Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Kropelka wody

Martwiła się kiedyś kropelka wody, że brak jej urody, że nie ma, jak inne kropelki, figury modelki,że nie jest tak czysta i tak idealna, jak dal ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Z dalekiego Madagaskaru...

2011-05-12 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

Pokój i Dobro!

                           

    Jedna z naszych sióstr Malgaszek, z którą mieszkałam przez wiele lat zawsze zaczynała swoje urodzinowe przemówienie od słów: świętować urodziny, to świętować życie. W święto patronalne szkoły, której przewodzi św. Józef odbyło się uroczyste otwarcie Jubileuszu 100-lecia istnienia naszej placówki. W przyszłym roku zaśpiewamy: ”Sto lat niech żyje nam”.

                                           

    Niech żyją w naszej pamięci ci, którzy jeden wiek wcześniej, w bardzo trudnych warunkach zakładali szkołę, aby dać szanse na naukę dzieciom z okolicznych wiosek, w szczególności dziewczętom. Siostry otworzyły też internat i same szukały jedzenia dla podopiecznych, aby te mogły kontynuować naukę. Niech nasza wdzięczność będzie wielka dla tych, którzy przez ten czas wspierali siostry i ich misje swoją modlitwą, pomocą i życzliwością serca.

    Niech żyją ci, którym Pan pozwala cieszyć się owocami pracy innych, tych, którzy nas poprzedzili. Wiele sióstr z różnych narodowości tworzyło tą obecną misję: Kanadyjki, Francuzki, Włoszki, Hiszpanki, i siostry Malgaskie, które w naszej prowincji są większością.

    Niech żyją, pewni dobrego wyboru i szczerego dziękczynienia z naszej strony ci, którzy włączając się w adopcje na odległość ofiarowali najbiedniejszym dzieciom możliwość ukończenia szkoły i codzienny talerz ryżu.

    Niech żyją rodzice, nauczyciele i uczniowie, którzy szczególnie w dniu święta tryskali radością życia. Bo święta na Madagaskarze nic nie jest w stanie zakłócić.

                                         

    Świętowanie, taniec, muzyka i śpiew są czymś naturalnym dla Malgaszy. I każda okazja jest dobra. Nasi budowniczy na misji wznosili mur śpiewając pełnym głosem, i nawet taczki podskakiwały w rytm piosenki, kiedy pan Benja pędził szukać piasku. Dźwięki gitary i piękne wielogłosowe śpiewy słychać co wieczór z niedalekiej wioski.

Nasz wielki jubileusz rozpoczęła karnawałowa parada.

    Długi, kolorowy pochód dzieci i młodzieży ubranych w różnorodne, regionalne stroje i tańczących przy dźwiękach muzyki, która nam serwowała tradycyjna malgaska kapela prowadząca różnobarwny tłum uczniów, był wyrazem radości i żywotności szkoły.

                                     

    Potem na podwórku szkolnym odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej i szkolnej oraz nieodłączne w takich okolicznościach: kabary - przemówienie, które z racji pełnionej funkcji musiałam wygłosić.  

    Po oficjalnej części zaczęliśmy świętowanie od balu na boisku szkolnym. Nikt nie oparł się skocznej muzyce malgaskiej. Mali i duzi kołysali się w rytm tańca. Słońce w tym dniu rozkręciło wszystkie swe zawory, potem włączyło się w nasze pląsy zapominając o regulowaniu temperatury, a z nas kapało. Przez kolejne 4 dni, różnego rodzaju atrakcje przyciągały tłumy ludzi: kiermasz, rozgrywki sportowe, filmy video, rożne gry, małe bary serwujące posiłki malgaskie i oczywiście karuzela zrobiona domowym sposobem, która miała swoich ulubieńców: naszych najmłodszych milusińskich. Dzień wydawał się za krótki, bo u nas na Madagaskarze już o 18-tej robi się ciemno.

                     

    W dzień św. Józefa na zakończenie 4-dniowego świętowania odbyła się w kościele parafialnym Msza św. dziękczynna połączona z obchodami Jubileuszu 50-lecia życia zakonnego naszej Siostry Thérèse. Młodzież z nauczycielami przygotowali oprawę muzyczną wprowadzając gesty liturgiczne związane z kulturą malgaską. Procesje rozpoczęła grupa uczniów w strojach ofiarowanych nam przez Gimnazjum w Kościanie, któremu raz jeszcze wyrażam nasze podziękowanie.

    Rodzice uczniów z okazji rozpoczęcia jubileuszu, zrobili teren do siatkówki. Bo do krajów biednych, do których zalicza się Madagaskar, też odnoszę się te słowa, że:

“Żaden człowiek nie jest tak ubogi, żeby nie mógł czym obdarować; podobnie mógłby powiedzieć górski potok, że nie posiada niczego co mogłoby ofiarować morzu, ponieważ jest zbyt mały. Każdy dar ofiarowany z serca ma wielką wartość”.

                             

    Niech Pan obdarzy miłością i pokojem tych, którzy dołożyli swoją cegiełkę, dzięki której nasza szkoła mająca miano złotej jubilatki, jest wciąż młoda w swojej służbie dzieciom i młodzieży, szczególnie ze środowisk biednych, i pomaga im odkryć i kształtować wartości w duchu Ewangelii.

                     

Z serca pozdrawiam,

S. Władysława Pirog fmm z Madagaskaru

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7737   

 

Twoim zdaniem

Sława i to co robi na mada jest niesamowite :) ciesze sie ze moglam ja poznac i pomoc w szkole.
 

pati 2011-06-24 / 01:39:55 - IP: 87.99.3.180

 

 
Dodaj komentarz
 
 
000126643
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting