Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

WIELKI CZWARTEK - Godzina miłości do końca

"Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła Jego godzina, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie d ...

NIE handlowi ludźmi

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


IX EUROPEJSKI DZIEŃ PRZECIWKO HANDLOWI LUDŹMI W LUBLINIE

2015-10-22 s. Bożena Bednarczyk FMM

 

         

 

     „Słyszałam o handlu ludźmi. Nigdy nie myślałam, że mnie to spotka”. A wielu ludzi pewnie w ogóle nie słyszało… Dlatego taki dzień i dlatego taka tabliczka na szyi jednej z uczestniczek marszu, będącego elementem kampanii wyrażającej sprzeciw wobec współczesnych form niewolnictwa. Dnia 18 października 2015 roku obchodzony był bowiem IX Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi. Z tej okazji, w Lublinie, dzięki inicjatywie Sieci Bakhita, współpracy wspólnot i otwartości ludzi od których zależały różne decyzje, można było dowiedzieć się czegoś więcej o tym rosnącym w zatrważającym tempie i coraz powszechniejszym procederze.

   

Akcję rozpoczęliśmy od wspólnej koronki do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15:00 pod Zamkiem Lubelskim, w intencji ofiar i ich oprawców. Modliliśmy się o dobre owoce całego tego przedsięwzięcia i za ludzi, których mieliśmy spotkać w trakcie naszego przemarszu. Chwilę potem, Plac Zamkowy wypełnił się przygnębionymi postaciami. Każda z nich miała na sobie tabliczkę opisującą w kilku słowach różne życiowe dramaty milionów tych, którym odebrano prawo do wolności i godności. Była wśród nich młoda kobieta z dzieckiem, której kazano żebrać zabierając każdy grosz, robotnik zagoniony do ciężkiej pracy bez wynagrodzenia, czy dziewczyna, której oferowano pracę modelki, a potem zmuszono do prostytucji. Spokojna muzyka fortepianowa, wprowadzała nastrój zadumy i refleksji. Pośród ofiar przechadzali się także sprawcy ich losu, znieważając ich i popychając. Nagle muzyka zmieniła się na ostrą i ciężką. Wybrzmiały mocno słowa „otoczyły mnie dzikie bestie”. Spośród osób z tabliczkami wybrana została jedna, wokół niej zgromadziła się zgraja oprawców. Po wymianie pieniędzy rozpoczęło się najpierw oglądanie „towaru”, a następnie dramatyczna szarpanina. Ofiara próbowała  bezskutecznie uciekać. Gdy w końcu udało jej się wyrwać z rąk prześladowców upadła po kilku krokach. A potem ponownie została wepchnięta do szeregu poniżonych – tych z tabliczkami. Muzyka się uspokoiła. Cały pochód ruszył powoli naprzód. Mężczyzna w czarnym kapturze znów zaprowadzał porządek, a ofiary szły wolno i patrzyły smutnym wzrokiem w twarze mijających je przechodniów…

         

Opisana pantomima powtórzona została jeszcze pięć razy: na Placu po Farze, przy Trybunale, Ratuszu Miejskim, na końcu deptaku Krakowskie Przedmieście oraz na Placu Litewskim. Wywołała ona zainteresowanie i wiele pytań wśród przypadkowych przechodniów. Z odpowiedzią śpieszyli pozostali wolontariusze, którzy rozdawali ulotki informujące, zapraszali na wieczorną adorację, różaniec i Mszę Świętą w intencji ofiar oraz tłumaczyli dlaczego taka kampania. Wielu mieszkańców Lublina czy turystów przystawało, by obejrzeć do końca co się będzie działo, czy dłużej porozmawiać na temat problemu współczesnego niewolnictwa, jego skali i osób, które handel ludźmi dotyka. Niektórzy podchodzili, dziękowali lub mówili, że dobrze, że taka akcja ma miejsce.

       

Jednak nie tylko świadomość problemu jest ważna. Dzień przeciwko handlowi ludźmi to oczywiście działania uwrażliwiające i profilaktyczne, ale także okazja by ofiarować trud przygotowań, wyjścia na ulice, przełamania nieśmiałości w rozmowie o tym problemie z ludźmi, ale przede wszystkim swoją modlitwę za tych, którzy są poniżeni i zniewoleni. I tak też się stało. O godzinie 17:45 w Kościele Ojców Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z różańcem. Pomocą w modlitwie był śpiew młodzieżowego zespołu Eleos. O godzinie 19:00 ksiądz Marek Gątarz i ojciec Piotr Owczarz OFM Cap. odprawili Mszę Świętą w intencji ofiar handlu ludźmi oraz o nawrócenie ich oprawców. Kościół był wypełniony, głównie młodymi ludźmi.  

           

Niedzielne obchody poprzedziły liczne przygotowania. W różnych miejscach Lublina wisiały plakaty zachęcające do włączenia się w przygotowywaną kampanię, w radio Lublin odbyła się audycja dotycząca handlu ludźmi, a informacje o tym wydarzeniu znalazły się na stronie Gościa Lubelskiego oraz Archidiecezji Lubelskiej. W ramach całej akcji przeprowadzone zastały także katechezy aby przybliżyć młodzieży licealnej problematykę współczesnych form niewolnictwa, przestrzec przed niektórymi zagrożeniami, oraz otworzyć ich oczy i serca na dramat tak wielu mężczyzn i kobiet, ogarnąć wraz z nimi modlitwą cierpienie ofiar. W różnego rodzaju lubelskich mediach pojawiły się relacje i wzmianki o przeprowadzonej kampanii.

         

W organizację całego przedsięwzięcia zaangażowanych było wielu wolontariuszy z różnych środowisk, którzy spotkali się razem na przygotowaniach w lubelskim seminarium duchownym. Komitet organizacyjny tworzyły: siostra Cecylia Bachalska ze Zgromadzenia Sióstr Białych – Misjonarek Afryki, ojciec Paweł Mazurek ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki oraz siostry: Teresa Kuzimska, Marta Naumczyk oraz Irena Karczewska – Franciszkanki Misjonarki Maryi. Wśród wolontariuszy znaleźli się: klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego, postulantki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie wraz z panem Waldemarem Dziaczkowskim, grupa misyjna z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, Siostry Nauczycielek św. Doroty Córek Najświętszych Serc oraz inne osoby o wrażliwym i otwartym sercu.

       

Dobry Boże, nasz Ojcze rozjaśnij ciemności serc wszystkich, których świat uczynił niewolnikami i pozwól nam w miarę naszych możliwości nieść im pomoc, otwierać oczy na ich krzywdę i zanosić ich ból, łzy i cierpienie przed Twoje miłosierne Oblicze.

               

Anna Antkowiak, wolontariuszka kampanii w Lublinie, wspólnota postulatu FMM

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 3614   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127104
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting