Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

SPOSÓB NA NIEDZIELĘ

Niedziela to taki niewygodny dzień tygodnia - usprawiedliwiamy się piorąc, robiąc zakupy,  żniwa... i nic dziwnego, że w poniedziałek wstajemy ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Z dalekiego Madagaskaru...

2011-05-12 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

Pokój i Dobro!

                           

    Jedna z naszych sióstr Malgaszek, z którą mieszkałam przez wiele lat zawsze zaczynała swoje urodzinowe przemówienie od słów: świętować urodziny, to świętować życie. W święto patronalne szkoły, której przewodzi św. Józef odbyło się uroczyste otwarcie Jubileuszu 100-lecia istnienia naszej placówki. W przyszłym roku zaśpiewamy: ”Sto lat niech żyje nam”.

                                           

    Niech żyją w naszej pamięci ci, którzy jeden wiek wcześniej, w bardzo trudnych warunkach zakładali szkołę, aby dać szanse na naukę dzieciom z okolicznych wiosek, w szczególności dziewczętom. Siostry otworzyły też internat i same szukały jedzenia dla podopiecznych, aby te mogły kontynuować naukę. Niech nasza wdzięczność będzie wielka dla tych, którzy przez ten czas wspierali siostry i ich misje swoją modlitwą, pomocą i życzliwością serca.

    Niech żyją ci, którym Pan pozwala cieszyć się owocami pracy innych, tych, którzy nas poprzedzili. Wiele sióstr z różnych narodowości tworzyło tą obecną misję: Kanadyjki, Francuzki, Włoszki, Hiszpanki, i siostry Malgaskie, które w naszej prowincji są większością.

    Niech żyją, pewni dobrego wyboru i szczerego dziękczynienia z naszej strony ci, którzy włączając się w adopcje na odległość ofiarowali najbiedniejszym dzieciom możliwość ukończenia szkoły i codzienny talerz ryżu.

    Niech żyją rodzice, nauczyciele i uczniowie, którzy szczególnie w dniu święta tryskali radością życia. Bo święta na Madagaskarze nic nie jest w stanie zakłócić.

                                         

    Świętowanie, taniec, muzyka i śpiew są czymś naturalnym dla Malgaszy. I każda okazja jest dobra. Nasi budowniczy na misji wznosili mur śpiewając pełnym głosem, i nawet taczki podskakiwały w rytm piosenki, kiedy pan Benja pędził szukać piasku. Dźwięki gitary i piękne wielogłosowe śpiewy słychać co wieczór z niedalekiej wioski.

Nasz wielki jubileusz rozpoczęła karnawałowa parada.

    Długi, kolorowy pochód dzieci i młodzieży ubranych w różnorodne, regionalne stroje i tańczących przy dźwiękach muzyki, która nam serwowała tradycyjna malgaska kapela prowadząca różnobarwny tłum uczniów, był wyrazem radości i żywotności szkoły.

                                     

    Potem na podwórku szkolnym odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej i szkolnej oraz nieodłączne w takich okolicznościach: kabary - przemówienie, które z racji pełnionej funkcji musiałam wygłosić.  

    Po oficjalnej części zaczęliśmy świętowanie od balu na boisku szkolnym. Nikt nie oparł się skocznej muzyce malgaskiej. Mali i duzi kołysali się w rytm tańca. Słońce w tym dniu rozkręciło wszystkie swe zawory, potem włączyło się w nasze pląsy zapominając o regulowaniu temperatury, a z nas kapało. Przez kolejne 4 dni, różnego rodzaju atrakcje przyciągały tłumy ludzi: kiermasz, rozgrywki sportowe, filmy video, rożne gry, małe bary serwujące posiłki malgaskie i oczywiście karuzela zrobiona domowym sposobem, która miała swoich ulubieńców: naszych najmłodszych milusińskich. Dzień wydawał się za krótki, bo u nas na Madagaskarze już o 18-tej robi się ciemno.

                     

    W dzień św. Józefa na zakończenie 4-dniowego świętowania odbyła się w kościele parafialnym Msza św. dziękczynna połączona z obchodami Jubileuszu 50-lecia życia zakonnego naszej Siostry Thérèse. Młodzież z nauczycielami przygotowali oprawę muzyczną wprowadzając gesty liturgiczne związane z kulturą malgaską. Procesje rozpoczęła grupa uczniów w strojach ofiarowanych nam przez Gimnazjum w Kościanie, któremu raz jeszcze wyrażam nasze podziękowanie.

    Rodzice uczniów z okazji rozpoczęcia jubileuszu, zrobili teren do siatkówki. Bo do krajów biednych, do których zalicza się Madagaskar, też odnoszę się te słowa, że:

“Żaden człowiek nie jest tak ubogi, żeby nie mógł czym obdarować; podobnie mógłby powiedzieć górski potok, że nie posiada niczego co mogłoby ofiarować morzu, ponieważ jest zbyt mały. Każdy dar ofiarowany z serca ma wielką wartość”.

                             

    Niech Pan obdarzy miłością i pokojem tych, którzy dołożyli swoją cegiełkę, dzięki której nasza szkoła mająca miano złotej jubilatki, jest wciąż młoda w swojej służbie dzieciom i młodzieży, szczególnie ze środowisk biednych, i pomaga im odkryć i kształtować wartości w duchu Ewangelii.

                     

Z serca pozdrawiam,

S. Władysława Pirog fmm z Madagaskaru

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7772   

 

Twoim zdaniem

Sława i to co robi na mada jest niesamowite :) ciesze sie ze moglam ja poznac i pomoc w szkole.
 

pati 2011-06-24 / 01:39:55 - IP: 87.99.3.180

 

 
Dodaj komentarz
 
 
000126876
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting