Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Wspomnienie liturgiczne bł. s. Marii Assunty Liberaty Pallota – 7 listopada

NIESZPORY - HYMN 1. Wraz z naszą Siostrą Assuntą,    Chwalimy Ciebie dziś Boże    Za życie oddane dla Ciebie    W cichości, pros ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Niezapomniane doświadczenie: pielgrzymka ze studentami na Górę Świętego Michała.

2015-05-05 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

 

 

 

     Podczas mojego pobytu w Châtelets w celu pogłębienia pism Marii od Męki Pańskiej i charyzmatu, możliwość za którą jestem wdzięczna Zgromadzeniu, dane mi było przeżyć, razem ze studentami z zachodniej Francji, jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.

         

    Zaproponowano mi udział w pielgrzymce studentów, 11 i 12 kwietnia na Górę Świętego Michała. Temat pielgrzymki brzmiał: “Błogosławieni miłosierni”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Duszpasterstwo Akademickie z Bretanii, Normandii i Regionu Loary jako przygotowanie do Światowego Dnia Młodzieży 2016 w Polsce. Z okazji Roku Życia Konsekrowanego osoby konsekrowane zostały zaproszone do wzięcia w nim udziału. Według mediów było nas około 800 uczestników, wśród których 70 osób konsekrowanych jak również liczni księża i 4 biskupów. Ja osobiście dołączyłam do Duszpasterstwa z Saint-Brieuc; było nas 4 siostry z rożnych Zgromadzeń, 1 ksiądz, 1 biskup i 3 młodzieży – grupa może niezbyt proporcjonalna jeśli chodzi o liczby, ale o świetnym, pozytywnym nastawieniu!

    Program tych dwóch dni był bardzo bogaty i trochę “przygodowy”, jak to zwykle bywa wśród młodzieży. Z rożnych miejsc Bretanii i Normandii dotarliśmy autokarami do Lucerne d’Outremer. W miejscowym kościele celebrowaliśmy Eucharystię i potem był piknik na głównym placu. Padało trochę, ale jaki problem? Dla młodzieży, żaden! Na szczęście wkrótce pokazało się słońce i mogliśmy wyruszyć w drogę, dzieląc czas pomiędzy marsz i refleksję w grupach. Dotarliśmy do opactwa La Lucerne, naszego pierwszego celu tego popołudnia, gdzie mieliśmy czas na rozmowę, nieszpory, konferencje i znowu piknik. Następnym punktem programu było czuwanie z adoracją Najświętszego Sakramentu, możliwością spowiedzi czy też rozmowy z osobą konsekrowaną. Piękno liturgii, duch modlitwy i wsłuchania się były nieprzeciętne. A muzyka i śpiewy: coś wspaniałego!

    O 22 ponownie wyruszyliśmy w drogę do innej miejscowości na nocleg. Zatrzymaliśmy się w wiejskiej świetlicy, gdzie mieliśmy 4 godziny na spanie, w śpiworach na podłodze. Po przebudzeniu kubek gorącej kawy i byliśmy gotowi na następne kilka godzin marszu żeby dotrzeć na brzeg morza, gdzie spotkaliśmy się z grupa z Regionu Loary, która poprzedniego dnia przemierzała inna droga.

    W końcu czekał nas ostatni etap naszej wyprawy: przejście zatoki Świętego Michała, boso! Zimno i mgła, mokry piasek i muł klejący się do nóg, rzeka do przebrnięcia w wodzie powyżej kolan… to prawda, ale kontynuowaliśmy nasz marsz z odwagą, entuzjazmem, wzajemną pomocą, pośród interesujących rozmów i spontanicznych śpiewów. Pod czujnym okiem przewodników (przeprawa przez zatokę jest możliwa tylko z przewodnikami) dotarliśmy do ostatecznego celu: na Górę Świętego Michała. Ukoronowaniem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia w bazylice, pod przewodnictwem biskupa Nantes. Jeszcze ostatni piknik zgromadził nas na trawie i już był czas żeby  wracać autokarami do swoich miast. Dla mnie poznanie miejsca tak malowniczego jak Góra Świętego Michała było piękną możliwością, ale jeszcze piękniejsze było to niezapomniane doświadczenie kroczenia z młodzieżą francuską, dzielenia z nimi rozmów, posiłków, zmęczenia i radości, wspólnej modlitwy… doświadczenie Kościoła w drodze. Myślę że tym studentom też jest potrzebny taki intensywny i pełen entuzjazmu czas, aby przeżywać ich tożsamość chrześcijańską osobiście, ale również dzielić się nią w środowisku uniwersyteckim, gdzie oni czują się mniejszością.

         

    Jestem wdzięczna wspólnocie FMM w Châtelets która mnie zachęciła do udziału, wyposażyła (śpiwór, plecak, kamizelka odblaskowa, 4 pikniki…) i wspierała modlitwą i zainteresowaniem. Dziękuję!

         

s. Bożena Stencel fmm

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 5514   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127112
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting