Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

REKOLEKCJE STUDENCKIE Z KS. PIOTREM PAWLUKIEWICZEM

„Rekolekcje były dla mnie wspaniałym czasem, przeżytym przede wszystkim z Bogiem i z drugim człowiekiem. Moim zdaniem plan dnia był idealny, po ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


List z Libii maj 2012 r.

2012-05-21 s. Anna Łuczak FMM

 


 

 

    Pozdrawiam z wiosennej Libii a konkretnie z Yefrenu. Jest to miasto położone w górach, 150 km na południe od Trypolisu.

 

    Tak zwana „Wiosna arabska” okrutnie dotknęła ten kraj. Data 17 lutego 2011 r. dała początek powstaniu Libijczyków przeciw reżimowi Kadhafiego. Dla ludzi tu żyjących, a wiec i dla nas miniony rok upłynął pod znakiem nadziei na odnowę, ale również były to miesiące bratobójczej walki, która zabrała wiele tysięcy ludzkich istnień. Wojna domowa przyniosła strach, żałobę, masowe ucieczki, nienawiść, cierpienie, niepewność, brak środków do życia.

 

    Libia osiągnęła wymarzoną wolność etapami. Najpierw wyzwolony był region Bengazi, potem powoli grupy wałczących zbliżały się do Trypolisu. Kiedy w październiku zatrzymano i zamordowano Kadhafiego- Libia ogłosiła się krajem wolnym.

 

    Takim pierwszym widocznym znakiem wyzwolenia stała się trzykolorowa nowa flaga wolnego kraju : zielono-czarna- czerwona, która powiewała na budynkach i na samochodach i w rękach ludzi. Zawsze towarzyszył jej napis: Libia wolna. Kraj świętował i ciągle jeszcze świętuje wolność. Organizowane są rożne celebracje, festyny. Nie zapomina się o tych co zginęli, nazywa się ich tutaj męczennikami a ich rodzinom okazywane są cześć i szacunek.

 

    Życie powoli wraca do normy, chociaż na różnych poziomach odczuwa się brak ludzi kompetentnych, by objąć odpowiedzialne stanowiska (polityka, administracja). Na początku tego roku dzieci podjęły naukę w szkołach a studenci na uczelniach. Od kilku tygodni działa poczta i praktycznie nie ma już problemów ni z internetem, ni z prądem, ni z benzyną, ni z żywnością. Handel kwitnie jak dawniej, ceny wracają do normy, niczego nam nie brakuje.

   

    Z upływem czasu gaśnie pierwsza radość, entuzjazm, emocje. Zmiany nie są tak spektakularne jakby tego oczekiwali Libijczycy i coraz częściej słychać glosy krytyki odnośnie tych, co teraz dzierżą władzę, nawet jeśli jest to władza tymczasowa.

   

    Kraj nie jest jeszcze całkowicie ustabilizowany: wiele osób posiada broń, nie sprzyja to poczuciu bezpieczeństwa. Ludzie boją się wychodzić z domu po godzinie dwudziestej. Zdarzają się zabójstwa na tle rabunkowym, czy z zemsty lub porachunków. Wiele rodzin nie może powrócić do ich domów z powodów politycznych czy plemiennych.

 

    Mimo tych trudności spotykamy ludzi, aktorzy patrzą w przyszłość z ufnością i nawołują do cierpliwości, bo nie można oczekiwać, że kraj się podniesie i odnowi w trybie natychmiastowym . Potrzeba dużo czasu, by ukoić doznane cierpienia, uleczyć serca z nienawiści, podziałów. Potrzeba czasu, by wyplenić z serc ducha zemsty. Są również i tacy, którzy tęsknią za czasami pułkownika Kadhafiego, bo gdy panował był pokój i dostatek.

   

    Libia nie jest jeszcze całkowicie spacyfikowana, walka o wpływy i o władzę nadal trwa miedzy klanami. Mimo wszystko Libijczycy są dumni z ich rewolucji .jest w nich dużo nadziei na lepsza przyszłość. Wiele oczekują od ich pierwszych wyborów, które wyłonią ekipę pracująca nad Konstytucją. My wszyscy żyjący tu z nimi z całego serca życzymy im stabilizacji i dobrobytu. O to się dla nich modlimy.

   

Powierzam Libię i jej mieszkańców Waszej modlitwie.

     

s. Anna Łuczak FMM

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8114   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting