Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Zdjęcia z maja!

Zobacz co przeżyliśmy na rekolekcjach licealno- studenckich Zapraszamy ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Niezwykle spotkanie

2011-10-11 s. Bożena Bednarczyk FMM

 


 

 

    Beatyfikacja Jana Pawła II przypomniała mi pewne niezwykle spotkanie sprzed lat. Nasi Malgasze są bardzo spontaniczni i często mi się zdarza usłyszeć pytanie skąd jestem. Po odpowiedzi, że z Polski, prawie zawsze jest ta sama przyjazna reakcja : « Ach, z kraju Papieża Jana Pawła II ». I często dodają z nieukrywaną dumą: “On tu u nas był”.

Bł. Jan Paweł II jest obecny nie tylko we wspomnieniach. Któregoś dnia wybrałam się na rynek aby obejrzeć miejscową sztukę ludową, która zawsze przyciąga mój wzrok: wyroby z drewna, z rafii i traw, rogów bawolich, malowane obrazy i batiki etc. Tradycyjne wyroby malgaskie są piękne. Podziwiam talent ich twórców, może nie zawsze do końca wykorzystany.

             

Jeden z miejscowych sprzedawców kolorowych koszyków z trawy po odpowiedzi, że jestem z Polski, wstał szybko z krzesła i mówi do mnie, że koniecznie muszę coś zobaczyć. Idąc za nim poprzez wąskie uliczki i zaułki wśród biednych domków skleconych z byle czego, myślałam sobie „cóż takiego on chce mi pokazać”? Może wyrzeźbioną figurkę Papieża, może namalowany obraz, może pamiątkowe zdjęcie, a może…

Pan Hery był niesamowicie radosny i zarazem jakiś tajemniczy. Szłam za nim starając się zapamiętać powrotną drogę. Po kilkuminutowym marszu weszliśmy do ubogiej chatki, gdzie na klepisku siedział prześliczny, czekoladowy chłopiec.

Popatrz - mówi - to jest Wojtila (piszę wymowę). I tu mnie zaskoczył. Wśród moich “może” nie wzięłam pod uwagę takiej alternatywy. Przez chwilę stałam bez słowa, uśmiechając się tylko do chłopca, a w sercu zagościła wielka radość.

Wizyta Jana Pawła II na malgaskiej ziemi, jego osoba, z której emanowało ciepło miłości i szacunek dla każdego człowieka, mocno naznaczyła pana Hery’ego i całą rodzinę. Wdzięczni za odwiedzenie Madagaskaru, na jego cześć nazwali ich synka Wojtila. Sam tato był przeszczęśliwy, a jego synek mrugał do mnie swoimi wesołymi oczkami.

Jeszcze do dziś  tamto spotkanie wywołuje w moim sercu wzruszenie: dla świętych nie ma granic ani odległości. Tam, gdzie się pojawiają, zostawiają kochające serce, które kształtuje i naznacza życie innych.

P. Hery widział w Papieżu Bożego posłańca, dobrego człowieka, który uwierzył i zaufał Bogu. I zawsze niósł z sobą nadzieję. Na znak wdzięczności i szacunku dla osoby Jana Pawła II nadal swojemu synkowi jego imię.

Dziś Wojtila ma chyba z 10 lat i po tych wszystkich pięknych uroczystościach, jakie miały miejsce w różnych zakątkach Madagaskaru (czuwania modlitewne, konferencje, prezentacje filmowe, Msze św. dziękczynne, oficjalne nadanie imienia bł. Jana Pawła II jednej z ulic w stolicy etc) z okazji jego beatyfikacji na pewno wie, kim jest jego święty patron.

                                                                       

Z pozdrowieniami,

S. Władysława Pirog FMM z Madagaskaru

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7735   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126597
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting