Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

REKOLEKCJE DLA MŁODZIEŻY

Zapraszamy gimnazjalistów, licealistów, studentów. Zobacz jakie są terminy. ...

Apostolat

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Aby nikt nie zginął

2011-04-14 s. Bożena Bednarczyk FMM

 


 

 

    Od kilku lat w moim sercu są słowa „aby nikt nie zginął“. One zrodziły się we mnie, gdy patrzyłam na życie Jana Pawła II, chcącego głosić Boga każdemu człowiekowi, aby był szczęśliwy i nie zginął.

                                 

    Kiedy przyjechałam do Odžaka (w sierpniu 2010 r.) przez pierwszy rok, ucząc się języka, przyglądałam się tutejszej sytuacji. Pytałam się w sercu: „Boże, co ja mam tu robić?“. Sytuacja nasza jest taka, że siostry ładnie tutaj pracują i objęły wszystkie grupy ludzi. Ale po roku wyjechała od nas s. Maria Hofstätter, Austriaczka. Ona zajmowała się dziećmi, więc po niej je przejęłam. Katecheza jest w szkole, a w parafii przygotowuje się dzieci do I Komunii Świętej i jest nieformalna grupka dzieci spotykających się raz w tygodniu.

                   

    Powoli zaczęłam poznawać dzieci, ale nie widziałam ich rodziców. Stąd postanowiłam zacząć odwiedzać rodziny tych dzieci. Na początku, kiedy dzwoniłam, czy mogę do nich przyjść, byli przerażeni, ale powoli tłumaczyłam im, że chcę się więcej z nimi poznać i trochę już się oswoili. Mówią mi, że przedtem żadna siostra czy ksiądz, oprócz kolędy, nie przychodzili do nich, aby się poznać.

                           

    Odwiedziłam 30 rodzin i napisałam jeszcze list do dzieci uczęszczających na katechezę w szkole, że jestem otwarta na każde zaproszenie. Odwiedziny były  sympatyczne, otwarte, dały mi dużo radości. Zauważyłam taką prawidłowość: to są rodzice w wieku 30-40 lat. I ten przedział wiekowy nie chodzi do Kościoła. To był dla mnie znak, że temu pokoleniu nie została przekazana wiara. Wiemy, że prawie 20 lat temu była tutaj straszna wojna, a oni byli wtedy w wieku dorastania. Nie jest to, gdyż mam świadomość, że dzisiaj bardzo trudno jest przekonać człowieka do Kościoła. Bóg - tak, Kościół - nie!

                 

    Przygotowuję dzieci do I Komunii Świętej. I wśród nich na 22 rodziny: 7 rodziców chodzi do kościoła, 6 – to same mamy, 4 rodziny nie chodzą, a pozostałe 6 - na Święta. Pytanie – czy po I Komunii Świętej dzieci będą dalej przyjmować Pana Jezusa?

    Proponowałam, aby Ksiądz proboszcz wziął comiesięczne spotkania z rodzicami i Msze. św. dla dzieci, ale nie jest chyba przekonany do takiej formy pracy.

                           

    Modlę się za nich codziennie i postanowiłam „czuwać“ nad nimi skoro zostali mi powierzeni. Jak? Przyjaźniąc się z nimi, rozmawiając cierpliwie, a po wakacjach na nowo trzeba będzie być może „wpaść na kawę“ i dalej „siać“. Jest to bardzo trudne, ale Bóg kocha ich tak samo jak i mnie, więc to ON przede wszystkim nie chce, aby KTOKOLWIEK Z NICH ZGINĄŁ, bo po tej wojnie ludzie piękne domy pobudowali, ale wiele serc leży jeszcze w gruzach. A dobrze wiemy, że odbudowa serca to wiele lat życia. Ufam jednak, że ten mój rozpoczęty trud nie okaże się marnym.

                             

    W okresie Wielkiego Postu w naszej parafii rozpoczęły się katechezy, które prowadzi neokatechumenat. Być może powstanie wspólnota i to byłoby dobre i dla tych, którzy są w Kościele już zaangażowani i dla tych, którzy potrzebują więcej „ciepła“, by Kościół stał się im Domem Bożym.

                           

Serdecznie pozdrawiam

s. Anna Alberti fmm

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 6144   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting