Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Czas wojny i pierwsze lata po wyzwoleniu

Już pierwszego dnia wojny radio podało wiadomość o zbombardowaniu 15 miast, w tym również Częstochowy. Dnia 2 września bomby spadły na Warsza ...

Formacja

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


AYURDHARA – INDIE, LUTY/MARZEC 2011

2011-04-14 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

 

 

 

    AYURDHARA znaczy „strumień życia”. Dla nas, Ayurdhara jest symbolem ducha Założycielki i naszego życia jej charyzmatem, który stał się charyzmatem Zgromadzenia: pragniemy, aby ten strumień życia, choć napotyka skały, drzewa, tereny pustynne, płynął nieustannie…

                             

    Pielgrzymowanie poprzez misję Madury poprowadziło nas – 19 FMM wędrujących śladami Matki Założycielki w Indiach – po drogach, które i ona kiedyś, nie bez trudu, przemierzała. A drogi te wiodły nie tylko do MIEJSC dla nas szczególnych, takich jak Tuticorin, Trichy, Adeikalapuram czy Ooty, ale GŁĘBIEJ, , do korzeni naszego charyzmatu i naszej rodzinnej historii. W tym co oglądałyśmy,  zwiedzałyśmy i zgłębiałyśmy była nasza nieudolna próba „dotknięcia” zmagań, przez które przeszła Założycielka i jej pierwsze towarzyszki. Starałyśmy się unaocznić sobie, jaką była ta rzeczywistość Indii XIX wieku i misji tamtego czasu, z którą przyszło im się zmierzyć.

                                 

    Przewodniczką na naszej pielgrzymiej drodze – jak i podczas zgłębiania historii Zgromadzenia – była nam s. Regina Anthonimuthu FMM z prowincji Indie-Ootacamund. Trzeba przyznać, że poprzez proste, głębokie dzielenie i umiłowanie tego, co nam przekazywała udało się jej obudzić w nas pragnienie… nie tylko by „wiedzieć więcej” (choć z pasją pochylałyśmy się nad kolejnymi polecanymi do lektury tomami), ale przede wszystkim, by uczyć się od Założycielki i pierwszych sióstr autentycznego życia naszym charyzmatem. A już życie pokaże, na ile nam się udaje…

                     

    Podczas naszej sesji, na którą po zakończonym pielgrzymowaniu osiadłyśmy w Ooty, nie zabrakło również siostrzanych spotkań: odwiedziłyśmy sąsiadujące z kolebką Zgromadzenia wspólnoty, rozsiane po górach Nilgiri – Betlejem, Ketti, Nanjanad, Lovedale, Kotagiri. Były to nie tylko chwile przerwy w studiowaniu, ale przede wszystkim możliwość doświadczenia, że dziedzictwo zostawione tu przez Matkę Założycielkę jest z troską pielęgnowane, a misja pośród tego ludu (w rozlicznych szkołach, domach dziecka, internatach, pracowniach, domu pomocy społecznej) kontynuowana z radością i zaangażowaniem przez kolejne pokolenia FMM.

    Starałyśmy się  również, by nasza tymczasowa międzynarodowa wspólnota –  sióstr z pięciu indyjskich prowincji oraz ze Sri Lanki, Filipin, Indonezji, no i z Polski – była znakiem jedności, przede wszystkim dla nas samych. W miejscach, gdzie Maria od Męki Pańskiej doświadczała podziałów, niezrozumienia, stronniczości chciałyśmy na nowo rozpalić w sobie pragnienie i doświadczać tej jedności i ducha rodzinnego, które dla niej były tak ważna. Drobne codzienne zdarzenia były źródłem ubogacenia przyjaźni… i niejednokrotnie śmiechu!

                       

    Ciekawym doświadczeniem było dla nas również przeplatanie studium na temat powołania Heleny de Chappottin naszymi własnymi historiami powołania… Dzieląc się tym, , jak odkrywałyśmy wezwanie mogłyśmy zadziwić się nad wielością Bożych dróg – i jednością charyzmatu, bo jego zaczyn był obecny, podobnie jak dla Heleny, już u początku każdej z naszych dróg.

                         

I jeszcze doświadczenie „wiążące” całość tego, co przeżyłyśmy: JEZUS EUCHARYSTIA.  Można czytać i studiować, próbować zrozumieć godziny próby Założycielki i trudne momenty narodzin Zgromadzenia, ale tak naprawdę to adorując Jezusa w Hostii byłyśmy najbliżej tego, co było SERCEM tego doświadczenia… To tutaj spotyka się jej i nasze doświadczenie, tu najbardziej przyjmujemy to pozostawione nam dziedzictwo.

                               

    Działanie w miłowaniu i miłowanie w działaniu, oto tajemnica serca, które zrozumiało Bożą miłość - te słowa Marii od Męki Pańskiej odbijają się echem w naszych sercach, kiedy powracamy do naszych wspólnot i misji nam powierzonej – z ogromną radością i wdzięcznością za to, co było nam dane tutaj, w Indiach, przeżyć.

                                     

s. Janina Piechowiak FMM, s. Magdalena Mitek FMM

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7223   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127108
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting