Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Idźcie bez obawy, aby służyć

Dni Światowe Młodzieży 2013 ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Codzienność mojej misji

2014-04-30 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

Kochane Siostry,

                 

    Bardzo serdeczne pozdrowienia z Ghany. Minęło już trochę czasu od mojego ostatniego dzielenia się z wami moim misjonarskim doświadczeniem w Ghanie. Rok przedszkolny rozpoczęłam już w Tamale. Ministerstwo Oświaty w Ghanie było już zmęczone moim częstym byciem u nich w różnych biurach w Tatale, Zabzugu, a nawet w stolicy i zdecydowali się przyjąć mnie na nowo do pracy edukacyjnej. Nie było to takie proste, ale szczęśliwie ta sprawa udała się zakończyć pozytywnie.

               

    Tak więc od września 2013 jestem już w Tamale, tym razem w mieście. Jest to międzynarodowe przedszkole, choć w tej chwili nie ma ani jednego dziecka z poza Ghany, ale dzieci pochodzą z 16 różnych plemion. Mamy 312 dzieci i w tym 9 grup. Każda grupa ma kwalifikowaną nauczycielkę także praca wygląda zupełnie inaczej. Dzieci przychodzą od 7 rano, albo i przed 7, i odchodzą od 12.30 do 16.00. Ja zazwyczaj odchodzę ok. 15.00, albo i później. Za 2 lata przedszkole nasze będzie obchodziło 50-lecie swego istnienia. Powoli będę musiała zacząć przygotowania w tym kierunku. Mamy 2 sprzątaczki i nocnego stróża. Od jutra, czyli 17 kwietnia, mamy przerwę aż do 12 maja, czyli wakacje. Czekam na trochę odpoczynku, bo pogoda dała nam się we znaki w tym roku, kiedy temperatura dochodziła nawet do 45 i więcej. Popadało już kilka razy, czyli jest to znak, że zaczyna się pora deszczowa. Już zaczęliśmy prace w ogrodzie, posiałam ogórki, fasolkę a nawet koperek, który przywiozłam z Polski 2 lata temu. Jak na razie to ładnie powschodziło. We wspólnocie jest nas 6 sióstr i 4 postulantki, które wstąpiły 4 października 2013. Mam z nimi wykłady o Piśmie św. i życiu naszej fmm błogosławionej Assunty.

       

    Poza tym mam z nimi próbę śpiewu w każdy poniedziałek, jestem ekonomką lokalną i odpowiedzialną za zakupy i remonty we wspólnocie. Ostatnio postulantki wyjechały do Południowej Afryki, gdzie 25 marca wstąpiły tam do nowicjatu. Mamy wspólny nowicjat dla 3 prowincji w Afryce w języku angielskim.

    Parafia nasza jest pod wezwaniem Piotra i Pawła i jest to typowo młodzieżowa parafia, większość parafian (90 %) to studenci szkol średnich, technikum i szkół policealnych. Msza święta trwa do 3 godzin, cały kościół śpiewa, że aż mury pękają, bo wiadomo, jaki silny głos mają młodzi. Ponad 150 młodych będzie miało chrzest, Pierwszą Komunię św. i bierzmowanie, tu, w Ghanie, tak jest, że więcej ludzi jest chrzczonych, kiedy są dorosłymi. A więc możecie sobie wyobrazić, jak długo to będzie trwało, pewnie potrwa to całą noc.

           

   Większość tutejszych ludzi to Dagombowie, Muzułmanie, natomiast ludność napływowa z powodu pracy w Tamale to chrześcijanie, a więc też katolicy. Tylko niektórzy Dagombowie to chrześcijanie. W naszym przedszkolu większość dzieci pochodzi z rodzin muzułmańskich.

    W tym roku obchodzimy 75-lecia naszej obecności i służby wśród ludzi z Ghany, 2 lata temu obchodziliśmy 75-lecie naszej obecności w Liberii, a w tym roku w Ghanie. W Tamale zaplanowaliśmy, że co 2 tygodnie jeździliśmy do różnych parafii, szczególnie tam gdzie nas jeszcze nie znają, i dzieliliśmy się naszym życiem z nimi. 31 maja będzie zakończenie naszego świętowania i w tym dniu 2 siostry będą świętować złoty jubileusz, 1 srebrny i 3 złożą śluby wieczyste. Jeżeli nam się uda kogoś załatwić, by był u nas w domu, to może wszystkie wybierzemy się na te uroczystości.

             

Kochani, zbliżają się święta Wielkanocne, życzę wam, jak też i sobie, owocnego spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem. Niech to doświadczenie wypełni nasze serca Jego pokojem, radością, męstwem i odwagą w głoszeniu innym i dobru, jakie on czyni w naszym życiu, by inni mogli też doświadczyć jego mocy i miłości. W czasie tych świąt w szczególny sposób będę pamiętać o każdej z was. Zmartwychwstał Pan, Alleluja. Pozdrowienia dla wszystkich. Z modlitwą.

             

s. Helena Nalepa fmm, Ghana

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 8146   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting