Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Muzeum Misyjne Franciszkanek Misjonarek Maryi

       Wszystkich interesowanych dalekimi misyjnymi krajami oraz bogactwem ich kultur i zwyczajów bardzo serdecznie zaproszamy do Misyjnego Muz ...

Licealiści

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


MĘŻCZYZNĄ I KOBIETĄ STWORZYŁ ICH BÓG

2014-10-16 Sylwia Stelmach

 

         

 

        Jesienny  weekend rekolekcyjny (w terminie 3-5 oraz10-12 października) młodzież gimnazjalna i szkół średnich przeżywała pod hasłem „Mężczyzną i kobietą stworzył ich Bóg”

 Był to czas obfitujący w wiele spotkań. Radością dla nas sióstr była możliwość wspólnego świętowania z młodzieżą licealną święta św.Franciszka, tak ważnego dla naszego Zgromadzenia. Młodzież dołączyła do sióstr i wzięła udział w nabożeństwie tranzitusu – czyli śmierci Franciszka, jego przejścia z życia ziemskiego do nieba. Św. Franciszek towarzyszył nam więc od początku rekolekcji. On, który jako pierwszy w swojej epoce zachwycał się pięknem stworzenia, widząc wszystko jako dobre, piękne i ukazujące Stwórcę. Wierzymy, że wyprosił nam wiele łask w tym czasie.

 Temat związany był z kobiecością i męskością, z przypomnieniem sobie, że to Bóg stworzył kobietę i mężczyznę i stąd wynika wielkość i godność człowieka.  Młodzież mogła pogłębić temat poprzez konferencje, warsztaty, świadectwo, modlitwę.

 Żywym świadectwem była zaproszona rodzina – Sławek z żoną i dziećmi,którzy przyjechali do nas z Warszawy. Sławek długie lata jeździł na rekolekcje a dziś stanął przed nami jako szczęśliwy mąż i ojciec. Sławek powiedział poruszające świadectwo o jego drodze kształtowania się męskości, przekazując doświadczenia swojego życia,ojcostwa, bycia mężczyzną i stawania się nim, walczenia o swoją męskość. Żona Sławka - Magda poprowadziła interesujące warsztaty o kobiecości i męskości, o wypływających stąd różnicach i potrzebie wzajemnego zrozumienia, szacunku i uzupełniania się.

 Konferencje, nabożeństwa i przedstawienie o stworzeniu świata i człowieka, nawiązujące do tematu pomagały nam wchodzić w treści rekolekcyjne, przeżywać je.

 Ksiądz Krystian Malec, prowadzący rekolekcje dla młodzieży licealnej, powiedział bardzo ważną prawdę –„jeśli nie jemy, nie pijemy, to nasze ciało będzie umierało. Tak samo jest zduszą. Jeśli nie będziemy się spotykali z tym, kto nam to życie dał, to będziemy umierali. Z takiej fizycznej, zewnętrznej strony my będziemy żyli, będziemy funkcjonowali w tym świecie, ale od środka będziemy umierali. To jest tak, jak z samochodem,w którym umrze kierowca. Samochód dalej będzie jechał siłą rozpędu, ale w końcu się rozbije. Tak samo człowiek, który nie ma kontaktu z Bogiem zatraca swoją tożsamość. Już w pewnym momencie nie wie, co jest dobre, a co złe. (…) A każdy w oczach Pana Boga każdy jest ważny. Każdy jest piękny, utalentowany. Każdy z nas ma misję, która ma spełnić!”

 Ksiądz Daniel Trojnar, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Przemyskiej, w mistrzowski sposób przeprowadził młodzież gimnazjalną przez treści związane z kobiecością i męskością. Na wielu przykładach ukazywał młodzieży, co znaczy być,już w ich wieku, kobietą i mężczyzną i że już teraz kształtują siebie i to od nich zależy jacy są i będą w przyszłości. Owocem spotkań była już w czasie rekolekcji widoczna zmiana zachowań, wyrażająca się np. w kulturze bycia. Iluż dżentelmenów znalazło się na sali i ileż dziewczyn piękniejszych, bo bez makijażu :)

 Wielką niespodzianką było dla nas przybycie Pasterza naszej diecezji do gimnazjalistów. Ksiądz bp. Marian Rojek w spotkaniu z młodzieżą nawiązał do słów Ewangelii z dnia: „Jakaś kobieta z tłumu głośno zawołała do Niego: <<Błogosławione łono, które Cię nosiło i piersi, które ssałeś>>. Lecz On rzekł: <<Tak, błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają słowa Bożego i go przestrzegają>>. Dając wyjaśnienie Słowa ksiądz biskup ukazał nam piękno kobiety – matki i wskazał młodzieży, co znaczy być błogosławionym już dziś, w ich wieku.

 Oczywiście nie zabrakło radości wspólnego bycia ze sobą, wspólnych zabaw na pogodnym wieczorze czy przy ognisku, śpiewu i  tańców,które ku wielkiej radości licealistów poprowadził znany wszystkim „exodusowiczom” ks. Jerzy Frankiewicz.

 Czas rekolekcji był dla nas czasem radosnego odkrywania daru człowieczeństwa, kobiecości i męskości, tego co dzisiaj jest zatracane,zmieniane, zafałszowywane. Próbowaliśmy w tym czasie odzyskiwać to piękno na nowo, wydobywać to, że wspaniale jest być kobietą, mężczyzną, wchodzić we wzajemne relacje, dbać o nie by były piękne. Młodzież wyraziła wdzięczność, że taki temat został podjęty, że mogła zatrzymać się nad darem kobiecości i męskości i z radością zawołać: Sławie Cię, Boże, żeś mnie tak cudownie stworzył!


 Ty też odkryj piękno w sobie i ciesz się tym kim jesteś!  


 A jeśli chcesz odkrywać z nami piękno Maryi i schronić się razem z nami pod Jej płaszczem,

zapraszamy Ciebie i Twoich znajomych na rekolekcje adwentowe.


                   Do zobaczenia w Łabuniach :)

                                                               Franciszkanki Misjonarki Maryi

                                                                                                                                                                                                                       

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 4397   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127098
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting