Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Notatki Duchowe

Maria od Męki Pańskiej pisała Notatki Duchowe od 1882 r. na polecenie jej kierownika duchowego o. Rafała Delarbre OFM. Zostały one wydane w dw ...

Formacja

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


AYURDHARA – INDIE, LUTY/MARZEC 2011

2011-04-14 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

 

 

 

    AYURDHARA znaczy „strumień życia”. Dla nas, Ayurdhara jest symbolem ducha Założycielki i naszego życia jej charyzmatem, który stał się charyzmatem Zgromadzenia: pragniemy, aby ten strumień życia, choć napotyka skały, drzewa, tereny pustynne, płynął nieustannie…

                             

    Pielgrzymowanie poprzez misję Madury poprowadziło nas – 19 FMM wędrujących śladami Matki Założycielki w Indiach – po drogach, które i ona kiedyś, nie bez trudu, przemierzała. A drogi te wiodły nie tylko do MIEJSC dla nas szczególnych, takich jak Tuticorin, Trichy, Adeikalapuram czy Ooty, ale GŁĘBIEJ, , do korzeni naszego charyzmatu i naszej rodzinnej historii. W tym co oglądałyśmy,  zwiedzałyśmy i zgłębiałyśmy była nasza nieudolna próba „dotknięcia” zmagań, przez które przeszła Założycielka i jej pierwsze towarzyszki. Starałyśmy się unaocznić sobie, jaką była ta rzeczywistość Indii XIX wieku i misji tamtego czasu, z którą przyszło im się zmierzyć.

                                 

    Przewodniczką na naszej pielgrzymiej drodze – jak i podczas zgłębiania historii Zgromadzenia – była nam s. Regina Anthonimuthu FMM z prowincji Indie-Ootacamund. Trzeba przyznać, że poprzez proste, głębokie dzielenie i umiłowanie tego, co nam przekazywała udało się jej obudzić w nas pragnienie… nie tylko by „wiedzieć więcej” (choć z pasją pochylałyśmy się nad kolejnymi polecanymi do lektury tomami), ale przede wszystkim, by uczyć się od Założycielki i pierwszych sióstr autentycznego życia naszym charyzmatem. A już życie pokaże, na ile nam się udaje…

                     

    Podczas naszej sesji, na którą po zakończonym pielgrzymowaniu osiadłyśmy w Ooty, nie zabrakło również siostrzanych spotkań: odwiedziłyśmy sąsiadujące z kolebką Zgromadzenia wspólnoty, rozsiane po górach Nilgiri – Betlejem, Ketti, Nanjanad, Lovedale, Kotagiri. Były to nie tylko chwile przerwy w studiowaniu, ale przede wszystkim możliwość doświadczenia, że dziedzictwo zostawione tu przez Matkę Założycielkę jest z troską pielęgnowane, a misja pośród tego ludu (w rozlicznych szkołach, domach dziecka, internatach, pracowniach, domu pomocy społecznej) kontynuowana z radością i zaangażowaniem przez kolejne pokolenia FMM.

    Starałyśmy się  również, by nasza tymczasowa międzynarodowa wspólnota –  sióstr z pięciu indyjskich prowincji oraz ze Sri Lanki, Filipin, Indonezji, no i z Polski – była znakiem jedności, przede wszystkim dla nas samych. W miejscach, gdzie Maria od Męki Pańskiej doświadczała podziałów, niezrozumienia, stronniczości chciałyśmy na nowo rozpalić w sobie pragnienie i doświadczać tej jedności i ducha rodzinnego, które dla niej były tak ważna. Drobne codzienne zdarzenia były źródłem ubogacenia przyjaźni… i niejednokrotnie śmiechu!

                       

    Ciekawym doświadczeniem było dla nas również przeplatanie studium na temat powołania Heleny de Chappottin naszymi własnymi historiami powołania… Dzieląc się tym, , jak odkrywałyśmy wezwanie mogłyśmy zadziwić się nad wielością Bożych dróg – i jednością charyzmatu, bo jego zaczyn był obecny, podobnie jak dla Heleny, już u początku każdej z naszych dróg.

                         

I jeszcze doświadczenie „wiążące” całość tego, co przeżyłyśmy: JEZUS EUCHARYSTIA.  Można czytać i studiować, próbować zrozumieć godziny próby Założycielki i trudne momenty narodzin Zgromadzenia, ale tak naprawdę to adorując Jezusa w Hostii byłyśmy najbliżej tego, co było SERCEM tego doświadczenia… To tutaj spotyka się jej i nasze doświadczenie, tu najbardziej przyjmujemy to pozostawione nam dziedzictwo.

                               

    Działanie w miłowaniu i miłowanie w działaniu, oto tajemnica serca, które zrozumiało Bożą miłość - te słowa Marii od Męki Pańskiej odbijają się echem w naszych sercach, kiedy powracamy do naszych wspólnot i misji nam powierzonej – z ogromną radością i wdzięcznością za to, co było nam dane tutaj, w Indiach, przeżyć.

                                     

s. Janina Piechowiak FMM, s. Magdalena Mitek FMM

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7195   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126910
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting