAUFANIA…

                   

    Pierwszy krok pielgrzymki to zaufanie. Najpierw zaufanie Temu, który wzywa, by fragment drogi przejść z bardzo konkretnymi ludźmi. Zaufanie do Niego daje pokój, a to otwiera na drugiego człowieka… bez tego „wstępnego kapitału” droga będzie udręką, a nie doświadczeniem radości z bycia obdarowanym.

           

    Do Rotterdamu jechałam, nie mając bliskiej osoby, a „z widzenia” znając tylko dwie. Taka sytuacja odbiera na początku poczucie bezpieczeństwa, ale otwiera oczy i serce na tych, którzy mają stać się towarzyszami drogi. Stąd też bliskie mi były słowa z „Listu z Chile” br. Aloisa, który rozważaliśmy w czasie spotkań w małych grupach: „radość nie zależy jedynie od przemijających okoliczności, ale płynie z zaufania do Boga”.

                   

    Spotkania mają jeszcze inny wymiar zaufania. Przez pięć dni pielgrzymi korzystają z gościny określonej parafii i rodziny. Na krótką chwilę krzyżują się nasze drogi, by naznaczyć na zawsze choćby małym śladem. Spotkania zwykle kończyły się noworocznym obiadem z rodziną goszczącą. W tym roku jednak nastąpiło odejście od tej tradycji. Zostaliśmy zaproszeni do wspólnego świętowania sylwestrowej kolacji. Ten holenderski zwyczaj przyrównywany jest do naszej wieczerzy wigilijnej. Zostaliśmy więc nie tylko przyjęci do ich domów, ale włączeni do grona najbliższych domowników.

                                   

…PRZEZ ZIEMIĘ

                           

    A samo miasto Rotterdam? To największy europejski port z opustoszałymi kościołami chrześcijańskimi zamienianymi m.in. w galerie, w połowie zamieszkany przez muzułmanów, również jego burmistrz jest muzułmaninem… To w tym mieście przez pięć dni 30 tysięcy młodych chrześcijan modliło się śpiewając „Let all who are thirsty come. Let all who wish receive the water of life freely. Amen, come Lord Jesus. (Ten, kto pragnie, niech przychodzi. Kto chce, niech darmo weźmie wodę życia. Amen, przyjdź Panie Jezu!)”

    Ostatnie wspólne spotkanie modlitewne w halach było przekazaniem światła paschalnego, z którym ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Br. Roger często podkreślał, że zamysłem wspólnoty nigdy nie było tworzenie ruchu Taize, ale pobudzanie młodych do aktywnego życia w swoim kościele lokalnym. I z tym światłem zostaliśmy posłani do naszych domów i środowisk: „Radość Chrystusa Zmartwychwstałego! Duch Święty składa ją w głębi naszego jestestwa (…) I jeśli nawet trudne próby mogą ją przytłumić, jak popiół przykrywający żarzące się węgle, to przecież jej nie gaszą. Kiedy wielbimy Boga, pozwalamy, by radość w nas rosła i nagle chwila obecna rozjaśnia się.” (z „Listu z Chile”)

                     

    Każda pielgrzymka kończąc się, jest jednocześnie pierwszym krokiem na kolejnym fragmencie drogi. Od własnej decyzji zależy, czy zatrzymamy się na sentymentalnych wspomnieniach, czy zaufamy na nowo i postawimy kolejny pierwszy krok…

               

s. Anna Skołuba fmm

Piastów

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 6796   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 




 
000127110
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting