Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Czym jest miłosierdzie?

   Dzięki św. Faustynie i bł. Janowi Pawłowi II słowo „miłosierdzie” pojawia się często w naszym religijnym słowniku. Gdyby jednak zap ...

Felietony

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Moja dobra nowina

2010-01-30 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

     Moja osobista „dobra nowina” dla świata przejawia się w pragnieniu, by tak jak Jezus, pozwalać Bogu działać we mnie i przeze mnie. To zakłada totalną „beztroskę” wyrażającą się w całkowitym powierzeniu się Bogu. Po prostu oddaję Mu siebie i to czym mnie obdarował, a reszta mnie nie obchodzi. Taka beztroska nie jest jednak brakiem zaangażowania czy bylejakością w życiu czy w pracy. Wręcz przeciwnie. Gdy znika zatroskanie o rezultaty, uwalnia się mnóstwo energii, którą najczęściej pożerają lęki i zabiegi, by być dobrze widzianym i podziwianym.

 

     Kiedy całkowicie powierzam się Bogu staję się totalnie dyspozycyjna i zdolna, by być narzędziem w Jego ręku. Wtedy życie staje się prostsze i łatwiejsze, jak życie beztroskiego dziecka, które całkowicie zaufało swoim rodzicom. I wtedy pojawia się radość z małych rzeczy oraz kompletna obojętność na to, co inni na mój temat myślą czy powiedzą. Przestaję być również zależna od wprowadzających nieludzką powagę konwenansów.

   

     Niedościgłym dla mnie przykładem takiej totalnej beztroski (a przez znawców życia duchowego określanej mianem mistyki) jest Maria od Męki Pańskiej. W Dzienniku Matki do swoich córek (JO 463, 464), z dnia 18.09.1899 r. opisuje wydarzenie, które najdokładniej to zjawisko charakteryzuje. Tego właśnie dnia Założycielka bardzo cierpiała z powodu choroby serca. Przyszła jej myśl, że najlepszym lekiem na tę dolegliwość będzie wyjazd nad brzeg morza. Zaprzęgnięto powóz i w towarzystwie kilku sióstr udała się do Porto Anzio.

   

    Gdy przybyły na miejsce z nad morza nadciągała burza w majestacie grzmotów i błyskawic. Siostry postanowiły, że oglądając to niecodzienne zjawisko, zjedzą jednocześnie kolację. Jednak pierwsze krople deszczu zmusiły je, by wejść do przybrzeżnego hangaru i stamtąd kontynuować podziwianie uroków burzy. Po godzinie, gdy deszcz ustał, spacerując wybrzeżem odkryły groty Napoleona, antyczne miejsca przeznaczone na kąpiel. Skoro były same, zdjęły buty i pończochy (co było niedopuszczalne w ich czasach) i unosząc habity zaczęły pluskać się w wodzie jak beztroskie dzieci. Zjawisko to było tak niecodzienne, że rybacy postanowili podpłynąć bliżej i to zobaczyć. Siostry zauważywszy ich włożyły szybko obuwie i z prostotą przyjęły nieproszonych gości. I jestem bardziej jak pewna, że żaden z nich nawet się nie domyślał, że wśród tych beztroskich, radosnych sióstr jest generalna międzynarodowego zgromadzenia misyjnego i do tego bardzo cierpiąca z powodu choroby serca.

   

     Taka mistyczna beztroska nie pozwala koncentrować się na sobie i swoich sprawach. Ona wywołuje zjawisko ekstatycznego wyjścia z siebie, by cieszyć się Bogiem i jego darami. Niesie więc ze sobą radość z życia, radość istnienia i jest zaraźliwa. Ona jest najczęstszą przyczyną umożliwiającą innym powrót do Boga. Ona sprawia, że siostry stają się wyjątkowo pociągające, jak małe, ufne dzieci, którym nikt się nie oprze. I w dobie braku powołań, najskuteczniejszą reklamą jest totalne zaufania Bogu i mająca w nim źródło radość istnienia.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 9242   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126872
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting