Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Święto Ofiarowania Pańskiego

Rok Życia Konsekrowanego ogłoszony w Kościele przez papieża Franciszka jest dla nas czasem łaski, w którym z zadziwieniem spoglądamy na działa ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Idźcie bez obawy, aby służyć

2013-09-24 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

Dni Światowe Młodzieży 2013

                             

    Wspominając Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, trudno jest “streścić” je w paru zdaniach, gdyż jest to doświadczenie bardzo bogate, poprzedzone przygotowaniami i spotkaniami PRZED SDM, w CZASIE i POTEM...  Aż trudno wybrać co jest ważniejsze. Postaram się przedstawić parę fragmentów tych 3 różnych dróg, które mają wspólny cel: Spotkanie z CHRYSTUSEM i CZŁOWIEKIEM...

    Nasze spotkanie SDM zaczęło się już w zeszłym roku kiedy zaczęliśmy przygotowywać spotkania młodzieżowe w São Paulo razem z franciszkanami OFM. Razem z franciszkańską grupą młodzieżową i SEFRAS – Pomoc Solidarna Franciszkańska http://www.sefras.org.br/portal przygotowaliśmy bogaty program dla 174 osób przybywających z Guadeloupe – Wyspy Karaibskie. Te parę dni w São Paulo był przede wszystkim okresem poznania chociażby odrobinę 2 różnych rzeczywistości: karaibskiej i brazylijskiej.

                 

    Następnie wspólnie wyruszyliśmy 4 autobusami do Rio de Janeiro, oddalonego prawie 500 km od São Paulo. Rozpoczął się następny etap naszej wspólnej drogi, tak bardzo naznaczony obecnością Papieża Franciszka.

             

    "Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: JEZUSA  CHRYSTUSA!"- powiedział papież Franciszek w przemówieniu powitalnym. “Dowiedziałem się, że aby dotrzeć do narodu brazylijskiego, trzeba wejść przez bramę jego wielkiego serca. Niech mi więc będzie wolno w tej chwili delikatnie zapukać do tych drzwi. Proszę o pozwolenie, by wejść i spędzić ten tydzień z wami” poprosił Franciszek. Papież po przybyciu na plażę Copacabana został powitany tańcem „flash mob” wykonanym przez 3 mln młodych z 180 państw świata.

    I ten tydzień nie był przeznaczony tylko dla młodzieży, ale papież podzielił swój czas i siebie samego dla WSZYSTKICH, tak jak Święty Franciszek, stał się Bratem Powszechnym dostępnym dla każdego... Na początku swojego pobytu papież Franciszek odwiedził jedno z osiedli biedoty w Rio de Janeiro, fawele, jak mówimy tutaj w Brazylii. Zwracając się do mieszkańców, powiedział: "Nikt nie może pozostać obojętny wobec nierówności istniejących na świecie". Papież przybył do faweli małym samochodem marki Fiat, przeszedł się w deszczu ulicami osiedla, gdzie w domkach skleconych z kartonu i odpadów budowlanych mieszka wiele tysięcy osób. Towarzyszyły mu w tym spacerze setki mieszkańców faweli. Odwiedził jedną z rodzin w jej domu, po czym spotkał się z mieszkańcami na boisku piłkarskim. “Chciałbym zaapelować do tych, którzy mają więcej zasobów, do władz publicznych i do wszystkich ludzi dobrej woli zaangażowanych na rzecz sprawiedliwości społecznej: pracujcie niestrudzenie na rzecz świata sprawiedliwszego i bardziej solidarnego! Nikt nie może pozostawać obojętny na nierówności, które wciąż istnieją na świecie” powiedział w swym przemówieniu na boisku. Chłodne dni brazylijskiej zimy towarzyszyły papieżowi i wciąż nawracający deszcz. Mimo to zgromadzony tłum słuchał słów Franciszka w wielkim skupieniu. “Od pierwszej chwili, gdy dotknąłem brazylijskiej ziemi, a także tutaj, pośród was, czuję się oczekiwany. Mówię to, albowiem kiedy wielkodusznie przyjmujemy kogoś i czymś się z tą osobą dzielimy - odrobiną jedzenia, miejscem w naszym domu, naszym czasem - nie tylko nie stajemy się biedniejsi, ale się ubogacamy. Dobrze wiem, że gdy ktoś potrzebujący puka do waszych drzwi, zawsze znajdujecie sposób, by podzielić się pokarmem”. powiedział Franciszek. “Jak mówi przysłowie, zawsze można dolać więcej wody do zupy. A wy to robicie z miłością, pokazując, że prawdziwe bogactwo kryje się nie w rzeczach, ale w sercu!” dodał. Papież podkreślił, że "to nie kultura egoizmu, indywidualizmu, która często panuje w naszym społeczeństwie, buduje świat bardziej ludzki i do niego prowadzi, ale kultura solidarności. Trzeba w drugim człowieku widzieć nie konkurenta lub numer, lecz brata. Miarą wielkości społeczeństwa jest sposób, w jaki traktuje ono najbardziej potrzebujących, tych którzy nie mają nic poza swoją biedą” dodał Franciszek. Po czym podkreślił: Kościół - "rzecznik sprawiedliwości i obrońca ubogich w obliczu niedopuszczalnych nierówności społecznych i gospodarczych, które wołają o pomstę do nieba" (Dzieje Apostolskie 395) - pragnie zaoferować swoją współpracę w każdej inicjatywie, która może oznaczać prawdziwy rozwój każdego człowieka i całego człowieka. Drodzy przyjaciele, z pewnością trzeba dać chleb głodnym. Jest to akt sprawiedliwości. Ale istnieje także głębszy głód - głód szczęścia, który może zaspokoić tylko Bóg” dodał papież.

                 

    W czasie Drogi Krzyżowej na przepiekanej plaży Copacabana papież Franciszek podkreślił znaczenie krzyża Chrystusa i wezwał młodych do walki z niesprawiedliwością na świecie. "Jezus jednoczy się z każdą osobą, która cierpi głód w świecie, w którym codziennie wyrzuca się tony żywności, z tymi, którzy są prześladowani za ich religię, przekonania lub po prostu za ich kolor skóry". Franciszek podkreślił, że rozumie i udziela moralnego wsparcia tym młodym, którzy nie ufają politykom i stracili wiarę w Boga z powodu rozbieżności między "tym co głoszą Ewangelię, a tym jak postępują chrześcijanie i głoszący słowo Boże".

                   

    Franciszek, przywołując przykład cierpiącego Chrystusa, wezwał młodych do walki z cierpieniem i niesprawiedliwością w świecie, w którym "wyrzuca się żywność, podczas gdy miliony są głodne, w którym rasizm i przemoc wciąż obrażają ludzką godność, a polityka jest bardziej powiązana z korupcją niż ze służbą."

             

    Papież Franciszek wezwał księży, by nie zamykali się w parafiach i szli głosić Chrystusa biednym i wykluczonym.  “Nie możemy pozostawać zamknięci w parafiach, w naszych społecznościach, kiedy tak wiele osób czeka na Ewangelię! Nie chodzi po prostu o otwarcie drzwi na powitanie, ale o wyjście przez nie na poszukiwanie i spotkanie!” wezwał Franciszek. Odnosząc się do Kościoła ubogich, papież przywołał przykład matki Teresy z Kalkuty. “Musimy być bardzo dumni z naszego powołania, które daje nam możliwość, by służyć Chrystusowi w ubogich. Właśnie do faweli trzeba iść szukać, jak służyć Chrystusowi. Musimy iść do nich, tak jak ksiądz idzie do ołtarza, z radością”  zaznaczył, tłumacząc, że misję ewangelizacyjną należy pełnić w domach, środowisku pracy, rodzinie i wśród przyjaciół. Według papieża Franciszka, działalność duszpasterska powinna kierować się "do tych, którzy nie są wcale daleko, do tych, którzy zwykle nie chodzą do kościoła. Oni również są zaproszeni do stołu Pańskiego". Chrześcijanin powinien dawać absolutny przywilej "kulturze spotkania"! I w tym sensie musimy mieć niemal obsesję, bez uprzedzeń, bez narzucania naszej prawdy”, powiedział papież.  Zwrócił uwagę na współczesne "dogmaty" wydajności i pragmatyzmu rządzące postępowaniem ludzi: "Czasami wydaje się, że dla niektórych relacje są regulowane przez dwa dogmaty nowoczesności: wydajności i pragmatyzmu, wydaje się, że czasami solidarność stała się brzydkim słowem". I zachęcił: "Miejcie odwagę iść pod prąd!".

                   

    Papież Franciszek, mówiąc do brazylijskich przywódców politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych, wezwał do dialogu i trwania przy wartościach etycznych ”Albo przyjmiemy kulturę spotkania, albo wszystko stracimy”, ostrzegł. Wezwał brazylijskich przywódców do trwania przy wartościach etycznych oraz do "wykorzeniania ubóstwa".

