Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Euro FraMe 2012 – Góra św. Anny

„W Chrystusie oglądaj swoją twarz”- te słowa z listu św. Klary stały się mottem przewodnim III Europejskiego Spotkania Młodzieży Franciszk ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Neniko-Moja Mama

2013-05-01 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

    „Neny” to w języku malgaskim „Mama”. Dzień Matki obchodzi się na Madagaskarze w ostatnią niedzielę maja. Jest to dzień szczególny zarówno dla otrzymujących, jak też i składających życzenia.

                     

    Neny-Mama w pojęciu malgaskim nie ogranicza się tylko do tej, która urodziła dziecko. To pojęcie ma zakres szerszy, chociaż nikt i nic nie zastąpi «Neniko-Mojej Mamy».

    Na Madagaskarze do dziewczyny czy kobiety, która urodziła dziecko, wszyscy zwracają się nie po imieniu, ale dodają przed imieniem dziecka Neny-Mama np: Nenin’i Fetra czyli mama Fetry. Przyjęła na siebie nowe powołanie: powołanie bycia mamą.

           

    Na początku mojej służby misyjnej w plemieniu Betsileo spotkała mnie miła niespodzianka z okazji Dnia Matki. Byłam wtedy młodą misjonarką, poznającą powoli zwyczaje i kulturę tego pięknego kraju.

We Fianarantsoa prowadziłam szkołę zawodową dla dziewcząt z okolicznych wiosek. Było ich ponad 200.

                   

     W Dzień Matki przyszła do mnie staruszka. Mogła mieć ponad 70 lat. Niewielkiego wzrostu, przygarbiona, wychudzona, w dość zniszczonym ubraniu zapukała do klasztornej furtki. Miała w ręku kubek ryżu i jedno jajko. «To dla Ciebie - mówi - z okazji święta Matki. Byłam bardzo zaskoczona i zawstydzona, bowiem w Polsce tylko mojej Mamusi w tym dniu składałam życzenia. Zaczęłam coś nieskładnie mówić, że to ona starsza, i że to ona mogłaby być moją matką, że nie potrzeba. Starsza pani dodała, że ja dla nich opuściłam swój kraj, rodzinę, ukazuję im Boga, który jest wielki, uczę, pomagam i opiekuję się tutejszymi dzieciom i młodzieżą, ich dziećmi, poświęcam im swój czas i jestem z nimi. Oni mi zaufali i jestem dla nich Neny-Matka: dla niej i całej jej rodziny.  Prezent - to wyraz wdzięczności.

                                       

    Wspomnienie tego spotkania zawsze pojawia się w pamięci w Dniu Matki. Otrzymałam piękny prezent ofiarowany z serca, a nie z tego, co zbywało: taki wdowi grosz. Wiedziałam, że jest to osoba biedna, ale wiedziałam też, jak wiele znaczy dla tej babci moje przyjęcie tego daru i moja wdzięczność. Słowa wypowiedziane przez nią po prostu mnie przerastały, ale też były nowym światłem i siłą, aby kochać więcej i być dla drugiego jak matka.

                 

W szkole, gdzie obecnie pracuję, każda klasa już wcześniej cichaczem przygotowuje niespodziankę: laurkę, wiersz, piosenkę, etc. Potem zjawiają się w moim biurze i zawsze te słowa, że jestem tutaj dla nich Neny-Mama są dla mnie miłą nagrodą za trud. Uczą mnie większej pokory i miłości wobec tych, których Pan powierzył mojej trosce.

Moja szkolna armia liczy 936 uczniów i 47 personelu. Oni też przychodzą z życzeniami. Tu w szkole - mówią - jesteś nam Neny - Matka. Wtedy im odpowiadam z serca: Misaotra (dziękuję) anaka!

(zwrócenie się do kogoś w ten sposób, daje mu poczucie, że jest przyjęty i traktowany jak dziecko).

Tak naprawdę to dobre te “moje dzieci”, małe i duże, pomimo tego, iż czasem sprawiają, że temperatura dochodzi do 100 stopni! Ale nie na długo, bo nie minie wiele czasu i potrafią człowieka schłodzić i mile zaskoczyć. Na Madagaskarze często też do osób starszych mówi się Neny. Jak mi powiedziała siostra Béatrice, Malgaszka: każda kobieta to Neny- Mama. Mojej Mamie i wszystkim Mamom świata ofiaruję słowa napisane przez Onje z 3-ej klasy:

               

“Nie ofiaruję ci złota ani srebra

Lecz tylko kwiaty zebrane dla ciebie

One są owocem serca, więc je przyjmij sercem, Nenika-Moja Mamo”

A ja dośpiewam : «Tik, tik - tak bije moje serce

Dla Ciebie, dla Ciebie Mamo, dziękuję ci, że jesteś i jestem »

 

Niech Maryja, nasza najlepsza Matka uczy nas miłości.

         

Z darem modlitwy

           

s. Władysława Piróg, fmm z Madagaskaru

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 5339   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126579
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting