Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Kapituła Prowincjalna

Z radością informujemy, że w dniach od 28 czerwca do 5 lipca 2015 r. w naszym domu w Łabuniach odbywa się Kapituła Prowincjalna Sióstr Francisz ...

Misjonarki

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Setne urodziny Siostry Heleny Mainki

2013-06-12 s. Bożena Bednarczyk FMM

 


 

 

    Siostra Helena Mainka (imię zakonne Luba) urodziła się na Śląsku Opolskim 23 kwietnia 1913 roku. Miała 2 braci i 5 sióstr. Jeden z braci – Konrad, został zamordowany przez Niemców w lipcu 1942 roku w więzieniu w Katowicach za udział w Ruchu Oporu. Siostra Helena do dziś przechowuje kopię ostatniego listu napisanego przez Konrada do Rodziny na 5 godzin przez śmiercią. List, który jest pełen pokoju, przebaczenia i miłości do Boga i Ojczyzny.

   

    Helena wstąpiła do Zgromadzenia FMM mając 20 lat i odbyła swój nowicjat w Łabuniach. Jedna z jej rodzonych sióstr również wstąpiła do zgromadzenia zakonnego, ale lokalnego. Rodzina s. Heleny rozproszyła się po różnych częściach Europy: część pozostała w Polsce – na Śląsku, inni wyjechali do Niemiec i do Anglii.

   

    Helena po złożeniu pierwszej profesji wyjechała na rok do Austrii, a następnie do Rzymu i do Tien – Tsien w Chinach. Przez 3 lata zajmowała się domem i sama uczyła się języka chińskiego. Następnie została posłana do Pekinu, gdzie przez 12 lat pracowała w przedszkolu, otaczając tamtejsze dzieci swoją miłością i wielką cierpliwością. Siostra Helena opanowała bardzo dobrze język chiński i pamięta go dobrze aż do dzisiaj. Po 15 latach misji w Chinach w związku z sytuacją polityczną musiała opuścić misję i w ten sposób w roku 1951 przyjechała do Francji. Początkowo, przez pierwsze 6 lat, pracowała w szpitalu (l’hopital de la Croix Saint Simon) w Paryżu, który był prowadzony przez siostry FMM. W 1956 roku jest posłana na 1 rok do wspólnoty w Lille, gdzie służyła siostrom, pracując w bieliźniarni. Później przyjechała do Paryża (32 Avenue Reille) i przez 37 lat zajmowała się bieliźniarnią tej dużej wspólnoty.

    Siostry wspominają jej ciepły i pogodny uśmiech i miłość, z jaką wykonywała swoją prostą służbę. W 1994 roku udała się do naszego domu dla osób starszych w Lille, gdzie są nasze siostry. Ciągle sama się porusza, bardzo dobrze pamięta wydarzenia z życia, swoją rodzinę. Mówi doskonale po francusku, również po polsku, a także po niemiecku i angielsku. Ma w sercu bardzo dużo wdzięczności za to, co było, ale i także za obecne życie. Ma kłopoty  z czytaniem, bardzo słabo widzi, ale zawsze dziękuje wszystkim za wszystko.

             

    20 kwietnia razem z siostrami celebrowała Eucharystię dziękczynną na setne urodziny, a 23 kwietnia odbyła się uroczystość „oficjalna” organizowana przez personel domu dla osób starszych, w którym obecnie przebywa. Na uroczystość tę przyjechali jej bliscy z Anglii i Niemiec. S.Helena sama też udzielała wywiadu lokalnym gazetom, choć – jak mówiła – najchętniej gdzieś by się schowała „do jakieś komórki” na ten dzień. Dziękujemy Siostrze Helenie za jej piękne życie i świadectwo prostej i pełnej ciepła służby Bogu i ludziom.

             

s. Maryla Spychalska, fmm

 

 

Dołączone pliki:

 

 

Wstecz Odsłon: 8121   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127111
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting