Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Zarządzanie Dziełem św. Piotra Apostoła przez Franciszkanki Misjonarki Maryi

     Maria od Męki Pańskiej, założycielka sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, uważna na potrzeby misji Kościoła, kilka miesięcy prze ...

Felietony

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Gość w dom, Bóg w dom...

2010-01-30 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

     Problem migracji, który dotyka coraz mocniej także naszego kraju, można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Jednak to co najprostsze nie zawsze jest łatwe. Trudność sprawia np. zwykła ludzka i niezwykła chrześcijańska gościnność, choć tylko ona potrafi dać miejsce i duchowe schronienie potrzebującym.

 

     Gościnność oferuje przyjaźń bez wiązania gościa ze sobą, zapewniając mu swobodę i jednocześnie nie pozostawiając go samemu sobie. Jest przyjaznym przyjmowaniem przybyszów ofiarując im czas, schronienie, pożywienie, a więc pomoc duchową i materialną. Gościnność jest przede wszystkim zwróceniem uwagi na innych. Emigrant, który najczęściej został bardzo poraniony w drodze, czuje się na tyle obcym, na ile nie zwraca się na niego uwagi. Nie ma nic bardziej poniżającego niż bycie ignorowanym. Emigranci najczęściej się skarżą, że ludzie traktują ich tak, jakby ich nie było.

   

     Gościnność oznacza dostrzeżenie drugiej osoby i współodczuwanie tego, co ona czuje, wejście w jej problemy i zrozumienie jej trudnej sytuacji. Współczucie zaś pomaga dostroić się do drugiej osoby, by jej sytuacja stała się częścią nas samych. Tego uczy nas Maria od Męki Pańskiej. W „Dzienniku Matki do swoich córek” (JO 293) pod datą 19 czerwca 1897 r. pisze o przyjęciu rodziny z Armenii, której udało się uciec podczas masakry chrześcijan. Rodzina ta straciła w okrutny sposób 9 spośród swoich członków, jedna dziewczynka znalazła schronienie u sióstr w Konstantynopolu, druga u sióstr Sacré-Cœur w Rzymie, a matkę z ojcem i czterech synów przygarnęły w Rzymie Franciszkanki Misjonarki Maryi.

 

     Emigranci z Armenii zostali umieszczeni na poddaszu nowo zakupionego domu, w którym zamieszkiwali jeszcze starzy lokatorzy. Mimo wyjątkowego ubóstwa jakie było udziałem rzymskiej wspólnoty siostry wspomagały tę rodzinę przez kilka miesięcy. Założycielka mimo licznych zajęć na bieżąco interesowała się przybyszami. W „Dzienniku” (JO 323) pod datą 14 września 1897 r. prosi siostry o modlitwę za zdrowie matki wspomaganej rodziny, która przeszła operację i czuła się coraz gorzej.

   

     Tak jak Maria od Męki Pańskiej dzięki współodczuwaniu możemy czuć cierpienie kogoś drugiego. Nawet jeżeli nie jesteśmy w stanie ulżyć jego cierpieniu, najważniejszym jest empatyczne bycie z nim. Współczucie niesie ze sobą wewnętrzną radość, jaką daje niesienia pomocy potrzebującym, i tak naprawdę ono nic nas nie kosztuje. Przychodzi bowiem w sposób naturalny. Jeżeli go nie odczuwamy to znaczy, że jest coś nie tak z naszym człowieczeństwem.

   

     Przyjmując do naszego domu potrzebujących, a emigranci są nimi w pierwszej kolejności otwieramy się na samego Boga. Możemy rzeczywiście doświadczyć, że przyjmując gościa w domu, podejmujemy samego Jezusa, który ma moc nas obdarować niewspółmiernie do tego, co jesteśmy w stanie ofiarować innym. Jednocześnie poprzez czyny miłosierdzia przyciągamy na nasze domy Boże błogosławieństwo.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 9330   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126872
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting