Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Założycielki (cz. I)

Maria od Świętych Aniołów Maria od św. Machała Maria od św. Teresy Maria od św. Filipa Maria od św. Weroniki ...

Felietony

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Czy jest możliwa jedność w różnorodności?

2010-01-30 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

      Tęsknota za jednością i harmonią jest mocno wpisana w serce człowieka, ponieważ Stwórca wycisnął w nim swój obraz. Pan Bóg stwarzając świat nie tylko uczynił go dobrym i pięknym, ale sprawił, że wszystko jest w nim wyjątkowe, także każda istota ludzka. Do tego nawiązują nasze Konstytucje: „Bóg w swej mądrości stwarza każdą osobę jako jedyną, z darami i talentami jej właściwymi. Duch Święty zaprasza nas, aby je rozwijać otwierając się na Jego działanie, by razem dojść do pełni Chrystusa” (Konst., rozdz. V, nr 92).

 

     Do pełni Chrystusa dochodzi się poprzez proces zjednoczenia z Nim i z braćmi. Do tego zaś jest konieczne odkrycie siebie, jako istoty wyjątkowej, jedynej, nie do podrobienia. To z kolei pozwala pokochać i przyjąć odmienność innych. Inaczej inność zaczyna być traktowana jako zagrożenie, jako coś nieznanego i niewygodnego. Dlatego próbuje się ją zniszczyć, wymagając od innych, by byli na nasz obraz i podobieństwo.

     

     To zaś domaga się, by inni spełniali nasze oczekiwania i zachcianki oraz by się niczym od nas nie różnili: ni sposobem myślenia, ni zachowaniem, ni potrzebami, ni przeciętnością. Wymaga się od nich, by oddychali w rytm naszych pragnień. Następstwem lęku przed różnorodnością jest snucie projektów ujednolicenia własnej wspólnoty, tak by wypełniała ona nasze duchowe i egzystencjalne pustki.

 

     Dlatego potrzebujemy często powracać do naszych Konstytucji, które przypominają, że: „Wspólnota tworzy się, gdy w wierze przyjmujemy nasze siostry, które Bóg nam daje; akceptując naszą różnorodność i komplementarność, w postawie wzajemnego wsłuchiwania się i zaufania, szacunku do rytmu rozwoju każdej” (por. Konst. rozdz.III, nr. 20). One nie popierają naszych dążeń do jednolitości. Ukazują natomiast, że jest to droga do nikąd, bo czyni nas niezdolnymi do autentycznych relacji, dostosowanymi, konformistycznymi, pozbawionymi kreatywności.

   

     Przyjęcie jednak drugiej osoby jako wyjątkowego daru wymaga byśmy się stali darem najpierw dla siebie. A być darem dla siebie oznacza pełną akceptację własnej osoby z jej blaskami i cieniami. Te blaski pochodzą bezpośrednio od Boga, który złożył w każdej kobiecie swoje piękno, harmonię, kreatywność, ład i porządek, czułe serce, miłość i gotowość do niesienia pomocy innym, cichość i delikatność. Poznawszy własną wyjątkowość przestajemy wyolbrzymiać nasze cienie i doświadczamy, że „spotkania siostrzane w różnorodności kultur i sposobów życia wzmacniają naszą jedność" (Konst. rozdz. III, nr 21).

     

     Tak więc jedność w różnorodności jest możliwa pod warunkiem, że pokochamy najpierw samych siebie. Autentyczna miłość siebie sprawi, że będziemy pełne kobiecego czaru i zdolne dostrzec piękno naszej różnorodności, zaś „nasze międzynarodowe wspólnoty będą autentycznie zapowiadać i przygotowywać pełnię Królestwa, gdzie wszystkie narody pojednane będą tworzyły jeden lud Boży (por. Konst., rozdz. III, nr 21).

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 12604   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting