Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Pisma Marii od Męki Pańskiej

Maria od Męki Pańskiej zostawiła bardzo bogatą i różnorodną spuściznę literacką. ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Pan tutaj na mnie czekał

2011-04-14 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

Kochane Siostry!

                                                   

    Pozdrawiam Was bardzo serdecznie z mojej nowej ziemi, którą Pan mi dał. Od 2 grudnia jestem w mojej nowej wspólnocie w Malanje. Jest nas tu 5 sióstr z 5 narodowości. Główne nasze zaangażowanie to szkolnictwo i praca duszpasterska. Od obecnego nowego roku szkolnego, tj. od lutego, urządzamy tutaj nową bibliotekę szkolną – budynek zasponsorowany został przez ambasadę Indii. Szkoła po rozbudowie służy dla 900 uczniów i jest własnością Parafii. Do afrykańskich, czarnych twarzy przyzwyczaiłam się szybko, dzieci są tu śliczne, dużo by można o nic pisać... patrzą tak niewinnie na człowieka, niekiedy mniej lub bardziej ufnie.... malutkie to potrafią i zapłakać, gdy widzą białego, ale zdarza się to rzadko.

                           

    W zeszłym roku rozpoczęłam odwiedziny w wioskach należących do naszej parafii. Jest ona bardzo duża. Ma 180 punktów misyjnych, a do najbardziej odległego trzeba pokonać ok. 140 km. W parafii są Ojcowie Franciszkanie z Brazylii i dwa inne zgromadzenia żeńskie, także z Brazylii.

Tak naprawdę trudno w kilku zdaniach opisać moje doświadczenie tych czterech miesięcy. Jedno jest pewne, Pan tutaj na mnie czekał i wszystko przygotował, i teraz daje mi to odkrywać niemal dzień po dniu.

                       

    Misja - piękna. Pracujemy tu na przedmieściach trzeciego pod względem wielkości miasta Angoli z ludźmi ubogimi. Wcześniej, przez pierwsze dwa miesiące miałam możliwość odwiedzenia większości naszych wspólnot w Prowincji - Kraj piękny, ale w bardzo wielu miejscach widać wciąż skutki wojny, drogi pozostawiają jeszcze bardzo wiele do życzenia.... wioski bardzo ubogie, tam ludzie żyją w bardzo skromnych warunkach. W stolicy obok części bogatej - wielka część przemieści na skraju nędzy. Pan dał mi tu także przeżyć  pierwsze Boże Narodzenie w środku lata, pogoda była upalna. Pasterkę świętowaliśmy już o 18.00, to ze względu na ludzi, aby mogli jeszcze za dnia przybyć z odległych miejsc. Tu na przedmieściach bowiem nie ma prądu miejskiego. My mamy generator, który załączamy dwa razy na dobę na parę godzin... Ogólnie warunki są u nas dobre, a dar pokoju - to wielkie błogosławieństwo. Wody nie brakuje - teraz jest pora deszczowa i pada bardzo często. Niestety niejednokrotnie silny deszcz niszczy pobliskie domy i nie brak też ofiar malarii, szczególnie w tym czasie dużej wilgoci.

                     

    Obecnie przed nami także nowy rok katechetyczny, który rozpocznie się w marcu. Katecheza obok szkolnictwa, to bardzo duże wyzwanie w naszej angolskiej rzeczywistości, zważywszy na ciągły brak dobrze przygotowanych katechetów. Niemniej ufam, że uda nam się w tym roku rozpocząć naukę dla dzieci także tam, gdzie jeszcze nikt katechezy nie prowadził. Wszystkie sprawy, te radosne i wszystkie trudne, powierzam naszemu Panu, a Was, Kochane Siostry, raz jeszcze bardzo serdecznie pozdrawiam, życząc światła i mocy Bożego Ducha, który żyje i w nas działa.

               

Z modlitwą,

                 

s. Krystyna Zachwieja fmm

Angola

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8141   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127112
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting