Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

TAK PAN MNIE PROWADZI ... - ŚWIADECTWO MAGDY /REKOLEKCJE DLA ROZEZNAJĄCYCH, LUBLIN 19-21 MARCA 2010/

Magda z diec. siedleckiej dzieli się z nami światłem jakie otrzymała na rekolekcjach dla rozeznających powołanie, które przeżywała w naszym d ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych…

2011-10-11 s. Bożena Bednarczyk FMM

 


 

 

    Przyznaje, że jest wiele powodów w obecnej rzeczywistości malgaskiej, aby narzekać. I tak jakoś łatwo to przychodzi bez przygotowania i wstępu, a lista obiektów do narzekania ma szanse napełnić się szybko wciąż nowymi punktami. Tyle, że narzekanie do niczego dobrego nie prowadzi.

Lubię przysłowia z różnych kultur i ukryta w nich mądrość. Jedno z afrykańskich mówi: “Lepiej zapalić świeczkę, niż narzekać na ciemność”. Krótkie, jasne, mądre!

                 

    Często mi się zdarza w mojej posłudze misjonarskiej mieć tę przysłowiową świeczkę, ale bez zapałek. To inni pomagają wskrzesić ogień i w miejsce narzekania pojawia się nadzieja i ogrom wdzięczności, że człowiek na człowieku polegać może.

Od stycznia tego roku mamy na misji stołówkę szkolna - dar polskich dzieci.

                 

    Nie ukrywam, że jestem dumna z tego daru. Wciąż trudna i niejasna sytuacja polityczna sprawia, że troska coraz większej ilości ludzi jest zapewnienie codziennego pożywienia swojej rodzinie. Od momentu objęcia odpowiedzialności za szkole, biedne i niedożywione dzieci są moją szczególną troska. Jak uczyć i wymagać kiedy brzuch pusty, a chętnych do szkolnej infirmerii jest coraz więcej z powodu zasłabnięcia czy tez bólu głowy.

Miałam świeczkę czyli wielkie pragnienie, aby móc dać tym dzieciom codzienny talerz ryżu i kilka miesięcy po rozpoczęciu roku szkolnego, ta świeczka zaczęła płonąć radosnym płomykiem. Planowana stołówka ujrzała światło dzienne! Uroczyste poświęcenie budynku zgromadziło liczne rzesze uczniów i ich rodziców. Poświęciliśmy pamiątkową tablice na której są dwie flagi: polska i malgaska i napis: “Dar polskich dzieci dla dzieci malgaskich”.

Stołówka w pierwszym miesiącu swojej służby wydała 1500 obiadów. W kolejnym miesiącu było ich drugie tyle. Ci którzy mają taką możliwość, dają niewielką opłatę, inni otrzymują obiady za darmo. Liczba tych ostatnich wciąż wzrasta.

I wzrasta też radość kiedy widzę zaokrąglone buzie jeszcze niedawno chudziutkich dzieci; kiedy widzę ich lecących pędem do stołówki z łyżką w ręku i wreszcie kiedy widzę ich wdzięczność za darczyńców wyrażoną w modlitwie i prostym słowie: ”Misoatra - Dziękuję”. Ale nie tylko. Często w sobotę albo w środę po południu, kiedy nie ma lekcji w szkole, te najbiedniejsze dzieci wraz z rodzeństwem i mamą przychodzą pomagać w stołówce. Wtedy żadna miotła ani ścierka nie zna odpoczynku, a najbardziej złości się Angelo, bo jest najmniejszy i nikt nie chce dać mu miotły. Angelo, nasz przedszkolak ma 3 latka i jest na etapie: ”ja siam”. Praca jest różnorodna: przebieranie ryżu, orzeszków ziemnych, sprzątanie, plewienie w ogródku, noszenie drzewa. Czynności bardzo proste, ale wykonywane ochotnym sercem. Nie brakuje przy tym spontanicznych śpiewów.

Wiele dzieci z naszej misji ma możliwość nauki i korzystania ze stołówki w ramach tzw. adopcji na odległość. Bóg zapłać tym wszystkim, którzy podjęli tę formę pomocy.

Tahine spotkałam w czasie odwiedzin jednej z wiosek. Sześcioletnia dziewczynka ważyła jak piórko, miała podkrążone oczy i chudziutkie ręce. A na malutkiej twarzyczce  przepiękny dziecięcy uśmiech. Dzięki pomocy p. Marty z Poznania, która odwiedziła Madagaskar i nasza misje, Tahina rozpoczęła naukę w przedszkolu i co jakiś czas przychodzi do biura pochwalić się nowo poznanymi literkami. I już nie jest taka leciutka jak przedtem.

         

    Do nieba zabierzemy tylko uczynione dobro, miłość wyrażoną w konkretnych czynach. Tym, którzy dają mi szanse na czynienie dobra, którzy uczą mnie dobra swoim przykładem, składam gorące Bóg zapłać.

                   

Z serca pozdrawiam

S. Władysława fmm z Madagaskaru

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8733   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126926
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting