Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi - Lublin

Dnia 18 października będziemy obchodzić siódmy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. ...

Misjonarki

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Zmarła misjonarka s. Teodora Sarzyńska FMM

2013-01-21 s. Anna Siudak FMM

 

         

 

    Dnia 18 stycznia 2013 r. zmarła w poliklinice w Lubumbashi w Demokratycznej Republice Konga s. Teodora Sarzyńska, Franciszkanka Misjonarka Maryi. Urodzona 23 września 1938 r. wyjechała na misje do Konga Lubumbashi 9 stycznia 1972 r. jako jedna z pierwszych misjonarek  po otwarciu granic Polski przez nasze komunistyczne władze.

   

   Przez pierwsze 10 lat przebywała we wspólnocie sióstr  FMM pw. św. Józefa Rzemieślnika w Lubumbashi i załatwiała różne sprawy wspólnoty. Swoją pracę  wykonywała efektywnie i z miłością. Potem przełożeni poprosili, by przeniosła się do wspólnoty pw. św. Amandine z Dubie w diecezji  Kilwa - Kasenga. Tam zajęła się edukacją dzieci, których rodziców nie stać było na posłanie ich do szkoły, stworzyła szkołę dla chłopców, by mogli nadrobić zaległości w nauce, warsztat tapicersko-meblarski, w którym robiono meble potrzebne dla ludzi z wioski, założyła Centrum Animacji i Formacji Rolniczej, które dysponowało wielkim ogrodem warzywnym oraz nadzorowała uprawą pól i sprzedażą produktów rolniczych, by zdobyć pieniądze na płacenie nauczycieli w założonych przez siebie centrach edukacyjnych.

   

    Siostra Teodora była doświadczonym kierowcą i prowadziła nawet pojazdy ciężkie takie jak traktor i ciężarówkę. Ciężarówka służyła jej by przewozić produkty rolne do miasta i tam zakupić potrzebne narzędzia i środki do produkcji rolnej. Ta sprzedaż miała na celu również stymulację i kontynuację pracy na roli.

     

    Ostatnie sześć lat życia we współpracy z lokalnymi władzami rozpoczęła pracę z Pigmejami Batembo, by im pomóc wyjść z lasu i rozpocząć pracę na roli, zorganizowała szkołę dla ich dzieci, współpracowała ze wspólnotą lokalną, by przyjęła Pigmejów oraz pomagała im wybudować domy. Pod koniec życie wybudowała młyn, by ulżyć doli tamtych kobiet i aż do ostatniej minuty życia nadzorowała budowę i naprawę dróg na swoim obszarze.

   

    Wszystkie te dzieła s. Teodora prowadziła bardzo dyskretnie przyczyniając się do rozwoju miejsca swojego posłania. Była pionierką w służbie podnoszenia ludzkiej godności swoich braci i sióstr z Konga. Powróciła do Lubumbashi z powodu choroby serca i uprawiała jeszcze domowy ogród. Ostatni raz znalazła się w poliklinice 6 stycznia 2013 r. i mimo propozycji, by wyjechała do Polski na leczenie specjalistyczne, siostrze Teodorze spełniło się największe marzenie, by umrzeć w kraju swojej misji.

   

    W szpitalu pewnego dnia powiedziała z twarzą rozjaśnioną szczęściem: Bardzo kochałam moje dzieci (w jej ośrodkach edukacyjnych byli sami chłopcy), wszystkich chłopców. Pomiędzy nimi byli bandyci, pijacy, dobrzy pracownicy, odpowiedzialni, mądrzy i dobrzy. Nikogo nie odrzuciłam, ale wszystkich ich kochałam.

       

      Pogrzeb s. Teodory odbył się 21 stycznia w Lubumbashi o godz. 11.00. Miejscowy gubernator, jej dawny uczyń ogłosił 4 dni żałoby. Na pogrzeb przyszły niezliczone tłumy tych, których siostra Teodora swoją dyskretną obecnością ewangelizowała.

 

 

Dołączone pliki:

 

 

Wstecz Odsłon: 8632   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting