Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Radosne oczekiwanie na przyjście Pana

    Adwent jest czasem pragnienia Boga. Wtedy, gdy słońce jest coraz niżej na horyzoncie, chrześcijanie oczekują na ponowne przyjście Jezusa, ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Neniko-Moja Mama

2013-05-01 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

    „Neny” to w języku malgaskim „Mama”. Dzień Matki obchodzi się na Madagaskarze w ostatnią niedzielę maja. Jest to dzień szczególny zarówno dla otrzymujących, jak też i składających życzenia.

                     

    Neny-Mama w pojęciu malgaskim nie ogranicza się tylko do tej, która urodziła dziecko. To pojęcie ma zakres szerszy, chociaż nikt i nic nie zastąpi «Neniko-Mojej Mamy».

    Na Madagaskarze do dziewczyny czy kobiety, która urodziła dziecko, wszyscy zwracają się nie po imieniu, ale dodają przed imieniem dziecka Neny-Mama np: Nenin’i Fetra czyli mama Fetry. Przyjęła na siebie nowe powołanie: powołanie bycia mamą.

           

    Na początku mojej służby misyjnej w plemieniu Betsileo spotkała mnie miła niespodzianka z okazji Dnia Matki. Byłam wtedy młodą misjonarką, poznającą powoli zwyczaje i kulturę tego pięknego kraju.

We Fianarantsoa prowadziłam szkołę zawodową dla dziewcząt z okolicznych wiosek. Było ich ponad 200.

                   

     W Dzień Matki przyszła do mnie staruszka. Mogła mieć ponad 70 lat. Niewielkiego wzrostu, przygarbiona, wychudzona, w dość zniszczonym ubraniu zapukała do klasztornej furtki. Miała w ręku kubek ryżu i jedno jajko. «To dla Ciebie - mówi - z okazji święta Matki. Byłam bardzo zaskoczona i zawstydzona, bowiem w Polsce tylko mojej Mamusi w tym dniu składałam życzenia. Zaczęłam coś nieskładnie mówić, że to ona starsza, i że to ona mogłaby być moją matką, że nie potrzeba. Starsza pani dodała, że ja dla nich opuściłam swój kraj, rodzinę, ukazuję im Boga, który jest wielki, uczę, pomagam i opiekuję się tutejszymi dzieciom i młodzieżą, ich dziećmi, poświęcam im swój czas i jestem z nimi. Oni mi zaufali i jestem dla nich Neny-Matka: dla niej i całej jej rodziny.  Prezent - to wyraz wdzięczności.

                                       

    Wspomnienie tego spotkania zawsze pojawia się w pamięci w Dniu Matki. Otrzymałam piękny prezent ofiarowany z serca, a nie z tego, co zbywało: taki wdowi grosz. Wiedziałam, że jest to osoba biedna, ale wiedziałam też, jak wiele znaczy dla tej babci moje przyjęcie tego daru i moja wdzięczność. Słowa wypowiedziane przez nią po prostu mnie przerastały, ale też były nowym światłem i siłą, aby kochać więcej i być dla drugiego jak matka.

                 

W szkole, gdzie obecnie pracuję, każda klasa już wcześniej cichaczem przygotowuje niespodziankę: laurkę, wiersz, piosenkę, etc. Potem zjawiają się w moim biurze i zawsze te słowa, że jestem tutaj dla nich Neny-Mama są dla mnie miłą nagrodą za trud. Uczą mnie większej pokory i miłości wobec tych, których Pan powierzył mojej trosce.

Moja szkolna armia liczy 936 uczniów i 47 personelu. Oni też przychodzą z życzeniami. Tu w szkole - mówią - jesteś nam Neny - Matka. Wtedy im odpowiadam z serca: Misaotra (dziękuję) anaka!

(zwrócenie się do kogoś w ten sposób, daje mu poczucie, że jest przyjęty i traktowany jak dziecko).

Tak naprawdę to dobre te “moje dzieci”, małe i duże, pomimo tego, iż czasem sprawiają, że temperatura dochodzi do 100 stopni! Ale nie na długo, bo nie minie wiele czasu i potrafią człowieka schłodzić i mile zaskoczyć. Na Madagaskarze często też do osób starszych mówi się Neny. Jak mi powiedziała siostra Béatrice, Malgaszka: każda kobieta to Neny- Mama. Mojej Mamie i wszystkim Mamom świata ofiaruję słowa napisane przez Onje z 3-ej klasy:

               

“Nie ofiaruję ci złota ani srebra

Lecz tylko kwiaty zebrane dla ciebie

One są owocem serca, więc je przyjmij sercem, Nenika-Moja Mamo”

A ja dośpiewam : «Tik, tik - tak bije moje serce

Dla Ciebie, dla Ciebie Mamo, dziękuję ci, że jesteś i jestem »

 

Niech Maryja, nasza najlepsza Matka uczy nas miłości.

         

Z darem modlitwy

           

s. Władysława Piróg, fmm z Madagaskaru

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 5346   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126609
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting