Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Wioska Troska

Była sobie pewna wioska, co się nazywała Troska. Nazwa jej stąd pochodziła, że się wioska ta martwiła. Przyczyn miała co nie lada, o kilku ws ...

Misjonarki

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Setne urodziny Siostry Heleny Mainki

2013-06-12 s. Bożena Bednarczyk FMM

 


 

 

    Siostra Helena Mainka (imię zakonne Luba) urodziła się na Śląsku Opolskim 23 kwietnia 1913 roku. Miała 2 braci i 5 sióstr. Jeden z braci – Konrad, został zamordowany przez Niemców w lipcu 1942 roku w więzieniu w Katowicach za udział w Ruchu Oporu. Siostra Helena do dziś przechowuje kopię ostatniego listu napisanego przez Konrada do Rodziny na 5 godzin przez śmiercią. List, który jest pełen pokoju, przebaczenia i miłości do Boga i Ojczyzny.

   

    Helena wstąpiła do Zgromadzenia FMM mając 20 lat i odbyła swój nowicjat w Łabuniach. Jedna z jej rodzonych sióstr również wstąpiła do zgromadzenia zakonnego, ale lokalnego. Rodzina s. Heleny rozproszyła się po różnych częściach Europy: część pozostała w Polsce – na Śląsku, inni wyjechali do Niemiec i do Anglii.

   

    Helena po złożeniu pierwszej profesji wyjechała na rok do Austrii, a następnie do Rzymu i do Tien – Tsien w Chinach. Przez 3 lata zajmowała się domem i sama uczyła się języka chińskiego. Następnie została posłana do Pekinu, gdzie przez 12 lat pracowała w przedszkolu, otaczając tamtejsze dzieci swoją miłością i wielką cierpliwością. Siostra Helena opanowała bardzo dobrze język chiński i pamięta go dobrze aż do dzisiaj. Po 15 latach misji w Chinach w związku z sytuacją polityczną musiała opuścić misję i w ten sposób w roku 1951 przyjechała do Francji. Początkowo, przez pierwsze 6 lat, pracowała w szpitalu (l’hopital de la Croix Saint Simon) w Paryżu, który był prowadzony przez siostry FMM. W 1956 roku jest posłana na 1 rok do wspólnoty w Lille, gdzie służyła siostrom, pracując w bieliźniarni. Później przyjechała do Paryża (32 Avenue Reille) i przez 37 lat zajmowała się bieliźniarnią tej dużej wspólnoty.

    Siostry wspominają jej ciepły i pogodny uśmiech i miłość, z jaką wykonywała swoją prostą służbę. W 1994 roku udała się do naszego domu dla osób starszych w Lille, gdzie są nasze siostry. Ciągle sama się porusza, bardzo dobrze pamięta wydarzenia z życia, swoją rodzinę. Mówi doskonale po francusku, również po polsku, a także po niemiecku i angielsku. Ma w sercu bardzo dużo wdzięczności za to, co było, ale i także za obecne życie. Ma kłopoty  z czytaniem, bardzo słabo widzi, ale zawsze dziękuje wszystkim za wszystko.

             

    20 kwietnia razem z siostrami celebrowała Eucharystię dziękczynną na setne urodziny, a 23 kwietnia odbyła się uroczystość „oficjalna” organizowana przez personel domu dla osób starszych, w którym obecnie przebywa. Na uroczystość tę przyjechali jej bliscy z Anglii i Niemiec. S.Helena sama też udzielała wywiadu lokalnym gazetom, choć – jak mówiła – najchętniej gdzieś by się schowała „do jakieś komórki” na ten dzień. Dziękujemy Siostrze Helenie za jej piękne życie i świadectwo prostej i pełnej ciepła służby Bogu i ludziom.

             

s. Maryla Spychalska, fmm

 

 

Dołączone pliki:

 

 

Wstecz Odsłon: 8066   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126910
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting