Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Nie bój się, wierz tylko!

W piękny, słoneczny, piątkowy dzień zaczęliśmy kolejne rekolekcje dla studentów… ...

Apostolat

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Ewangelizacja środowisk wiejskich

2015-06-02 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

 

 

 

    W ostatnich dniach maja br. miało miejsce historyczne wydarzenie: odbyli się III Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem: "Ewangelizacja środowisk wiejskich SKARB W ROLI". Około 500 uczestników  wraz z 5 biskupami, mnóstwem kapłanów i osób konsekrowanych oraz konferencjonistami i rekolekcjonistą ks. Krzysztofem Wonsem, sds pochylało się przez 3 dni nad problemami wiary i jej pobudzenia we wspólnot wiejskich naszego polskiego Kościoła. Wykłady i warsztaty podczas tego Kongresu miały za zadanie doprowadzić wszystkich uczestników do czynnego udziału w praktycznej "Ewangelizacji wsi" w okolicach naszego sanktuarium diecezjalnego Skrzatusz (między Wałczem a Piłą), gdzie jest czczona Matka Boża Bolesna, w swej przepięknej, polichromowanej figurce Piety z XV wieku.

       

    Nad całością Kongresu czuwał zespół ds. Nowej Ewangelizacji pod przewodnictwem bpa Grzegorza Rysia i pasterz diecezji Koszalińsko-kołobrzeskiej bpa Edward Dajczaka. Oprawę modlitewną w ciągu całego Kongresu poprowadził ze swoją znaną pasją i miłością dla Lectio Divina ksiądz Krzysztof Wons, sds przedstawiając Maryję jako Uczennicę i Mistrzynię ewangelizacji. Członkowie Zespołu ds. Ewangelizacji wraz z zespołem instrumentalnym i chórem pod dyrekcją pana Huberta z Krakowa pomagali nam modlić się uwielbiając Chrystusa Pana i prosząc o dary Ducha Świętego. Eucharystii piątkowej przewodniczył także metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak. Gość Kongresu bp diecezji pelplińskiej, Wiesław Śmigiel naświetlił nam "Współczesne wyzwania duszpasterskie dla środowisk wiejskich",  pani dr Monika Waluś, matka rodziny, teolog i wykładowca przedstawiła Maryję jako Uczennicę i Matkę a duchowość maryjną określiła jako szansę dla Nowej Ewangelizacji. Bp Grzegorz Ryś mówił o religijności, pobożności i duchowości  ludowej w nauczaniu Magisterium Kościoła. Bp Edwart Dajczak przedstawił parafię wiejską jako wspólnotę wspólnot. Osobiście uczestniczyłam w warsztatach przedstawiających koszalińskie doświadczenie ewangelizacji wsi a także  ewangelizację nadmorską "Przystań Jezus" . Przed wyruszeniem w teren przeżywaliśmy liturgię pokutną połączoną ze zbiórką jałmużny przeznaczonej dla uchodźców mających niedługo dotrzeć na terytorium  Polski.  

             

    Sobotnia praktyczna ewangelizacja - odwiedzanie poszczególnych rodzin, często było połączone z przemarszem ekipy wraz z kapłanem niosącym Przenajświętszy Sakrament i Nim błogosławiący ludzi, rodziny i  ich domy. W centralnym namiocie kongresowym przez cały czas piątkowej ewangelizacji odbywała się cicha Adoracja Najświętszego Sakramentu. To wszystko przyniosło wiele pozytywnych emocji i spostrzeżeń tak dla spotykanych ludzi jak i dla nas kongresowych wiejskich misjonarzy. Mieliśmy możność podzielić się oni nimi po skończonej misji w niedzielne przedpołudnie Końcowa niedzielna Eucharystia w Święto Trójcy Przenajświętszej, którą celebrowało czterech biskupów zgromadziła wielu parafian ze Skrzatusza i okolicznych wsi. Na koniec odbył się festyn  który poprowadził zaproszony góralski zespół Trebunie Tutki.

         

    Żal nam było rozjeżdżać się, ale wyruszyliśmy z nadzieją, że Duch Pański nas poprowadzi, aby w naszych rodzimych środowiskach wiejskich podjąć tę jakże konieczną misję rozbudzenia naprawdę żywej, życiodajnej i koniecznej re-ewangelizacji we wszystkich sercach ochrzczonych jej członków. Otrzymaliśmy zapał i narzędzia w postaci licznych pozycji książkowych i multimedialnych jakie można było nabywać w stoiskach wydawnictw związanych z Nową Ewangelizacją. Wielu z nas wiozło dla wzmocnienia misyjnego ducha także do domów cudowną wodę ze źródła tryskającego ze szczytu wzgórza nieopodal świątyni w Skrzatuszu.

             

Uczestniczka - s. Cecylia Tymoszuk , fmm

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 3237   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127107
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting