Languages:                   

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA

Franciszkanki Misjonarki Maryi

Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej

Bosna i Hercegovina Deutschland Ősterreich Magyarország
Polska Россия Slovenija Україна

Relacje Marii od Męki Pańskiej z Kard. Lavigerie

     Dnia 13 maja 1883 r Maria od Męki Pańskiej udała się na spotkanie z Kardynałem i wróciła zachwycona jego dobrocią, duchem i łaskawo ...

Listy i świadectwa

Zobacz inne
 

Zobacz również

Ankieta


Czy uczestniczyliście w zorganizowanych rekolekcjach?


Nie
Tak


Głosuj     Wyniki     Inne pytania
 

Polecamy


 

         

Warszawa

Msze św. w Kaplicy
Królowej Misji

- w niedzielę: godz. 8.00
- w tygodniu: 6.30

   
Adoracja Najświętszego Sakramentu

- Pon.– Piątek godz. 7.30 – 17.00
- Sobota godz. 7.30 – 15.00
- Niedziela  godz. 11.00 – 17.00
 

Serwis osób niezalogowanych


Boże Narodzenie w Republice Konga

2010-11-29 s. Anna Siudak FMM

 

 

 

 

 

Drogie Siostry,

     

    Kongo było kolonia francuską i to da się odczuć w kulturze tego kraju. Z tym związane są także zwyczaje obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Przed 130 laty Kongijczycy nie znali tego Święta. Wraz z przybyciem misjonarzy i rozpoczęciem ewangelizacji zaczęto obchodzić Święta Bożego Narodzenia, ponieważ sporo ludzi uwierzyło i przyjęło Chrystusa. Jednak jest jeszcze dużo ludzi, którzy pozostali przy praktykach religii tradycyjnej, jest sporo muzułmanów i tych, którzy nie wierzą w Chrystusa.

         

    Kiedy zbliżają się Święta na ulicach i sklepach w całym kraju można zauważyć dekoracje, a więc dużo kolorowych światełek, zabawek, sztucznych choinek podobnie jak u nas. Inaczej przeżywa Święta wspólnota chrześcijan. Centrum obchodów Bożego Narodzenia jest liturgia i przygotowanie duchowe w licznych grupach parafialnych, jak np. Legion Maryi, schola, ministranci, Odnowa w Duchu Świętym.

   

    Organizowane są dni skupienia czy kilkudniowe rekolekcje Adwentowe. Te wszystkie grupy pamiętają także o wsparciu materialnym, ludzi znajdujących się w potrzebie, poprzez Caritas parafialny, ale także w ich środowiskach pracy czy zamieszkania. Wszystkie grupy parafialne biorą czynny udział w przygotowywaniu i uczestniczeniu w liturgii bożonarodzeniowej. Na przykład jasełka przygotowuje młodzież, żłóbek robią ministranci, a schola i chór ćwiczy się w muzyce, pięknych śpiewach i tańcu.

   

    Pasterka rozpoczyna się o godz. 21.00, ponieważ  trwa od 4 do 6 godzin. Ludzie wyrażają swoją radość z Narodzenia Syna Bożego tańcami, śpiewami, mocną i piękną muzyką, aby oznajmić wszystkim mieszkańcom tę radosną nowinę. Rodziny spotykają się na wspólnych, choć skromnych posiłkach, które w niczym nie przypominają naszych zwyczajów.

     

    Nie ma tutaj naszej tradycyjnej Wigilii, ubranej pięknie choinki oraz naszego śniegu i zimna. Jest po prostu inaczej upał i zielono. Tutejsi ludzie w tych dniach szczególną troską otaczają dzieci, ponieważ Bóg stał się Dziecięciem. Wszystkie dzieci, nawet w szpitalach i Ośrodkach dla dzieci ubierane są w nowe ubranka i otrzymują różne prezenty, jak zabawki czy słodycze.

   

    Z gorącej Afryki życzę wszystkim radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz obfitych łask Bożego Dzieciątka w Nowym Roku. Polecam Waszym modlitwom siebie i tych wszystkich wśród których żyję i pracuję.

   

Z serdecznymi i świątecznymi pozdrowieniami.

 

s. Mirosława Saba FMM

 

 

 

 

Wstecz Odsłon: 9616   

 

Twoim zdaniem


 
Dodaj komentarz
 
 
000127108
 

MIĘDZYNARODOWA RODZINA ZAKONNA Franciszkanki Misjonarki Maryi
Prowincja Europy Środkowo - Wschodniej
Warszawa, ul. Racławicka 14, 02-601 Warszawa,   tel. 22 8453021,  www.fmm.opoka.org.plsiostry.fmm@gmail.com
Konto bankowe: Bank PKO S.A. 32 1240 1037 1111 0000 0691 6886
Administrator: Mirosław Kuduk

Mirosław Kuduk © 2010

Profesjonalny Hosting