Papież Franciszek spotkał się również z przedstawicielami rdzennych ludów Brazylii. Otrzymany w darze pióropusz od razu założył, wzbudzając tym szczery aplauz.

                           

    Podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro papież podkreślał, m.in. jak ważne jest tworzenie więzi. "Jezus nie powołał apostołów do życia w izolacji, ale powołał ich, aby tworzyli wspólnotę." W homilii ostatniego dnia  SDM, 28 lipca 2013 papież Franciszek wezwał wszystkich zgromadzonych: „Idźcie (…) i nauczajcie wszystkie narody”. Tymi słowami Jezus zwraca się do każdego z was, mówiąc: „Wspaniale było uczestniczyć w Światowym Dniu Młodzieży, przeżywać wiarę razem z młodymi ludźmi z czterech stron świata, ale teraz musisz iść i przekazywać to doświadczenie innym”. Jezus Cię wzywa, abyś był uczniem pełniącym misję! Co mówi nam Pan dzisiaj, w świetle Słowa Bożego, którego wysłuchaliśmy? Trzy słowa: idźcie, bez obawy, aby służyć. W tych dniach tutaj, w Rio, mogliście przeżyć piękne doświadczenie spotkania Jezusa, i to spotkania Go wspólnie z innymi, odczuwaliście radość wiary. Ale doświadczenie tego spotkania nie może zostać zamknięte w waszym życiu czy w małej grupie parafialnej, w ruchu, waszej wspólnocie. Byłoby to niczym odcięcie tlenu płonącemu ogniu. Wiara jest płomieniem, który staje się tym żywszy, im bardziej się nią dzieli, przekazuje, aby wszyscy mogli poznać, umiłować i wyznawać Jezusa Chrystusa, który jest Panem życia i historii (por. Rz 10, 9). Jednakże uwaga! Jezus nie powiedział: jeśli chcecie, jeśli macie czas, ale: „Idźcie (...) i nauczajcie wszystkie narody”. Dzielenie się doświadczeniem wiary, dawanie świadectwa wiary, głoszenie Ewangelii jest poleceniem, które Pan daje całemu Kościołowi, także tobie. Jest to nakaz, który nie wynika jednak z woli panowania czy władzy, ale z siły miłości, z faktu, że Jezus pierwszy przyszedł do nas i dał nam nie trochę siebie, lecz całego siebie, dał swoje życie, aby nas zbawić i ukazać nam miłość i miłosierdzie Boga. Jezus nie traktuje nas jak niewolników, ale jak ludzi wolnych, jak przyjaciół, braci. Nie tylko nas posyła, ale nam towarzyszy, zawsze jest przy nas w tej misji miłości. Gdzie nas posyła Jezus? Nie ma granic, nie ma ograniczeń: posyła nas do wszystkich. Ewangelia jest dla wszystkich, a nie dla niektórych. Nie jest tylko dla tych, którzy wydają się nam bliżsi, bardziej otwarci, bardziej przyjaźni. Jest dla wszystkich. Nie bójcie się iść i nieść Chrystusa w każde środowisko, aż na peryferie egzystencjalne, także do tych, którzy wydają się najbardziej oddaleni, najbardziej obojętni. Pan poszukuje wszystkich, pragnie, aby wszyscy poczuli ciepło Jego miłosierdzia i Jego miłości”.

           

    Na zakończenie Eucharystii papież Franciszek ogłosił całemu światu, że przyszłe spotkanie odbędzie się w Polsce, w Krakowie. Górale obecni w Rio, odtańczyli z radości zbójnickiego! „Jesteśmy umówieni na spotkanie w 2016 roku w Krakowie! W Polsce”, powiedział Franciszek. Na te słowa głośnym aplauzem zareagowali Polacy, ale również wszyscy uczestnicy. Sama świadomość ponownego spotkania z Papieżem Franciszkiem napawa RADOŚCIĄ i POKOJEM.

             

    Wracaliśmy do naszych domów z ogromnym bagażem, nie tylko emocji, ale przede wszystkim gotowości do jeszcze gorętszego zaangażowania się razem z CHRYSTUSEM i CZŁOWIEKIEM... Kontynuujemy nasze drogi “PO” spotkaniu SDM i staramy się konkretyzować w naszej rzeczywistości te słowa: “Idźcie, bez obawy, aby służyć”.

               

s. Bożena Noga fmm

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 7547   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000126872
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting