Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Gimnazjaliści czekają na Ciebie Panie!

Rekolekcje adwentowe były dla nas czasem wołania: "Przyjdź Panie Jezu!" Wołaniem na bardzo różne sposoby... ...

Wprowadzenie do liturgii

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa 22-29 lipca 2012 r.

2012-07-25 Anna Dziemska

 

 

 

 

    Hasło tegorocznego tygodnia św. Krzysztofa brzmi: „Niesiemy Chrystusa na drogach świata”.

 

    Miva Polska kieruje zaproszenie do solidarności z misjonarzami w ich podróżach i prowadzi w tym czasie akcję „św. Krzysztof  - 1 grosz za 1 km” . Jest to apel do kierowców, aby w podzięce Bogu za bezpieczne podróże przekazać swój dar „1 grosz za każdy kilometr bezpiecznej jazdy”, z przeznaczeniem na środki transportu dla polskich misjonarzy i misjonarek. W ten sposób kierowcy  mają możliwość włączyć się w dzieło pomocy misjom.

     

      Obchody 13. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa  rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele św. Tomasza Apostoła na warszawskim Imielinie  w niedzielę 22 lipca 2012 r.  o godz. 11.45.

       

    Eucharystii przewodniczył  i homilię wygłosił o. bp Jerzy Mazur, SVD , ordynariusz Ełcki, wieloletni misjonarz w Afryce,  Białorusi i na dalekiej Syberii, obecnie  Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W homilii ks. biskup Mazur nawiązał do liturgii Słowa  dnia, która mówi o Chrystusie, jako Dobrym Pasterzu. Chrystus uczył swoich uczniów , aby udali się na ustronne miejsce, aby mogli odpocząć.  Tak i kierowcy udają się na miejsce  odpoczynku w czasie wakacji.  

      

     Dalej kaznodzieja mówił o roli misjonarzy, jako następców Apostołów. Misjonarze na mocy konsekracji, posłani przez Kościół  udają się aż na krańce ziemi, aby głosić Chrystusa, aby tamtejsi   ludzie mieli także dostęp do Ojca. Misjonarzom potrzebne są środki transportu . Akcji pozyskiwania środków na ten cel jest prowadzona przez Miva Polska, delegowana przez Episkopat Polski do tej pracy. . Akcji tej patronuje św. Krzysztof, co znaczy „niosący Chrystusa” .

          

    Ks. Biskup przytoczył legendę o św. Krzysztofie, niosącym dziecko przez rzekę, Dziecko to okazało się być Chrystusem. Tak i kierowcy powinni być świadkami  Jezusa Chrystusa na drogach Polski, Europy i świata. Powinni pamiętać ze inny użytkownik drogi , także pieszy jest bratem Jezusa Chrystusa. W tym celu kierowcy mogą się zapoznać z Przykazaniami  dla kierowców MIVA Polska, a także odmawiać modlitwę dla kierowcy . Na zakończenie kaznodzieja skierował apel o dary i ofiary na cele środków transportu dla misjonarzy i złożył  podziękowanie dobrodziejom misji a także przyszłym ofiarodawcom.

         

    W koncelebrze udział wzięli misjonarze i księża diecezjalni, związani z akcją Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa , m.in. o. dr Kazimierz Szymczycha SVD,  Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, ks. dr Marian Midura, misjonarz z RPA, Krajowy Duszpasterz Kierowców, ks. Rafał Cyfka z Polskiej Sekcji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” ,  ks. Roman Wortolec, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego , ks. dr. Janusz Paciorek, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej, ks. Wacław Krzempek – Prowincjał   Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, ks. Jerzy Milanówka SAC – Palotyńska Fundacja Salvatti i Ks. Jerzy Kraśnicki , dyrektor MIVA Polska , wieloletni misjonarz w RPA oraz ks. dr Henryk Małecki,  proboszcz parafii św. Tomasza Ap. Obecna była s. Anna Siudak  z Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

         

      W uroczystości  wzięli udział przedstawiciele instytucji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, policjanci, a także p. Jacek Czachor, mistrz świata w terenowych rajdach motocyklowych

     

    Po mszy świętej i błogosławieństwie biskup Jerzy Mazur poświęcił pojazdy. Na parkingu Urzędu Dzielnicy Warszawa Ursynów, nieopodal kościoła św. Tomasza Ap.  przez kilka popołudniowych godzin miał miejsce  Piknik Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Symulatorem Dachowania, Zderzeń, pokaz i szkolenie z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

       

    Wokół kościoła miał miejsce kiermasz  afrykańskich pamiątek ,  gadżetów Miva , a także  pism,  biuletynów i książek o tematyce misyjnej. W tym czasie można było nawiązać kontakt z misjonarzami. Ks. Jerzy Lłmanówka SAC mówił o bardzo ciężkiej sytuacji Pallotynów i Pallotynek w Rwandzie, gdzie stale toczą się walki i gdzie pilnie potrzebny jest ambulans.

        

    Przez najbliższy „tydzień św. Krzysztofa” w Polsce  będą miały miejsce różne inicjatywy , m.in. „Dzień bez mandatu”, któremu będzie towarzyszyć akcja radiowa,  „Dzień bezpiecznego Kierowcy” w dniu św. Krzysztofa, tj. .25. lipca  w Olsztynie , święcenia pojazdów. Jednakże ważkim celem obchodów „Tygodnia św. Krzysztofa”  jest pozyskanie funduszy na środki transportu dla misjonarzy. Jak informuje ks. Jerzy Kraśnicki – dyrektor Miva Polska, na misjach pracuje obecnie 2170 polskich misjonarzy i misjonarek w 94 krajach świata. W swojej pracy potrzebują rożnych środków transportu – samochodów terenowych, motocykli, rowerów, łodzi ,  ambulansów.  Obecnie na pomoc z Miva oczekuje 40 polskich misjonarzy i misjonarek w Zambii, Boliwii, Peru, Rwandzie, Ghanie.  

 

Anna Dziemska

Fot. Anna Dziemska

   

Źródła, własne, Miva Polska, Biuletyn Informacyjny Miva Polska, lipiec 2012

         

Przykazania dla kierowców MIVA Polska:

   

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

         

1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy -  będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

       

Boże pobłogosław naszej podróży.
Spraw abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu.
Boże prowadź!
Święty Krzysztofie, módl się za nami!

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 5158   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127112
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting