Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Założycielki (cz. II)

Maria Agnieszka od św. Jana Chrzciciela Maria od św. Jana de Britto od Dzieciątka Jezus Maria od św. Denisa ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Niezwykle spotkanie

2011-10-11 s. Bożena Bednarczyk FMM

 


 

 

    Beatyfikacja Jana Pawła II przypomniała mi pewne niezwykle spotkanie sprzed lat. Nasi Malgasze są bardzo spontaniczni i często mi się zdarza usłyszeć pytanie skąd jestem. Po odpowiedzi, że z Polski, prawie zawsze jest ta sama przyjazna reakcja : « Ach, z kraju Papieża Jana Pawła II ». I często dodają z nieukrywaną dumą: “On tu u nas był”.

Bł. Jan Paweł II jest obecny nie tylko we wspomnieniach. Któregoś dnia wybrałam się na rynek aby obejrzeć miejscową sztukę ludową, która zawsze przyciąga mój wzrok: wyroby z drewna, z rafii i traw, rogów bawolich, malowane obrazy i batiki etc. Tradycyjne wyroby malgaskie są piękne. Podziwiam talent ich twórców, może nie zawsze do końca wykorzystany.

             

Jeden z miejscowych sprzedawców kolorowych koszyków z trawy po odpowiedzi, że jestem z Polski, wstał szybko z krzesła i mówi do mnie, że koniecznie muszę coś zobaczyć. Idąc za nim poprzez wąskie uliczki i zaułki wśród biednych domków skleconych z byle czego, myślałam sobie „cóż takiego on chce mi pokazać”? Może wyrzeźbioną figurkę Papieża, może namalowany obraz, może pamiątkowe zdjęcie, a może…

Pan Hery był niesamowicie radosny i zarazem jakiś tajemniczy. Szłam za nim starając się zapamiętać powrotną drogę. Po kilkuminutowym marszu weszliśmy do ubogiej chatki, gdzie na klepisku siedział prześliczny, czekoladowy chłopiec.

Popatrz - mówi - to jest Wojtila (piszę wymowę). I tu mnie zaskoczył. Wśród moich “może” nie wzięłam pod uwagę takiej alternatywy. Przez chwilę stałam bez słowa, uśmiechając się tylko do chłopca, a w sercu zagościła wielka radość.

Wizyta Jana Pawła II na malgaskiej ziemi, jego osoba, z której emanowało ciepło miłości i szacunek dla każdego człowieka, mocno naznaczyła pana Hery’ego i całą rodzinę. Wdzięczni za odwiedzenie Madagaskaru, na jego cześć nazwali ich synka Wojtila. Sam tato był przeszczęśliwy, a jego synek mrugał do mnie swoimi wesołymi oczkami.

Jeszcze do dziś  tamto spotkanie wywołuje w moim sercu wzruszenie: dla świętych nie ma granic ani odległości. Tam, gdzie się pojawiają, zostawiają kochające serce, które kształtuje i naznacza życie innych.

P. Hery widział w Papieżu Bożego posłańca, dobrego człowieka, który uwierzył i zaufał Bogu. I zawsze niósł z sobą nadzieję. Na znak wdzięczności i szacunku dla osoby Jana Pawła II nadal swojemu synkowi jego imię.

Dziś Wojtila ma chyba z 10 lat i po tych wszystkich pięknych uroczystościach, jakie miały miejsce w różnych zakątkach Madagaskaru (czuwania modlitewne, konferencje, prezentacje filmowe, Msze św. dziękczynne, oficjalne nadanie imienia bł. Jana Pawła II jednej z ulic w stolicy etc) z okazji jego beatyfikacji na pewno wie, kim jest jego święty patron.

                                                                       

Z pozdrowieniami,

S. Władysława Pirog FMM z Madagaskaru

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7340   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000125179
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting