Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Jubileusz 50-lecia życia zakonnego s. Wandy Chołoda, fmm

14.09. 2013 r. s. Wanda Chołoda, fmm świętowała w Warszawie swój Złoty Jubileusz życia zakonnego. ...

NIE handlowi ludźmi

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


IX Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi w Warszawie

2015-10-22 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

    W niedzielę 18 października w Warszawie odbyła się kampania na rzecz Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi. Głównym inicjatorem była międzyzakonna sieć BAKHITA, do której należą także nasze siostry Franciszkankami Misjonarkami Maryi. Akcję przeprowadzono we współpracy ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia i z osobami z różnych innych wspólnot.

A zaczęło się to wszystko mniej więcej tak… Kilka dobrych tygodni wcześniej, s. Joanna Lipowska fmm oraz Paulina Spratek i Justyna Chłodny ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia przelały na papier to, co już od dawna nosiły w sercach: pragnienie wyrażenia solidarności z ofiarami handlu ludźmi, często milczącymi, braćmi i siostrami. Chodziło im także o uwrażliwienie nas, zwykłych ludzi i zachętę, byśmy odnaleźli w sobie odwagę i wyszli na ulice, by stać się głosem wołającym o szacunek i godność osób pokrzywdzonych. Wszystkie organizacje i osoby, które wyraziły chęć przeprowadzenia kampanii w różnych miastach Polski, dostały gotowy folder zawierający dokładną instrukcję przeprowadzenia kampanii i wszystkie potrzebne informacje.

               

W Warszawie  nasze siostry (FMM) znalazły zrozumienie idei i niesamowite wsparcie i w gronie osób należących do wspólnoty Przymierza Miłosierdzia. Propozycja włączenia się w Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi została przyjęta entuzjastycznie, jako misja okazywania miłosierdzia najuboższym. Niektórzy odnaleźli swoje miejsce w ekipie pantomimy ulicznej, inni jako wolontariusze. Zostały przeprowadzone warsztaty, mające na celu zapoznanie z problematyką handlu ludźmi i sposobami udzielania pomocy ofiarom tego procederu. Przygotowania były intensywne. Aktorzy wieczorami z wielkim poświęceniem ćwiczyli pantomimę (często zmęczeni po pracy, zajęciach na studiach), a wolontariusze uczyli się tak rozmawiać z przechodniami, by skutecznie informować o tym, jak przeciwdziałać, jak reagować i gdzie szukać pomocy dla osób dotkniętych tym cierpieniem.

         

Wreszcie nadszedł oczekiwany  dzień kampanii! Niedziela miała być bardzo pięknym i słonecznym dniem. Prognozy uspakajały nas, że będzie ładnie. Niestety, deszcz siąpił cały czas, a Warszawska Starówka była szara i smutna. To nas nie zniechęciło, a wręcz przeciwnie, odczytaliśmy to jako znak od Pana: szarość, strach, zimno, łzy, to właśnie rzeczywistość osób wykorzystywanych. Nawet pogoda pomogła, byśmy weszli choć trochę w ich świat … marznąc i tęskniąc za słońcem…

       

O godzinie 15- stej odmawiając wspólnie koronkę, Bożemu Miłosierdziu poleciliśmy naszą akcję. Pewni tego, że Pan Bóg jest z nami, że jesteśmy silni Jego mocą ruszyliśmy na ulice Warszawy. Pierwszy przystanek był przed Kościołem św. Anny. To właśnie w tym kościele robiliśmy już tydzień wcześniej zapowiedź kampanii, naświetlając jej cel. Tego zaś dnia, jedna z współorganizatorek na koniec mszy podała najistotniejsze treści edukacyjne dotyczące przeciwdziałania handlowi ludźmi i wskazujące jak dobrze pomagać ofiarom handlu ludźmi. Wierni zaopatrzeni w te informacje zaczęli tłumnie wychodzić z kościoła. Większość z nich skorzystała z zaproszenia wolontariuszy, by się zatrzymać i obejrzeć pantomimę. Również wielu przechodniów przystawało na chwilę: niektórzy robili zdjęcia, albo nagrywali wydarzenie. Na ich twarzach można było odczytać przejęcie, wzruszenie, powagę. Bardzo chętnie przyjmowali bileciki z modlitwą i informacjami.  Po chwili korowód ruszył, kierując się na plac przed kolumną Zygmunta. Tam zaplanowany był następny postój. Niesamowita gra naszych aktorów i muzyka sprawiały, że nikt nie mógł przejść obojętnie… A dzielni wolontariusze dwoili się i troili, by zapraszać spacerujących przechodniów. Ogromnym zaskoczeniem dla ludzi było to, że osoba podchodząca do nich nie oczekuje pieniędzy, nie zbiera żadnych datków, ale zwyczajnie chce uczulić na cierpienie innych, które kryje się często tuż obok nas. „Ofiary handlu tak naprawdę są bliskie każdemu, kto choć raz doświadczył bezsilności, kto się poczuł zdradzony, oszukany, upokorzony i zostawiony w swoim cierpieniu…”(usłyszała jedna z wolontariuszek). Takich postojów korowodu było jeszcze kilka.

 

Aktorzy byli coraz bardziej zmoknięci, mimo to bardzo autentycznie pokazywali, jak wygląda „transakcja” pomiędzy handlarzem a kupcem. W pewnym momencie, kiedy chwycili jedną z ofiar,  starsza pani z tłumu, zaczęła bić parasolką „handlarza”. „Puść ją! Co ty robisz tej biednej dziewczynie?!” – krzyczała zdesperowana. Potem, po wyjaśnieniu, że to tylko taka pantomima, udobruchana przyjęła bilecik z modlitwą.  Poruszająca wrażliwość serca! Mogliśmy zapytać siebie, ile razy przeszliśmy obojętnie obok osób w potrzebie…

       

Wolontariusze przeprowadzili wiele rozmów nie tylko po polsku, ale po angielsku, francusku, ukraińsku… Spotkania były różne, w większości ludzie pozytywnie przyjmowali nasz przekaz i chętnie podejmowali rozmowę na ten temat, niejeden raz nie kryjąc bólu i bezradności . Niestety, byli i tacy, którzy nie chcieli z nami rozmawiać, ani się zatrzymać. Kilka osób natomiast wyjawiło wprost, że one same są w bardzo skomplikowanej sytuacji, są ofiarami i z wdzięcznością wzięły bilecik, by skorzystać z podanych numerów  telefonów i uzyskać pomoc. W pewnym momencie od straży miejskiej dowiedzieliśmy się, że ktoś zadzwonił ze skargą i żądaniem, byśmy przerwali kampanię. Cóż, nie wszystkim podobało się to, co robimy! My jednak, zaopatrzeni we wszystkie pozwolenia, mogliśmy spokojnie kontynuować akcję.  

     

O godz. 17.30 dotarliśmy do gościnnego klasztoru OO. Franciszkanów Konwentualnych, gdzie mogliśmy ogrzać się, pokrzepić i podzielić wrażeniami. Po 19.00 ruszyliśmy ponownie w kierunku Kościoła św. Anny, gdzie wcześniej wszystko się zaczęło. Nasi niezmordowani aktorzy jeszcze raz odegrali pantomimę, a wolontariusze zachęcali przechodniów , by przyszli na Adorację Najświętszego Sakramentu i Mszę Świętą o 21.00 w intencji ofiar handlu ludźmi. Adoracja i Eucharystia były niewątpliwie sercem naszej kampanii. Jaka więc była nasza radość, kiedy mogliśmy widzieć tłumy ludzi (w tym bardzo dużo młodzieży) w kościele! Rozpoznawaliśmy także  przechodniów, z którymi rozmawialiśmy na ulicach.

     

O godz. 20.00 rozpoczęła się Adoracja - piękny czas modlitwy za ofiary, sprawców, ale też za ludzi, którzy bezinteresownie włączają się w pomoc. Czas wypełniony był uwielbieniem Boga, składaliśmy przed Jezusem udręczanie i tęsknoty naszych cierpiących braci i sióstr; prosiliśmy, by Bóg otwierał także nasze serca  i mógł się nami posługiwać, by inni mogli dotknąć Jego miłosierdzia. Zespół „Brighter day” z duszpasterstwa akademickiego poprzez piękny śpiew pomógł nam jeszcze bardziej zanurzyć się w modlitewny trwaniu . Na Eucharystii było wiele momentów modlitwy za ofiary handlu ludźmi. Słowo Boże w liturgii tej niedzieli, które mówiło, by służyć, nie panować nad innymi, zadziwiająco współbrzmiało z naszą intencją modlitwy. Piękne i przejmujące zarazem było świadectwo s. Joanny Lipowskiej FMM dotyczące pracy w organizacji „Solwodi” w Niemczech,  głównie z kobietami zmuszanymi do prostytucji.  Słowa te konfrontowały też nasze postawy, wzywały do modlitwy i do szukania sposobów zaangażowania się przeciwko handlowi ludźmi. Pod koniec Eucharystii ks. Zbigniew Kras, kapelan Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, odczytał  list Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Duda pochwalający kampanię i podkreślający potrzebę walki z współczesnymi formami niewolnictwa.  

     

I na koniec chciałabym jeszcze raz przypomnieć słowa Papieża Franciszka. Dedykuję je sobie i wam, którzy czytacie tę relację z  przebiegu Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi w Warszawie: „Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, w przyzwyczajenie, które usypia ducha(…) Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności. Poczujmy się sprowokowani, słysząc ich wołanie o pomoc…” Poczujmy się przynagleni…Podarujmy trochę czasu i życia dla TYCH, którym w życiu tak wiele odebrano. BĄDŹMY Z NIMI…”

             

s. Agnieszka Chwalińska fmm, wolontariuszka kampanii

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 2875   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127106
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting