Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Jestem konsekrowana Bogu, moim celem jest miłość

Jubileusz 25-lecia życia zakonnego sióstr: Bożeny Kondrusik i Teresy Strzeleckiej w Warszawie ...

Felietony

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Formacja odkrywaniem wewnętrznego bogactwa

2010-01-30 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

     Kiedyś podczas rekolekcji parafialnych usłyszałam bardzo dosłowną definicję czym jest duchowa formacja. Według rekolekcjonisty było to włożenie kogoś do konkretnej duchowej formy. To stwierdzenie bardzo mnie oburzyło i nie ukrywam, że było szokujące, skoro pamiętam je do dziś. Studiując na czym polegała formacja duchowa, którą proponuje nam Maria od Męki Pańskiej, stwierdziłam, że moje oburzenie było całkiem słuszne.

 

     Dla niej formacja przyszłych FMM nie była włożeniem każdej do wcześniej przygotowanej „foremki” i wyciśnięciem wszystkich kandydatek na ten sam wzór. Miała natomiast za zadanie odkrycie duchowego bogactwa każdej i ukrytych w niej przez Stwórcę możliwości i talentów. I nie chodziło tu o zamknięcie w formie, ale o odkrywanie nieskończonych horyzontów rozwoju  osobowego i duchowego.

   

     Pierwsza zasada formacyjna umieszczona w Kutumiarzu dla Mistrzyni Nowicjatu brzmiała: „Człowieka nie stwarza się ponownie, ale modyfikuje i poprawia. Nie wolno go przytłumić!” Za przykład podaje Założycielka Jezusa formującego swoich uczniów, który prostował charaktery i formował dusze, pozostawiając każdemu jego indywidualność i specyficzny mocny charakter. Umożliwiał im w ten sposób duchowy wzrost i przygotowywał do przyszłej misji.

     

      Formacja zdaniem Założycielki wymagała duchowego klimatu. I mogła prawidłowo przebiegać jedynie w atmosferze, gdzie obowiązywało hasło adoptowane przez nią od św. Augustyna: „Miłość prawdy i prawda miłości”. Bez praktykowania tych dwu cnót jednocześnie niemożliwym jest zastosowanie ewangelicznego upomnienia, które jest podstawą duchowego wzrostu poprzez ćwiczenie się w pokorze.

     

     Celem zabiegów formacyjnych była dla Założycielki w pierwszym rzędzie formacja ludzka prowadząca do dojrzałości. Wyrażała się ona w ukształtowaniu mentalności wspólnotowej, gotowości do służenia innym, zdolności do dialogu, współpracy, współodpowiedzialności i bezinteresowności. Na tejże bazowała formacja duchowa.

     

     Wewnętrzna intuicja kształtowana przez dar kontemplacji wlanej, pozwoliła Marii od Męki Pańskiej wyprzedzić epokę w stosowaniu środków formacyjnych. Jednym z nich było tworzenie 10 osobowych grup nowicjuszek, by w  nich pracując czy spędzając czas rekreacji mogły się nawzajem poznać, odkryć siebie i swoje możliwości, stworzyć silne międzyludzkie więzy.

     

     To co Maria od Męki Pańskiej przerobiła w przygotowywaniu zastępów misjonarek, które zdobywały świat dla Chrystusa wiele lat po jej śmierci Kurt Lewin odkrył jako rewelację w samopoznaniu. Była to metoda „Dynamiki grupowej”, która teraz osiąga szczyty popularności w wydaniu niemieckiego psychologa i terapeuty Berta Hellingera.

     

     I warto zatrzymać się na jeszcze jednej z metod formacji. Jest ona bowiem dostępna również dzisiaj. Jest nią wspólnotowa rekreacja. I na pewno nie taka, na którą idziemy z ociąganiem, która zionie nudą i obrzydzeniem do oglądania znowu tych samych twarzy i zmusza nas do zabrania stosu gazet dla zabicia czasu.

   

      Służy ona naszemu wzrostowi, gdy się jej nie możemy doczekać i idziemy na nią z pogodną twarzą. Nastawiamy się, że posłuchamy innych, dowiemy się czegoś ciekawego, albo nie szkodzi jak posłuchamy czegoś po raz setny i pobawimy się z tej starej historii. Gdy na tej rekreacji nie będziemy się hałaśliwie śmiać, krzyczeć, robić zgiełku, wrzawy ale też nie będziemy pozostawać w milczeniu, nadąsane, nieprzyjemne, zrzędliwe, mrukliwe, w złym humorze. Ale wszystkie będziemy się zachowywać godnie jak przystało na oblubienice Najwyższego Króla tj. po królewsku.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 11615   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting