Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Z przedszkolnego podwórka

    Serdecznie wszystkich pozdrawiam z dalekiej i upalnej Afryki, a konkretnie z Republiki Demokratycznej Konga, gdzie pracuje już prawie 13 lat ( ...

Felietony

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Wierność charyzmatowi Zgromadzenia źródłem jedności

2010-01-30 s. Anna Siudak FMM

 


 

 

     Prawdziwe jest twierdzenie, że naród odcinający się od swojego historycznego i duchowego dziedzictwa skazany jest na niebyt, na unicestwienie. Dlatego z niepokojem śledzę poczynania odpowiedzialnych za zjednoczoną Europę, którzy w swojej Konstytucji nie nawiązują do jej chrześcijańskich korzeni. Ten sam niepokój mobilizuje mnie do refleksji, co zrobić, by nie odciąć się od duchowego dziedzictwa Zgromadzenia, a tym samym zachować jedność i zdolność nieustannego rozwoju.

   

     W Kościele, którego jestem członkiem Trójjedyny Bóg objawia się poprzez Pismo Święte i Tradycję. Opieranie się na tych dwóch źródłach sprawia, że Kościół jest jeden, święty i katolicki. Analogicznie jest z moją rodziną zakonną. Dzięki twórczej wierności charyzmatowi Założycielki i ukształtowanemu prze zeń duchowemu dziedzictwu wszystkie możemy wzrastać w jedności, świętości i uniwersalizmie. Charyzmat Założycielki udostępnia nam bowiem środki, które są nieodzowne do upodobniania się do Chrystusa w wybranym aspekcie jego tajemnicy.

   

     W naszym przypadku jest to naśladowanie Jezusa głoszącego Królestwo oraz wydającego się Ojcu, by zbawić wszystkich ludzi. Środkami gwarantującymi nam jedność i duchowy wzrost są sakramenty: pojednania i Eucharystii oraz proponowane przez Założycielkę formy modlitwy, ascezy i pobożności. Oczywiście, że ich zewnętrzne formy ulegają zmianie, ale zawsze trwa ten sam Duch, który inspiruje i daje życie.

   

     Jestem więc powołana, by odpowiadać na znaki czasu naśladując świętość Założycielki. Mogę tego dokonać zgłębiając charyzmat Marii od Męki Pańskiej i rozeznając, co ona zrobiłaby będąc na moim miejscu, by przystosować się do nowych sytuacji i potrzeb. Nasz charyzmat chce się nieustannie uaktualniać w moim życiu i apostolstwie. Bez ciągłego zgłębiania go i dzielenia się nim nie jest możliwa w mojej rodzinie zakonnej jedność, świętość i otwartość na uniwersalny wymiar Kościoła i jego misji.

   

      Jeżeli nie będę czerpać z tego życiodajnego źródła jakim jest nasz charyzmat, przestanę istnieć jako FMM. W najlepszym wypadku będę tylko ciałem Zgromadzenia, które bez ducha nadaje się do pochówku. Założycielka słusznie podzieliła siostry na te, które tworzą ciało Zgromadzenia i te które są jego duszą ożywiając je i nadając mu misyjny dynamizm. Nie mogę więc dopuścić, by powiększać jedynie ciężar ciała Zgromadzenia. W ten sposób będę mu utrudniać wzniesienie się do ideału, jakiego pragnęła dla nas wszystkich Maria od Męki Pańskiej.

   

     Nasza wielka prowincja mając tak potężne ciało potrzebuje coraz więcej sióstr, które będą tworzyć jej duszę. Jest to powód do ogólnej mobilizacji, by zgłębiać, dzielić się i żyć charyzmatem Założycielki i naszym duchowym dziedzictwem. Tylko zdecydowana jedność pragnień i działania może nas prowadzić ku ideałowi, który 133 lata temu potwierdził Kościół oraz czynić go wciąż nowym, aktualnym i pociągającym.

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8774   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126872
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting