Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Kapituła Prowincjalna

Z radością informujemy, że w dniach od 28 czerwca do 5 lipca 2015 r. w naszym domu w Łabuniach odbywa się Kapituła Prowincjalna Sióstr Francisz ...

Apostolat

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Projekt Kostka 2012

2012-09-16 ks. Marek Gubernat MSF

 


 

 

    W ubiegłym roku, krótko po remoncie kościoła pw. św. Stanisława Kostki, przypadało wspomnienie tego właśnie świętego, który jest patronem dzieci i młodzieży. Misjonarze Świętej Rodziny ze złotowskiej parafii pw. WNMP uznali, że jest to dobra okazja do zorganizowania czuwania dla młodzieży i przybliżenia im postaci św. Stanisława. W planie zeszłorocznego spotkania była Msza Św., konferencja, modlitwa uwielbienia, zaś hasłem „Układaj swoje życie z Bogiem".

       

   W tym roku odbyła się więc druga edycja Projektu Kostka pod hasłem „Żyj z pasją!"" Przygotowania zaczęły się już w czerwcu. Wiele osób stwierdziło, że to dobre dzieło i zaangażowało się w tworzenie tego przedsięwzięcia. Wśród złotowskich wspólnot, które zechciały poświęcić swój czas były: „STHajenka", Oaza Młodzieży Ruchu „Światło-Życie", Odnowa w Duchu Świętym, Domowy Kościół. Nad całością czuwali Misjonarze Świętej Rodziny.

       

    Całość zaczęła się uroczystą Mszą Św. O godz. 15 w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Kazanie wygłosił o.Ashenafi Yonas Abebe IMC. Opowiedział historię swojego powołania, jak często musiał „kombinować" jak Staś Kostka, żeby dostać się, a potem skończyć seminarium. Mimo nieprzychylności dziadka, który w plemieniu o. Ashenafiego powinien być dla wnuka najważniejszy, a jego słowo ostateczne, o. Ashenafi szedł do przodu z Jezusem, powierzając Mu siebie i odpowiadając na Jego wezwanie.

     

    Dalsza część projektu odbywała się na parkingu przed kościołem. Od razu po Mszy Św. wystąpił Wojtek Wiśniewski w swoim utworze o Stanisławie Kostce. Potem nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Projektu Kostka. Po krótkim wprowadzeniu przez konferansjerów, Klaudię Sypniewską i Szymona Rogowicza, w tematykę projektu, wystąpiła młodzież ze złotowskiego LO w spektaklu wyreżyserowanym przez Andrzeja Motaka „Żyj z pasją jak Stanisław Kostka" . Przedstawienie było przeplatane świadectwami s. Anny Siudak FMM, o.Ashenafiego Yonasa Abebe IMC, kl. Łukasza Biełusza MSF, a także rozmową na temat o. Franciszka Borgiasza i żywym pomnikiem.

             

    Kolejnym punktem w programie był pokaz tańca z pasją, przygotowany przez grupę taneczną, którą poprowadziła Michalina Sawicka. Od razu po tańcu odbył się przegląd solistów i zespołów muzycznych.W połowie przeglądu świadectwo powiedziała Agnieszka Płaczkowska. Mówiła o tym, jak ważna jest czystość w życiu młodego człowieka i że warto o nią dbać.

     

    W 2006 roku w sercu Magdy Frączek zrodziło się pragnienie założenia zespołu, który poruszałby tematykę miłości i czystości. I tak oto powstał zespół Love Story, jak sami o sobie piszą, eksperyment muzyczny pomyślany przez wielkie W. Grają koncerty w całej Polsce, aktualnie pracują nad drugą płytą. Jako ludzie z pasją, przybyli również na Projekt Kostka. Zagrali takie utwory jak: Mayday,  Talitha kum, Czystość w czasach popkultury itp.

   

   Po koncercie LS był czas wyciszenia się i uwielbienia Jezusa. Modlitwę poprowadził ks. Robert Ablewicz MSF przy akompaniamencie zespołu Baranki. I właśnie modlitwą uwielbienia zakończył się Projekt Kostka 2012 „Żyj z pasją!".

   

Po co i dlaczego Projekt Kostka?

   

      Przede wszystkim aby pokazać, że życie wiarą może być ciekawe i nie jest zarezerwowane tylko dla osób starszych. Chcieliśmy wyjść naprzeciw mieszkańcom Złotowa i innym zaproszonym gościom, tym młodym i tym starszym, i pokazać, że można połączyć modlitwę z zabawą, która jednak nie jest pozbawiona Ducha Bożego. Chcieliśmy pokazać również, że w naszym mieście jest wiele młodzieży, która ma swoje pasje i chce je pokazać.

   

   W tym wszystkim towarzyszył nam św. Stanisław Kostka, który swoim życiem dał nam najpiękniejsze świadectwo. Mimo swojego młodego wieku, żył pełnią życia. Pisząc w ten sposób, nie mam na myśli współczesnej definicji wielu ludzi, gdzie na pierwszym miejscu są przyjemności, a Bóg strącony jest w kąt. Stasiu żył pełnią życia, bo odnalazł Boga i bezgranicznie Mu zaufał. „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich winienem żyć." - te słowa stały się maksymą św. Stanisława i za jego przykładem młodzież powinna kierować się w swoim życiu właśnie tymi słowami.

   

    Długo omadlaliśmy Projekt Kostka, zarówno w indywidualnych jak i wspólnotowych modlitwach, więc ufamy, że forma spotkania została przez nas wymodlona. Wiemy, że to Boże dzieło dlatego przez dziewięć tygodni poprzedzających tegoroczny „Projekt Kostka 2012" modliliśmy się, przy relikwiach św. Kostki, by to przede wszystkim BÓG był głównym bohaterem tego wydarzenia.

       

    Wydawać by się mogło, że tylko osoby występujące na scenie mogły zaprezentować swoje talenty. Nic bardziej mylnego. Wiele osób było zaangażowanych w inny sposób, w sprzątanie, pieczenie ciast, kiełbasek, prowadzenie loterii, zabaw dla dzieci itd. To wszystko wymagało przemyślenia, poświęcenia swojego czasu, często rezygnowania z uczestnictwa w wspólnej zabawie. I za to wszystko, za trud, czas, zapał, pomoc, modlitwę, chcielibyśmy wam podziękować, bo gdyby nie wy, Projekt Kostka, w takiej formie w jakiej był w tym roku, nie odbyłby się. Dziękujemy, bo wiemy, że to było dla Jezusa większej chwały. Dziękujemy również władzom miasta za umożliwienie nam zorganizowania tego święta, a także ZCASowi, wszystkim zaproszonym gościom, mieszkańcom Złotowa i zapraszamy na Projekt Kostka 2013. Do zobaczenia!

     

Relacje telewizyjne z przebiegu projektu Kostka 2012

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 4722   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127099
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting