Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

DROGA KRZYŻOWA NA PODSTAWIE NAPOMNIEŃ ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU

WSTĘP Pan powiedział do Adama: Z każdego drzewa jedz; ale z drzewa wiadomości dobrego i złego nie jedz. Z każdego drzewa rajskiego mógł jeś ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Z Madagaskaru...

2011-02-14 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

 

 

Pokój i Dobro!

                                   

    U nas na Madagaskarze życzenia dobrego Nowego Roku nie ograniczają się do 1 stycznia. Składanie życzeń potrwa do Wielkanocy i wtedy zmieni się refren. Korzystam z tego zwyczaju malgaskiego życząc „abyś zawsze był komuś potrzebny, i tej radości, gdy czyjaś twarz rozjaśnia się na twój widok”.

                     

    Na początku roku szkolnego 2010-11, powierzono mi odpowiedzialność za nasza szkołę na misji w Ambohidratrimo, w plemieniu Merina. Plemię Merina różni się od Betsileo, wśród których spędziłam 11 lat. Merina to ci którzy żyją na wyżynie. Karnacja ich skory jest jaśniejsza od innych. Wyróżniają się też najwyższym poziomem cywilizacyjnym. Domy przeważnie piętrowe, budują z gliny i cegły. Merina mają poczucie wyższości w stosunku do innych plemion, mają głęboko zakorzenione poczucie niezależności i dumy. Nazwę stolicy Antananarivo tłumaczy się jako miasto tysiąca wojowników. To oni niegdyś organizowali liczne powstania przeciw francuskim kolonizatorom.

                         

    W przyszłym roku będziemy świętować stulecie istnienia naszej szkoły. Jestem z wykształcenia technikiem budowlanym, mam co prawda trochę doświadczenia w prowadzeniu szkoły zawodowej na Madagaskarze, ale szkoła o profilu ogólnym to dla mnie zupełna nowość. Mówi się że, posłuszeństwo i zaufanie Panu czyni cuda. Doświadczam tego każdego dnia w mojej służbie misyjnej.

    W naszej szkole mamy przedszkole, podstawówkę i gimnazjum. Stoję na czele szkolnej armii, która liczy 30 nauczycieli, 4 pracowników i 780 uczniów.130 więcej niż w ubiegłym roku. Pomaga mi też jedna siostra Malgaszka. Nasza szkoła jest otwarta dla wszystkich wierzeń. Najwięcej jest katolików, potem protestanci i muzułmanie. Nie ma sytuacji konfliktowych z tego powodu. Rodzice tych dzieci zobowiązują się przestrzegać regulaminu szkoły, wszyscy uczestniczą w katechezie, comiesięcznej Mszy św i rekolekcjach.

                 

Budynki szkolne są nowe. Brakuje nam jednak sal. Niektóre grupy liczą od 58 do 65 dzieci. I ciągle są nowi, którzy chcą się uczyć u sióstr.

Dobra edukacja na Madagaskarze to szansa dla kraju. Wielu wybiera szkoły katolickie które zapewniają dobre wykształcenie. Duży procent naszych dzieci pochodzi z rodzin biednych. To dla nich wybudowałyśmy stołówkę szkolną dzięki pomocy dzieci z Polski.

    Przez tyle lat, ileż dobra przepłynęło wody oceanu i dotarło do nas. Ileż wznowionej nadziei i radości, tej prostej, płynącej z poczucia, że nie jest się samemu.... Odkąd pamiętam zawsze mogłam liczyć na życzliwość ludzi dobrej woli, wyrażana w różnoraki sposób.. Często też opowiadam naszej młodzieży i dzieciom o Polsce. Może dlatego też mały Mitantsoa (4 lata) na pytanie kim chciałby być, odpowiedział: vazaha co znaczy: białym. A czemu?- pytam. Bo biały jest dobry- padła odpowiedz.

                           

    To zobowiązuje, pomyślałam, ale też potwierdza rzeczywistość, bo dzięki waszej dobroci serca, która realizuje się w konkretnych czynach wiele z naszych malgaskich dzieci może się uczyć, korzysta ze stołówki, dostanie ubranie w porze chłodnej, czuje się kochane i dowartościowane przez tych „vazaha” zza oceanu. Może wielu nie zdaje sobie sprawy, iż dzięki solidarności i otwarciu na potrzeby misji, dużo dzieci i młodzieży odnalazło nadzieję i uśmiech.

                     

I za to wam dziękuję w imieniu nas wszystkich. Czynię to, posługując się pięknym i głębokim wierszem napisanym przez jedną z uczennic z Gimnazjum nr 3 w Kościanie na konkurs” Mój szkolny kolega z Afryki”.

                                           

„Zobaczyłem na ulicy dziewczynkę

drżała w lichutkiej sukience,

z nikłą nadzieją na przyzwoity posiłek.

Z gniewem powiedziałem do Boga:

"Dlaczego na to zezwoliłeś,

Dlaczego nic nie robisz w tej sprawie?"

Przez moment Bóg nie powiedział nic.

Po chwili odpowiedział zupełnie niespodziewanie:

Z całą pewnością zrobiłem coś w tej sprawie.

Stworzyłem Ciebie".

                                                 

Tak sobie myślę, czytając te słowa, że Bóg nie stworzył człowieka na próżno. Stawia na naszej misyjnej drodze konkretne osoby, aby takie dzieci jak Tantely (na zdjęciu) miały szanse pójść do szkoły. Dziś Tantely jest u nas w szkole na misji. Zaczyna od zerówki, chociaż według wieku powinna być w drugiej klasie.

                           

Wraz z uśmiechem i bukietem „kwiatów Madagaskaru” przesyłamy serdecznie pozdrowienia.

                                     

s.Władysława fmm z dziećmi i młodzieżą z misji w Ambohidratrimo,

Madagaskar

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8199   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting